bugün

insan düşünen bir hayvan ise, doğru olabilecek önerme. doğduğunda değilsen eğer, sonradan olman imkansızdır. 7 milyar nüfuslu dünyada tek tük olur ancak.
bir yere kadar doğdudur ama şöyle bir anlam çıkabilir.olunmaz derken müslüman doğmayananın günahı nedir,müslüman olunur da doğulurda her halükarda müslümanlığın hakkını verebiliyorsa yeter.
Bildiğim kadarıyla herkes müslüman doğar ama daha sonradan ailesinin yönlendirmesiyle vs küçük yaşlarda ebeveynlerinin görüşlerini benimser.*
Edit: Eksileyin ama emin olun bu böyle. Çocuk ateist mi doğacak sizce eğer hak din islam ise.
herkes müslüman doğar doğrudur, ama sonradan da çok kolay müslüman olunur.
yanlış önermedir efendim müslüman doğulmaz müslüman olunur. hatta peybamberede ilk oku denilmiştir. yani okuyup, anlayıp öyle müslüman olunur. doğuştan gelen ve değişmeyen tek şey ırk tır.
sırf babasının dini olduğu için müslüman olan var, araştırıp görüp düşünüp mantıklı yolun müslümanlık olduğunu gören var. olunabilir de doğulabilir de, ama olmak daha iyidir.
aslında doğru bişeydir. mesela başka bir ülkede biri kim durduk yere müslüman olur ki ? Çok azdır yani olan.
müslüman doğmak sadece bazı özel istisnalara mahsustur ancak bunun haricinde müslüman doğmak diye birşey olamaz. bir bebek düşünün. daha düşünemiyor konuşamıyor. sizi anlayamıyor.

bu bebek müslüman anneden doğdu diye müslüman olamaz. daha islamın ve imanın şartlarını bilmiyor. müslüman olması için imanın şartlarını yerine getirmeli. ve bilinciyle zekasını kontrol edebilicek hale geldiğinde imanın şartlarına kendisini adamalı.

ancak ondan sonra iman etmiş olur. bir bebekte bu mümkün değildir.

nitekim doğruluğunu hiç araştırmasam da bir hocamdan öğrendiğim kadarıyla ergenliğe girmeden ölen kişilerin sorguya çekilmediği ve cennet ya da cehenneme gitmediğidir.

dediğim gibi hurafede olabilir. ancak bu doğruluğu şüpheli bilgide dahi ergenliğe henüz giremiş kişinin aklının kontrolünü henüz hissedemediği ortadadır.
ırkla dini birbirine karıştırmaktır. müslüman olmak, doğup da hiç araştırmamaktan iyidir.
trt'deki avrupalı müslümanlar belgeselini tavsiye edeceğim önerme...

geçen macar müslümanları gördüm. 40'ından sonra müslüman olmuş adam. kardeşimizzz!
(bkz: farkında olmadan yahudi olan dinci)
Sonra soğulur. Deist olunur.
Kutsal kitap okunur ve ulan neye inanmışım ben yıllarca diyerek dinden çıkılır.

bye bye.