bugün

Fransa'nın asker imparatoru Napolyon Bonaparte tekrar tahta çıkmasını engellemek için gardiyanlar tarafından zehirlenerek öldürülmüştür: Otopsiyi yapan Napolyon'un doktoru Francesco Antommarchi, imparatorun mide kanserinden öldüğünü söylemişti.
mısır'a kadar gidip piramitleri ve sfenks'i bombaladığı rivayet edilen fransız komutan.
ha bu arada para para para vardı değilmi.
tamamiyle over rated bir komutandır. Cevat Çobanlı' nın tırnağı etmeyecek bir güdüğe bu kadar anlam yüklenmesi açıkçası rahatsız edici. Yıkılmak üzere olan osmanlı bile mısır'da eline verip gönderdiği bu adam kendi topraklarından 2 kere sürülmüştür. Avrupalı'nın son 150 senenin siyasi tarihini yazdığı günümüz platformunda her kurguya baş sallamamak lazım. böylesine boş adamları şişirip, heykellerini dikmeleri, kahraman diye gözümüze sokmaları eminim bir gün son bulacaktır.
Gerçeği iyi görmüş adamdır. Evet.
şu asker, farkettim, evinde ve çevresinde arkadaşları olmalı. ama önümde uzanıyor, ıssız ve yalnız. başındaki köpeği hariç. duygusuzca, kaskatı, ulusların geleceklerine yön veren savaşlar yönettim ben. gözümü dahi kırpmadan binlerce insanın ölüm emrini verdim tek damla yaş dahi dökmedim. ama şu an titriyorum, derin bi acı hissediyorum ve gözyaşlarımı tutamıyorum. peki ya neden? tek bir köpeğin kederinden!

mehtaplı bir gecede savaş meydanında gezerken ölü bir düşman askerinin köpeğinin sahibinin yüzünü yaladığını ve havladığını gören napolyon bu sözlerle hislerini ifade etmiş ve ölene dek bu anın etkisinde kalmıştır.

benim hayranlık duyduğum ve hayatını incelediğim liderlerden biri. bu da evime asmak için ressam bi arkadaşıma çizdirdiğim tablosu.saygıyla.

görsel