bugün

esrar alemlerinide kapının ya da camın açılıp dumanın cıkmasının yarardan cok zararının olduğu veya dalgadan çiğerlere ne kadar çok duman çekilirse kafanın o kadar güzel olacağini anlatmak amaçli kullanılan özlü söz.

bi fıkrayla açiklarsak: esrarkeşleri,alkolikleri ve balicileri ayrı ayrı odalara kapatıp bir deney yapmaya karar vermişler. hepsine ne kullanıyorlarsa bi oda dolusu vermişler. saatler sonra il önce alkoliklerin odasına girmişler ve

- "savaş çikti çabuk koşun" diye bağirmişlar. alkolikler hemen ayaklanmış "silah verin bize gielim öldürelim savaşalım" diye gaza gelmişler.

balicilerin odasına girmişler,
-"savaş çikti çabuk koşun" diye bağirmişlar baliciler zaten rüyada olduklarından halüsanasyon görüp birbirlerini dövmeye başlamişlar.

esrarkeşlerin odasına girmişler,
-"savaş çikti koşun" diye bağirmişlar esrarkeşler sakin yerlerinden hiç kıpırdamadan;
-"boş ver çiktiysa çikti sen kapıyı kapat asıl duman çikmasın" demişler.

yani bu fıkranın ana fikri nedir. ne kadar duman o kadar randıman
(bkz: götümüze girecek başlıklar)
Birde kilitli kapı hikayesi var; arkadaşlar partıden gece eve donmüş anahtarları kaybetmişler.
Kapının önünde durup içeri nasıl gireceklerini tartışıyorlar....
Alkollü arkadaş hemen "ben buna bir kafa korum ortadan ikiye ayrılır hemen dalarız eve" demiş,
Haplı arkadaş "durun la ben şurdan zıplar ordan hoplar balkona konarım, ordan kapıyı içerden açarım" derken,
Eroinman olan "dur ben şimdi kapı deliğinden içeri süzülücem ordan bakarız" demiş,
Bu arada konkainman kardeş kapıya ateş edip kapıyı öldürmek ve biran önce kaçmak için planlar yapmaktadır...
Kafası oldukça güzel esrarkeş kardeş ise boşverin olum gelim suracığa kıvrılıp uyuyalım demiş...