bugün

Orucun aciklamasi zaten biliniyor.
Namaz icinse kendi getirdigim aciklama su sekilde,
Dinlerin dogrulugunu kabul edersek isalmi acidan:kabul edelim gunluk yasantini idam ettirirken araya gunde 5 kez namaz sikistirmak oldukca kulfetli bir is. Burda amac gunde 5 kez allah icin islerini erteleyecekmisin ? Ona sukurlerini sunmak dua etmek ve istegini yerine getirmek senin icin dunyevi islerden onemli mi ?

Dinlerin dogru olmadigini dusunursek yorumlama su sekilde degisir:hz muhammed musluman,hristiyan,ateist ne olursan ol buyuk bir devrimci olarak kabul edilmelidir. Yozlasmis arap irkini bir nebze olsun hizzaya sokmayi basarmistir. Hz muhammed ayni zamanda zeki bir insandir ve insanlarin allahi inkar etmesini/unutmasini engellemek adina gunun 5 vakti yarim saatlerini sadece islamin yaraticisina adamalarini istemistir. Bu sayede sorgulama ve uzaklasma yolunu ortadan kaldirmistir. Katoliklerle beraber en siki fanatiklerin muslumanlar olmasinin sebebi aslinda tam olarak budur.
Sadece 1 yil namaz kildigini var sayalim 365×(5×30) dakika minimum ibadete ayirilan yillik sure olur. Yilda hedehede dakikani harcadigin bir aktiviteyi hz muhammed cikip ben uydurdum islami dese bile kabullenemezsin.

Ateist,musluman,budist,yahudi ne olursaniz olun, ama insanlarin kutsallarina saygi duymayi ogrenin gereksiz demeyin. Sen yorucu bir gunun sonunda ictigin soguk birayi huzur verici bulurken,bir musluman icin alkol yasak olmanin disinda gereksiz sabah namazi huzur verici olabilir.
Not:agnostik bir yazar.
Namaz kulluğun nişanıdır. Alameti ve başlangıç noktasıdır. Askerlik yapanlar bilir her sabah içtima (toplanma) yapılır. Sonra da selam yürüyüşü yapılır. Çünkü hayat belli düzen disiplin ve nizam içinde yaşanabilir. Bu hem insanın kendine çeki düzen vermesine hem de topluma ve ertafına karşı olan sorumluluklarını hatırlatmakta ve yerine getirmesini temin etmeye zemin hazırlamaktadır. Botlar boyasız, traş olmadan, elbise ütüsüz, kepsiz, yaka iliksiz içtimaya çıkamazsın. işte cenabı hakk seni günde 5 defa, haftada bir cuma genel içtima olmak üzere çağırıyor, davet ediyor, emre itaat seve yapılmalı. Sen o huzura çıkarken, çıkacağını bildiğin halde nasıl yanlış yapabilirsin ki ? Veya hiç yaşantına dikkat etmeden sözde huzura çıktığında o namazın yüzüne çarpılacağını düşünmüyormusun ? Peki huzura çıkmaya yüzü olmadığını düşünenler, bu ne zamana kadar böyle devam edecek ? Bu yanlış işleri bırakıp, terk edip te bir an evvel içtimaya katılmak, ölüm gelmeden, azrail gelmeden, hale yola girmek için neyi bekliyorsunuz ?

Allah (c.c.) herkesin rabbi. Davet herkese. Tüm müslümanlara. Ayrım yok. Ayrıca imana ve dine davet ise evrensel. Hidayet allahtan.

Edit: oruç mevzuuna daha sonra değiniriz inşallah.
aslında çok güzel bir noktaya değinmiş olan sorunsaldır.

ardından, "neden insanız?" sorusunu getirir ki, hemen "akıllıyız" moduna gireriz.

madem bu kadar akıllıyız, tanrı bizi bir melek değil insan olarak yarattı, akıl verdi peki neden bize aptal muamelesi yaparak ardı ardına peygamber gönderdi? doğruyu yanlışı sosyal yaşam içinde bulamaz mıydık? neden eğer dediklerimi yapmazsanız hepiniz yakarım dedi? üstelik kimi yakacağını da önceden bilerek, bile bile yarattı.
bu mu?
tanrıdan akıllı olduğumuzu iddia etmiyorum, sadece tanrının da böyle bir saçmalığa alet edilmesine karşıyım.
tüm bunlar gerçek olamayacak kadar çelişkili!
Hiristiyan olsan bunların hiçbiri yok gelişmiş ülkelerde de bunlar yok dolayısıyla bunları zorla yaptırmak saçmalıktır. Maalesef ülkemiz kürt dolu olduğu için mahalle baskısıyla bunlara devam ediyoruz.
Inancın gereği ödüllendirilmek istiyorsan yapmalısın
Inanmıyorsan gerek yok zaten
(bkz: ateş seni çağırıyor)
Kendimizi unuttuk.

Bize doğdun dediler inandık, öleceksin dediler inandık.

Oysaki bir tane insan yokturki ne doğduğunu nede öldüğünü görsün.

Ve doğum ölüm arasını teminat altına almaya çalıştık.

Kendi tanrısallığımızı unuttuk.

Buranın bir rüya alemi olduğunu unuttuk.

Bize öyle öğretildi.

Zeus
Poseidon
Hades
Hephaistos
Ares
Hermes
Dionisos
Artemis

Yukarıdaki karakterler tanrı değildi insandı.

Bizden tek farkları onları öğretiler ile zehirlemediler, şıkıştırmadılar.

Kendi tanrısallıklarını keşfettiler.

Hz. Muhammed'in bu konu hakkındaki sözü bu fikrimi onaylıyor.

"Her çocuk islam (selam) fıtratı ile doğar"
Namaz ve oruç Allah için ya da allahın sözlerini tuttuğumuzu göstermek için yapılması gereken bir eylem olduğunu düşünmüyorum ben. Çünkü allah’ın buna ihtiyacı yok. Yarattığının elbette ciğerini bilecektir. Bu tür eylemler insanlar içindir.

Oruç açların halinden anlamaktan ziyade vücudun arınması için tutulur. Tabi biz bunun mantığını anlamadığımız için tek öğünde tüm gün yiyeceğimizin daha fazlasını yiyoruz.

Namaz konusuna gelirsek vücudumuzda belirli bir enerji merkezleri vardır. Tasavvufta letaiflere denk gelir. Spiritüalzmde çakralar adı verilir. Namaz da bu enerji merkezlerini aktifleştirmek amacıyla kılınır. Hatta yogada da bu amaçlanır.

Dipnot: inanç sistemlerinin ortak noktalarını birleştirmeyi seviyorum. Yoganın başlıkla alakasız olduğunu biliyorum.
Bunak dede 45 yıldır namaz kılıyor ama çakralarında bir açılma alameti yok. Galapagos kaplumbağası gibi haybeye yaşayıp gidiyor işte..

Yani on bin kere tekrarlanmış saçmalıkları sanki kendi buluşunuzmuş ve de pek matah bir tezmiş gibi ileri sürmeyin.
Bir önceki entry’imde yazdıklarım mutlak doğrulardır demiyorum. “...düşünmüyorum ben” yazarak başladım yazdıklarıma. Böyle başlayınca söylediklerim kendi inançlarımdır diye ayrıca belirtme gereği duymadım. Ama haklısınız dipnot olarak bunu da düşmeliydim.

Araştırın, düşünün, her söyleneni kabul etmek zorunda değil kimse. Benim yaptığım dinlerde ortak noktalar bulmaya çalışarak kendi mantığımca çıkarımlar yapmak. Mantığımı savunduğum bile yok. direkt vahiy gelmedikçe kimse bu tarz konularda emin olamaz.

Kendi mantığımca 45 yıldır namaz kılan kişiyi de okula gitmek zorunda hissettiği için gidip gelen öğrenciye benzetiyorum. Amacı sadece okula gitmekse gidip gelir bir şey öğrenemez. Namaz kılan kişinin de amacı sadece görevini yerine getirmekse daha fazlasına sahip olamaz. Ya da cennete gitmekse bu dünyada bir etkisini görmeyip diğer tarafta görmesi gereklidir.

Her şey belirsiz çok farkındayım. Yazdıklarım tüm bu belirsizliklerin içinden yapmaya çalıştığım çıkarımlarım.

Özet olarak benimki sadece anlamlandırma çabasından doğan bir inanç.