bugün

Kişiden kişiye farklılık gösterir bu zevk. Rock müzik dinleyenler R&B, rap ve elektronik pop müziğe kafa sikiyor derken, Bu tarz müzikleri dinleyen insanlar ise ''rak ney yaa... Kafa şişiriyor. Öküz gibi böğürüyorlar'' gibi cümleler kuruyor. Buna bağlı olarak aynı evde yaşayan insanlar arasında bile kültür çatışması oluyor. Klasik ve musiki dinleyen insanlar ise kulakları çok gelişmiş oldukları için iyi bir rap şarkısı da dinliyor, rock şarkısına dinliyor.
kimine göre rock kimine göre rap'tir. en güzeli kulağına hoş geleni dinlemek.
insan dinlediğinde kendisi heyecanlandıran, düşüncelere daldıran, hayaller kurmasına neden olan müzikleri sever. bu etkiyi kiminde rap, kiminde rock, kiminde metalin çeşitli türleri, kiminde pop, kimindeyse serdar ortaç* yapar.
tartışılmazdır.
(bkz: renkler ve zevkler)
kanımca şu dünyada en anlamsız en gereksiz eleştiridir. nedir bu eleştiri 'bunu dinleyenin müzik zevkinden şüphe ederim' ne alakadır ne gereksizliktir adam istediği tarzı istediği şarkıcıyı dinler müzik zevki kişiseldir.
bu eleştiriyi yapanların bilmesi gerekir.
hangi nota-zaman kombinasyonlarından etkilenilip hangilerinden etkilenilmediğidir.
Müzik insanın kendine yakışanı giymesidir.
kişiden kişiye saniyeden saniyeye değişebilir. çünkü bir insanın her an aynı tür müziği dinlemesi beklenemez. halinize uygun müzik zevkinizi biçimlendirmek büyük bir yetenektir.
şarkı söylemek evvela iyi bir ses gerektirir. ayrıca şarkıyı söyleyen kişinin hayatıyla ilgili bir şeyleri bilmek, şarkıdan alınan hazzı da yükseltir. pop müzik ve bazen rock müzikte bir sıkıntı var ki, bazen söz alış verişleri yapılıyor. bu sebeple şarkıyı söyleyenin hissettirdiği samimiyet duygusu da değişiyor. yani azalıyor. şarkı deyince hissedilen beklentiyle de alakalıdır aslında bu zevk ve tercihlerin belirlenmesi. her türün istisnaları vardır. ve her türün istisnaları da o işi iyi yapanlardır. popta candan erçetin, rockta şebnem ferah, rahmetli barış manço ile cem karaca, rapte ados, ceza, joker, şiirbaz v.b. kişisel tercihlerim ve değerlendirmelerimdir bunlar.

mesela türkülerde de bu böyledir. bi flash tv türküleri vardır, bir de kara tren gibi bir türkü vardır. yada uzun ince bir yoldayım gibi.

uzun ince bir yoldayım türküsünü barış manço ile cem karaca sahnede söylemişti. alt yapısına rock müzik koyduğunuz zaman rock şarkıya dönüşüyor. yani türlere fazla takılmamak lazım ancak hangi türün nasıl ortaya çıktığını daha keyifli, dolu dolu bir hayat yaşayabilmek için öğrenmek lazım.
bir dostumda hiç olmayan zevktir. hiç yok amına koyim ya.
bir türlü şudur diyemediğim zevkidir. öncelikle rap olmadığı garanti, türkçe pop dinlerim ama çok az yani yok denecek derecede. genelde yabancı dinliyorum yani yabancı pop olur slow olur falan, dün kızın teki sordu yeni tanıdığım işte her türlü falan diyerek geçiştirdim, ama anlaşılan harbiden de öyle her türlü kulağa hoş gelen dinliyorum şöyle bir müzik listeme baktım da. rap hariç tabiki, o salak şarkı türünü dinlemek değil yapılmasına bile karşıyım. ağırlıklı olarak jazz diyebilirim yine de.
insanın iç dünyasını,karakterini,kalitesini yansıtan en önemli parametrelerden biri.
karakter, hayata dair güzel gözlemler gerektiren deliliktir. herkeste bulunmaz, hiç kimseye mal edilemez.
subjektif zevk.
zevkler tartışılmaz fakat müzik zevki neden hep eleştirilir?
Hayat görüşüdür.
böyle bir zevkin olması için müzik bilmek gerekir. bunun için müziğin ne olduğu ile ilgilenmek kıyas edecek kadar hakim olmak gerekir. sonra o zevk oturur zaten dediğim başlık.
Dinlediğim müzikler genellikle gangs ve trap parçalarından oluşmakta. nefret ve şiddet içerdiğini söyleyenler ile çok karşılaştım. Fakat hepsi müziğin sonunda bu parçanın adı ne diye sormuşlardır.

Herkes sorunlu sanırım.
Red army müziklerinin tamamıdır. Rus düşmanları sevmeyebilir, müziğe evrensel değil ulusal baktıkları için.
benim için sabit ve keskin olmayan anlayış.

ya ruh halime göre dinlerim
ya da o an hangi ruh halini yaşamak istiyorsam ona göre.
Opeth de dinle progressive seviyosan yavru ceylan . Muhtemelen dinliyorsundur zaten ...

Sylosis ve revocation var onlar da baya sağlam yabana atma.
Benim için şu arabesk, arabesk rep,pop olmayan müziktir

Daha çok hafif klasik Batı tarzı müziktir
Özellikle akustik performanslar ve slow müzik favorimdir..
iyidir, hoştur.
Metalci qızlar eklesin.
Hani bilmiyorum da. Benim dinlediğim şarkıların Güftekârı Bestekârı vefat etti hemen hepsi. icracısı da öyle. Dinleyeni de ölüme yüz tutmuştur icabında. Benim gibi bir serseri olacak da, dinleyecek o şarkıları... Pek zor ihtimal. Çok da bulandırmakak lazım suyu. Bunu dinleyenler, yazanlar öldü, bu ne diye yaşıyor halen diyebilir Azrail.

Gelecekse gelsin, ne yapim?

Haddizatında, bizi kör kuyularda bırakanlar, belki de istemeden bırakmıştır. Biz hz. yusuf muyuz ki? Kimin bize önceden planlı kini olur?

Yine de zor tabii.

https://youtu.be/DtEU8J0iJyc
metal dinlemeyenin müzik zevki yoktur.
Pop dinleyenlerde olmayan şey.