bugün

lozan zaferimize(!) dair bir başka çarpıcı gerçek.

lozan antlaşması madde 17:
görsel

zaferiniz mübarek olsun.
(bkz: aksum krallığı Lozan yüzünden yıkıldı)
(bkz: hüloğğğğ)
Edirneden karsa bu memleketi kazandık ona ne diceksin?
ishalli büzük iyice uçuşa geçti!

(bkz: yav he he)
mısır ve sudan ı al götüne sok aq.
görsel
görsel
görsel
Eski antlaşmaları teyit etmeyi "kaybetmek" sanan cahil heriflerin sanrısı. Beyin yerine irin taşıyorlar.
Keşke yobaz zihniyetide kaybetseydik o antlaşmada.
uganda bile sınırlarımıza dahil olacaktı ama lozanda uganda'yı da kaybettik.
görsel
Yeni nesil trollerde bi kalite düşüşü başladı yalçın akdoğanın acilen sinerjiyi ve ücretleri yükseltmesi lazım ..
biz belge koyuyoruz, verecek cevabı olmayanlar küfür ediyor.
yahu kendinizi bu kadar küçültmeyin arkadaşlar.
ayıp.
o zaman Lozan antlaşmasını baştan yapıp oralarıda alın. konuşmak kolay tabi. icraate gel. boş konuşma..
Okuduğunu anlayamıyor adam 1914'te lozan imzalanmadı ki? Mısır ve Sudan'ı sen 5 teşrinisani(kasım) 1914'te kaybetmişsin. Hani kurtuluş savaşı bile 19 Mayıs 1919 ya hatırlatayım istedim. Şimdi durduk yere cumhuriyete söveyim derken V. Mehmed Reşâd'a yardırma...

(bkz: mal)
ulan doğu anadolu elimizde görüyoruz ne boklar olduğunu. hergün bombalar patlıyor insanlar ölüyor. mısır ve sudan dediğin yerler bizde olsa kim bilir daha ne boklar olacaktı. bir şeyi eleştirmeden önce biraz kafanızla düşünün. çomar duygularınızla harekete geçmeyin. doğudaki olaylar yüzünden ülkenin her yerinde kaç kişinin hayatı karardı.bu kadar vicdansız ve nankörce düşünmemelisiniz.
Mısır Sultanlığı veya Mısır ingiliz Protektorası, bugünkü Mısır topraklarında 1914-1922 yılları arası varlığı sürdürmüş olan devlet. Fransız Ekvatoral Afrikası, Birleşik Krallık Filistin Mandası , Trablusgarp ve Sirenayka ile komşu idi.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Mısır_Sultanlığı
Mısır kavalalı mehmet ali paşa kütahyaya dayandığında zaten gitmişti osmanlı ruslardan yardım isteyecek duruma düştü boş beleş başlık.
(bkz: Kore nin Lozan da kaybedildiği gerçeği)

(bkz: ekle abi Endonezya yı da ekle)
Hondurası da lozanda kaybettik zaten.
Valla lozanda biz sadece oralari degil cook yer kaybettik. Amerikan bi adam (lozanda orda bulunan birisi yanlis hatirlamiyorsam) kitabinda demiş ki: Ismet inönü o gün zaten cok sarhoştu kahkaha atarak musul la kerküğü ingilizlere versek ne olur ki. Onun icin lozani zafer kabul eden kisiler asil çomar onlar.
yahu derdiniz ne ki şu ishalli büzüğe laf yetiştirmeye çalışıyorsunuz? bir adam olsa eyvallah ama bildiğin kaçık işte... ciddi sorunları olduğunu görmüyor musunuz? rahat bırakın çocuğu..
türkiye'de acilen tarih bilimi ile uğraşan insanlardan bir kurul oluşturulup bu lozan antlaşması enine boyuna tartışılmalı ve bir ortak paydada birleşip karara varılmalıdır ve bu alınacak karar da devlet politikası olmalıdır.

şu an öyle bir bilgi kirliliği var ki,
bana göre zafer olan lozan antlaşması, bir başkasına göre hezimet.

hakikaten de böyle bir madde var lozan metninde.
türkiye ile mısır ve sudan ne alaka? yıllar önce kaybettiğimiz topraklar, ama lozan metninde var işte çok ilginç.

maddeye göre mısır ve sudan'daki haklarımızdan feragat etmişiz.
acaba herhangi bir hakkımız var mıydı, yok muydu mısır ve sudan üzerinde.

çoktan kaybettiğimiz bu topraklarda ne hakkımız olabilirdi ki?
bunlar insanlara anlatılmalı.

misal "limni adasını zabıtlara geçirmeyi unutmuşuz" diyor bir başka entryde. böyle bir şeye de ben rastlamadım. varsa böyle bir durum ortaya çıkarılmalı.

ama yunanlardan savaş tazminatı olarak bir tek karaağaç istenmiş.
şayet başka yerleri istedik de bize verile verile karaağaç verildiyse bence bu durumda yapacak bir şey yok.
ama hiçbir yeri istemeyip sadece karaağaç istendiyse bu başarısızlıktır.

o yüzden gerçekler açığa çıkmalı, bilgi kirliliği sona ermelidir.