bugün

namaz kılmak en az kelime-i şehaddet kadar farz iken, yaşlanınca kılarım ne demek?
veya cehenneme girecek olursak, nasıl olsa cezamızı çektikten sonra cennete gireriz ne demek? bu apaçık allah'a ortak koşmak değil midir? bir diğer adı şirk.
peki kuran-i kerim'de allah'ın böyle diyenlere cevabı ne?

bir de dediler ki: "bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır." sen onlara de ki: "siz bunun için allah'tan söz mü aldınız? -eğer böyle ise, allah verdiği sözden dönmez-. yoksa siz allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" (bakara 80)

sahabi kafir ile müslümanı namaz kılan-kılmayan diye ayırmadı mı?

ve son olarak;
her namaz kılmayan kafir olmaz ama kafirler namaz kılmaz.
-imamı azam ebu hanife-

yinede en iyisini allah bilir. allah-u alem.
cehennemden toplu şekilde itiraz edilmesine yol açacak durum. başta lugano ve sabri olmak üzere tabi.
--spoiler--
cennete gitmenin şartı imanlı, yani müslüman olmaktır. imanlı olmayan, yani kâfir olan cennete giremez. kâfirlerin gideceği ve sonsuz kalacağı yer cehennemdir.
--spoiler--

her müslüman cezasını çektikten sonra cennet'e girecektir...
(bkz: böyle bir cennet yok ama olabilir de)
bilet almadan otobüse binen yolcudan farksızdır.
cennet ucuz değil cehennem dahi lüzumsuz değildir.

fakat şu var ki; kimin nereye gideceğini yalnız Rab bilir. o yüzden rabbin isteklerini yerine getirmek gerekir.
(bkz: hamdolsun cehennem bizi teğet geçti)
mesele cennete girmek değildir. O'nun istediği gibi bir kul olup O'na kavuşmaktır. namaz kılanlarında kesinlikle garantisi yoktur. namaz kılmadan cennete girmek, bikini giyenlerin girememesi, erkeklerle konuşanların girememesi vs. insanın vicdanı o'nu isteyince O'ndan başkasını görmez zaten ve kavuşmak için asıl cennetine ne gerekirse yapar.
im-kan-sız-dır!!!

neden imkansız olduğunu ve detayları merak eden olursa anlatırım. *
Namaz kılıp da her haltı yiyenle aynı potada degerlendirilmesi gereken insan fikriyatı. herşeyin bir usulü, bir yordamı var. bedavacılık yok.
meryem suresinin 59 ayetine dikkat çekerim ne buyuruyor "sonra arkalarından bir tâife onlara halef oldu ki, namazı zâyi ettiler ve şehvetlere tâbi oldular. artık yakında cehennem deresine yetişeceklerdir."
(bkz: imansızlıktan sonra namazsızlık) gelir evvela iman daha sonra namaz bu dinin direği müminin miracıdır .. ğayy kuyusunu bilir misiniz ? bence bilin öğrenin ...
"ğayy ile esam iki ırmaktır ki cehennem ehlinin irinleri oraya akmaktadır" bu furkan suresindek 68 ayette geçen esam tabirinin açıklamasıdır peygamberimiz s.a.s buyurmuştur .
kalp ölümüne sebep olan en büyük tehlike namazsızlıktır .. müddesir suresi 43 ayeti okuyun zamanım yok yazamicam ..
şüphesiz ki kulun kıyamet günü hesaba çekileceği ilk şey namzdır . namzı düzgün olursa muhakkak felah bulmuş ve kurtulmuştur . namazı bozuk olursa kesinlikle hüsrana uğramış ve kaybetmiştir . tırmizide geçer ..
inanmayan kafir olur kılmayan günahkar azabı büyüktür bakın geçiktirmenin bile büyük sorumluluğu varken dünya metanetinden dolayı kılmamak azap gerektir.
din asla değişmez kurallar bütünüdür sapkın hoca fetvasıyla hareket edenler büyük yanılgıya ve küfre düşer ... namazı terk edene hergün bin azap ve lanet yağar basit değildir bu basiretli olmak lazım .. ha ben böyle korkutarak dinden soğutuyorum kimilerine göre ama kusura bakmayın allah ın kuranını kendime göre yorumlayamam .. daha bir çok fetva vardır bu konuda kazaya bırakmanın sebepsiz yere , kabir azabına sebep olduğunu daha birçok ayet hadis .. bunlar basit konular değildir . islamı ehli hocalardan öğrenin kuran tefsirsiz okunmaz ruhul furkan okuyun vallahi azap çetindir evvela kendi ammelimden korkuyorum allah a şükür imanımız var ya imanı olmayanlar benim çıkarım ne neden uğraşıyorum ? vallahide yok billahide istiyorum ki allah ın gazabına uğramayalım biz insan olarak yaratıldık sorumluluklarımız var ...
bunun yanında cennette var onun güzellikleri saymakla bitmez ahh ahh ne diyeyim kii... ?
mümkün değildir.
(bkz: doğduktan sonra ölmek)
allah'ın işini bilemeyiz biz tabii. ama şöyle bir mesel de var:

(bkz: namaz dinin direğidir)
hükmünü allah-ü teala'nın verebileceği gibi, yanıtı islam alimlerince sorgulanması gereken durum.

--spoiler--
Sadece namaz kılarak cennete gidilebilir mi?

Değerli kardeşimiz;
Cennete gitmenin ilk şartı imandır. Kafirler ebedi olarak cehennemde kalacaktır. Müminler ise amellerine göre ya direkt cennete gidecek veya günahlarının cezasını çektikten sonra cennete gidecektir.

Sadece namaz kılan bir insanın cennete gidip gitmeyeceğini Allah bilir. Ancak şunu da unutmayalım ki Allah Teala'nın emirlerine ve yasaklarının tamamına itaat etmekle mükellefiz. Bu bakımdan ahirette günahlarımızla sevaplarımız tartılacak ve bunun neticesinde cennet veya cehenneme gidilecektir.
--spoiler--

(bkz: http://www.sorularlaislam...nnete-gidilebilir-mi.html)
na mümkün.
namaz kılanların haksızlık olduğunu düşündüğüdür.
doğum ile buluğ çağı arasında ölen kişinin gerçekleştirebileceği durumdur. ama yine de :
(bkz: allah bilir)
namaz kulun allaha kulluk görevidir. allah 'bana karşı işlenen suçların affederim, kul hakkını affetmem' dediğine göre, namaz kılmadan da cennete girmek sadece doğru davranışlar sergileyerek mümkün olabilir.
inandığım önerme.namaz kalmadan oruç tutmadan cenetten el sallayacağım.
bana böyle şartlı şurtlu işler her zaman samimiyetsiz gelir. ibadetlerin sırf cennete girmek için değil, allah adına yapılması gerekir. sırf cennete gitmek için yapılan herşey bence bencillikten başka birşey değildir. dinimiz de bencillik, ki allah'a yapılandan bahsediyoruz, hatası telafi olunamayacak cinstendir.
yani, allah'tan bir beklenti içinde olmadan ben bunu yapıyorum ama allah karşılığını verse de olur vermese de. ben bunu içimden geldiği için ve allah adına yapıyorum demek bence bir nebze daha doğrudur.
Allahın bileceği iştir. Ama namaz borctur. Gider cehennemde hangi namazı eksikse onu kılar tekrar cennete girer.
(bkz: shortcut)
(bkz: bypass)
Cehenneme girdin ciktin mi da cehennemde kilar geri cennete girer diyosun ahmak kardeş.
(bkz: yazık)
Akp iktidarında daha Da kolaylaşmıştır. *
(bkz: en iyi biz biliriz)

(bkz: gizli bakınızdaki puhhahhahha)

Töbe töbe...