bugün

13 mart ankara patlamasından sonra ingiliz piyanist James Taylor'ın batıya yönelik can alıcı sorusu.
"You were Charlie, You were Paris.. Will you be Ankara?"

Bu sorunun cevabını bazı vatandaşlar vermiş, şu şekilde:

görsel
"Paris benim için bir tren seferi mesafesinde. Hamur işinden daha iyi anlamaları hariç bizimle aynı sayılırlar. Orada ölen ben ya da ailem olabilirdi. Ankara ise orta doğuda. Ankara’da tanıdığım kimse olamaz. Zaten benim gibi değiller. Mesela Irak da öyle. Doğru ya da yanlış, bakış açısı budur."

görsel
"“Ben Ankara’yım” demek Türkler için destekleyici olabilirdi, ama sonrasında Ermeni soykırımını hatırlatarak “Ben bir Ermeniyim” demek de icap ederdi. Aynı şekilde “Ben Kıbrıs’ım” diyerek Kıbrıs’daki işgali de hatırlatmak gerekirdi ya da “Ben bir Kürdüm” diyerek doğuda öldürülen yüzlerce Kürt’ü hatırlatırdık."

görsel
"Paris’te her zaman inanılacak şeyler, bir hakikat var… Türkiye’de Erdoğan rejiminde inanılacak ne var?"

görsel
""Ankara olacak mısınız?"
Hayır.
Türkiye jet hızıyla dibi görüyor. Önümüzdeki 30 yıl içinde bugünkü Suriye'ye benzer bir yere dönüşecek.

Din her şeyi zehirliyor."

Hepsi insancıl değerlerden öte siyasi ve dini sebepler gösterilerek kuşanılmış düşünceler. Masum insanların katledilmesine üzülmek ve kendini onların yerine koymak için bu iki ortak noktanın kesişmesi gerekmiyor. En azından biz onlar adına üzülürken bunları gözetmemiştik.
sebebi belli.
batının iyi yönlerini hep biz aldığımızdan kendilerine kalmadı.
nasıl bir çevrede yapılmıştır bu araştırma fikrim yok ama Avrupa'nın genelinin bu zihniyette olduğu zaten açık.
Yazık. Bu aşağılık eylemlere kurban giden her masum insana ve geride bıraktıklarına çok yazık.
Çünkü onlar müslüman.
Çünkü bu işi planlayanlar ankara olmamız için harekete geçirici organizasyonu yapmadılar.
batının iki yüzlülüğüne kulp taktığı yanıtlardır. bu moronlara birinin hatırlatması lazım burası ne erdoğanın ne ak partinin ülkesi. burası biz milletin ülkesi. halk, kişi ve kurumlardan daha uzun ömürlüdür. bu ülkede rejim değişeli bir asıra yaklaştı. kimsenin malı değildir, olmayacaktır. o yüzden orası erdoğanın ülkesi ben ankara olmam demek tam anlamıyla o. çocukluğudur.

ikincisi de ermeni vakasıyla bunu karlılaştırmak tam bir enkaz cümle. ihtilaflı bir konuyla alenen yaşanmış bir terör saldırısını kıyaslamak hatadır.

ortadoğu meselesine gelince ,ortadoğuyu bu hale getirenler müslümanlarsa, her fırsatta onları kışkırtan batıdır. ikinci olarak ortadoğudan daha vahşi varsa oda bu batıdır. afrikada yaptıklarını hala unutmadı kara kıta.60 lara kadar avrupada kafese atılan siyahileri unutmadı. ortadoğudan daha beter olan şey batının arkasında sakladığı o vahşi yüzüdür.

sormak lazım bunlara, bir asır öncesine kadar sömürdüğünüz yerdeki halkların katili olduğunuzu ne çabuk unuttunuz da insanlık dersi vermeye kalkıyorsunuz ?

edit: aslında burada batının verdiği mesaj şu: yahu biz insanlık, global kardeşlik falan filan diyoruz ama siz siktir edin onu. bir bomba falan patlarsa umrumuzda olmazsınız. yalnız başınasınız....

evet batının mesajı bu. tarih boyunca böyle olmadı mı zaten ?
Çoğu Avrupalının düşüncelerini ifade eden yanıtlardır. ayrıca Bu ülke yönetiminden dolayı insanlar artık halimize acımayacak hale geldiler evet çünkü biz bunu hakediyoruz! Yine de yazılanlar çok ağır! Artık bir Ortadoğu ülkesinden farksız durumda olmamız çok acı! Yurtdışında "Türk'üm" dediğinizde neredeyse herkes bu gözle bakıyor ve ben artık bu yönetimin de yönetimi seçen kişilerin de sorumluluğunu gerçekten taşımak istemiyorum dedirten yanıtlardır.