bugün

aslında götverendir. neyse daha çok sinirlenmeden ve küfür etmeden konuya giriyorum. aldığı işçiyi hem üç kuruşa çalıştırıp hem de yok efendim bu işyerinde namaz kılmak yasak diyenler bulunmaktadır günümüzde. allah ın azabı onların üzerlerine olsun. ama burada namaz kılan bir müslümanın 3 kuruş para için namazı terketmesi daha da vahim bir durumdur. o adam kimdir hacı abim, kılma diyorsa, kıldırmam diyorsa çık işten başka bir işe gir. iş mi yok be abim. hele ki müslümansan sen, namazında niyazındaysan bol bol dua ile allah sana zaten kapı açacaktır.

bu iş veren ne de olsa bu gitse diğeri gelen mantalitesiyle hayatına devam etmektedir. biri gider biri gelir felsefesini benimsediği için oldukça cesur davranmaktadır. ama yaptığı kafirliktir. şimdi vay efendim sen bunu nasıl dersin diyenlere sesleniyorum. eğer bu adam çalıştırdığı işçisinin namaz kılmasına izin vermiyorsa ben bu adama müslüman diyemem. peki ben müslüman demediğim adam ne derim bilir misin? 2 cümle öncesini tekrar oku diyorum. *
vergi memurlarının ziyaret etmesi, bir çayını içmesi gereken işverendir.
çoğunluğu ateist işverenlerin oluşturduğu belçika gibi bir ülkede bile kötü karşılanan, yasal yaptırımlara maruz kalabilecek işverendir. ancak, türkiye belçika'dan bile daha ateisttir; tabular bakımından.
bak ambalaj. adını da reklam edeyim. hatta bu adamlar işe girerken sözleşme imzalatıyorlar. ama siz personelinize zorla namaz kıldırırsanız, görün o zaman çıkacak şamatayı.
3 kuruş değil 10 kuruşa da çalıştırsa böyle birşeyin izni olamaz. daha doğrusu işçinin izin almasına gerek yok. öğlen yemek molasında öğleyi, 4-5 çayında da ikindiyi kılar. akşamı belki kaçırırsa onunda kazasını kılar.

(bkz: oldu da bitti maşallah)
personel o süreyi tuvalette geçirse ya da sigara/kahve/çay molasında geçirse sıkıntı etmeyecek olan işverendir. ancak; namaz kıldığı zaman nedense büyük bir sıkıntı oluyor. bazı işverenler direkt "namaz kılıyor musun?" diye soruyor-muş öğrendiğime göre; istemiyorlar kısacası.

sana 1, işine 2, parana 3 deyip....neyse, bir şey demiyorum. allah ıslah etsin işverenidir.
daha iyi bir yer bulana kadar mecbursanız eğer çalışın kardeşim, sonra vazifelerinizi ifa edebileceğiniz imanınıza saygı duyacak bir işverenle çalışın.

devlet kurumlarında sıkıntı olmuyor, mescit genelde bulunuyor ya da istediğin zaman amirin bir şekilde yer gösteriyor. dünya görüşü sana yakın olmayan amirlerin de "bu kadar modern görünümlü bir insanın namaz kılması..." diye başlayan laf söylerler yüzünüze karşı en fazla ( benim deneyimlediğim bu )

ahir zamanda imanı elde tutmak kor bir ateşi elde tutmak gibidir, bıraksan gidecek, tutsan yakacak elini. ve daha sıkı sarılıyorsun o kordan ateş topuna...
sözcü okuyordur.
kütük izmirdir.
günlük yaşamda açık renk mavi kot giyer. evet o en yakın solcu akrabanın kendini genç gösterdiğini düşündüğü için giydiği kötü kesim mavi kot. evet o.
pos bıyıkları vardır. uçları sarı tabiy.
facebookunda çirkin rakı maSALI FOTOĞRAfı vardır.
namaz kılan insanların laikliğe düşman olması ve namaz kılan insanların yobaz düşüncede olduğunu bilen modern, laik, çağdaş, kemalist insandır patronun hasıdır.
Türk işverendir yabancı işverenler daha karakterlidir sizin inançlarınızı yaşamanıza izin verecektir.
izin almaya gerek yoktur isterse işten atsın her türlü kılarım. 10 dakikalık bir namazı çok gören işverene döşerim boruyu. çalışansak köle değilizdir. aynı işveren 10 dakikalığına başka bir şey için izin veriyorsa namaza izin vermiyorsa götverendir. başka bir şeye de izin vermiyorsa götvereninde götverenidir. çıkın o işten.
dinine bağlı olmayan işverendir. yoksa 5 dakikalık bir aktiviteyle şirketin batacak hali yok.
laikçi yobazdır.
günah çıkarma ya izin vermeyen iş veren ile benzerdir.
bir bakıma haklı bir bakıma haksız iş veren.

şimdi canım kardeşim namaz kılan veya kılmayan benim için fark yapmaz hepimizin günahını sevabını yüce rabbim bilir.

ama şimdi düşüyoruz. namaz kılan bir kardeşimiz gün içindeki namazlardan 3'ü ( öğlen, ikindi, akşam ) için patrondan izin alıp namazını kılacakatır.

bunu gören diğer kardeşim bu arkadaşının günde 3 defa bu şekilde ara vermesini fırsat bilip kendisinin de namaz kılıacağını partonuna söylecektir.

evet burada patron büyük ikilemde kalacaktır. ben bu sebepten dolayı vermiyor olabilirler diye düşünüyorum. çünkü günümüzde rahatı ve para için dinini kullanan çok insan var.

bunları namaz kılmamıza karşmayan patronum olmasına rağmen söylüyorum. hatta kendisi sorar gitmiyor musunuz cuma'ya diye.

ve kendisi umarım yanlış anlamazsınız alevidir. yani bizim sünniler gibi alevi kardeşimin ibadetine karışmıyor sevgili patronum.

ama zor bir durumdur.

esenlikler dilerim. senin özgürlüğün diğer insanları rahatsız ettiği zaman biter.
mola zamanları her işverenin kendi bileceği iştir. istediği zamanı ve süreyi mola olarak kullandırtabilir. çalışanlar da işe girmeden önce bu durum hakkında bilgilendirilir ve işi kabul ederler. işe girdikten sonra ise, çalışanın sahip olduğu mola hakkını nasıl kullanacağı işverenin haddine değildir. ister mum yakar ister namaz kılar. evi yakınsa gider sevişir. kimse de karışamaz, karışmamalıdır.
öğle + ikindi abdest tesbih farz sünnet derken 2 saat yapar. ayda 2 x 7 x 4= 56 saat, yılda 28 gün iş gücü kaybı demektir.
bir ay lan bu. üstelik iş gücünün en verimli kullanılacağı saatlerde. işyeri sahibi batmak istemiyorsa izin vermez. ayrıca:

(bkz: zorunda mıyım)
Konuya en güzel örnek http://m.patronlardunyasi...e=haber&haberid=96051

(bkz: merinos halı)
günde 9 kere wc ihtiyacı olan, izin alabilmek için ailede yaşayan sağlam birini bırakmayan, ne hikmetse bindikleri toplu ulaşım araçları ya arıza yada kaza yapan, abi 5 dk işim var hemen geliyorum deyip akşamı eden çalışanlara sahip birisi olarak bu durumla hiç karşılaşmadım lakin eğer böyle bir durum olursa işe engel olmayacak şekilde ibadetine bir şey denmesi pek etik olmasa gerek.
iş veren bensem adam olun lan. yani yoğun iş temposu harici kılabilir.
Ahirette vebalini ödeyecek olan işverendir .

10 dakika namaz kılmam bile batıyorsa bu adama 1 dakika durmam çeker giderim .
insanların dinlerini özgürce yaşaması bir haktır tabi ki ancak çalışan herkesin farklı bir dini olabilir. mesela bir çalışanım gelip bana zoborto dağında kortil kitabı indi ve 15 dakikada bir 10 dakika sigara içerek tanrıya dua etmem gerekiyor dese ona ne diyeceğiz? sonuçta konu inançlara saygı ve özgürlükse herkese eşit haklar tanınması gerekir. herkese kendi dini gerçek din.