bugün

tanrının ezeli ve ahiri yoktur, buna da iman ederiz. yani hep vardı. işine gelmiyorsa iman etmezsin, her şey açıklanabilir olsaydı zaten imanın anlamı kalmazdı.
evrenin kendi kendine olamayacağını idda edip tanrı zatem hep vardı düşüncesi bana 1400 yıllık masal gibi geliyor.
Bir binanın tuğlalarının kendi arasında: bizi yapan tuğla acaba kaç kilodur neyden yapılmıştır? sorması gibi bişey bu.
Nasıl ki tuğlayı yapan tuğla cinsinden olamaz kat ve kat üstündür,insanı da evreni de muazzam düzeni de yaratan Allah bizim gibi olamaz. Sonsuz dediğimiz uzay boşluğunu yaratan Allahın Sonsuzluğunu düşünebilir misin?
Onu kendin gibi düşünemezsin.

De ki: O, Allah birdir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur. (ihlas/3)
kuantum fiziği dahilinde kuantum dalgalanma (veya kuantum çalkalanma, quantum fluctuation), uzayın belli birnoktasında, werner heisenberg'ün tanımladığı belirsizlik ilkesi dahilinde, enerji miktarındaki geçici değişmedir. bu olay, enerji korunumu ilkesinin ihlal edilebileceğini göstermektedir. ancak bu ihlal; sadece çok küçük zaman aralıklarında olabilmektedir. buna rağmen fizikçiler, bu ihlalin yapıldığı anda var olan koşullara bağlı olarak sürenin uzatılabileceğini ve hatta, evren'i yaratabilecek bir baloncuğun yoktan oluşup genişleyebileceğini ileri sürmektedir.
edit:bunun her türlü evren modeli için mümkün olduğunu
yaratıcı yaratılır mı hiç sorunun kendisi saçma iman ediyorsan şeytanın aldatıcı sorularıyla uğraşmazsın.
ben tanrı var demedim özünde,sadece tanrının olmadığını kast ettim.evrenin bir ustası olmadığını ve sizin tesadüf olmaz olsılıklarınızın yalan olduğunu iddaa ettim.