bugün

Kuran-ı Kerim'in Mutaffifin suresi 13.ayetinde "Kalplerin üzeri Pas bağladı..." şeklinde bir cümle yer almaktadır. Dikkat ederseniz çamurlandı veya tozlandı gibi kelimeler değil de "Pas bağladı" ifadesi kullanılmaktadır. Paslanma "Demirin Oksitlenmesi" demektir. ilginçtir ki Kuran'da bahsedildiği gibi vücudumuzdaki kanda (dolayısıyla kan dolaşımının merkezi olan kalpteki) demir sürekli oksitlenmektedir.

Yani Kuran'da bahsedildiği gibi kalbimizde ve damarlarımızda her gün her saat paslanmaya benzer bir reaksiyon gerçekleşmektedir ve demir oksitlenmektedir. Havadan aldığımız oksijen kandaki hemoglobinde bulunan demir sayesinde vücutta taşınmaktadır. Yani aldığımız oksijen kandaki demir ile reaksiyona girmektedir ve bir anlamda paslanmaktadır. Fakat biz bu reaksiyonu gözle göremeyiz.
- mutafifin suresi 13. ayet diyorum başka bir şey demiyorum aabi!!

+ ee kamil ??

- o ayette paslanmış dio abi paslanmış..bak dikkatine barnak sokarın çamur demio pas dio!

+ ee kamil??

- e işte paslanma oksit şeylenmesidir, bele oksijen kana girince bizdeki hemoglabinler demirlerle oksitleninsdf...cooosssssss!!!

+ su dökün hemen su dökün, yandı devreler..vah yavrum evladım..*
pas çözücü kullanılarak giderilebilecek durum.

http://www.tetas.com.tr/i.../products/10497_kucuk.jpg

merak etme derdi veren allah çaresini de verir.
kalplerinin üzerinin pas bağlanması hadisesine surede yapılan vurgu, kuran-ı kerim'in iç içe geçmiş çift manalı ayetlerine akıllara zarar örneklerinden biridir. yalnız bunu kavrayabilmek için kalbinizin pas tutmamış olması ya da kalbi oksitleyen cehaletin hırkasını üzerinizden atmanız gerekir ki, hint kumaşı giydirilmiş kütükler gibi hafif meşrep bir eda ile kelimelerle salınırken siz, hakkın üzerine fırlatıldığı batıl olarak nihayetlenmeyesiniz.
(bkz: mecazı anlayamamak)
(bkz: tek tespitle bütün çelişkileri yok etmek)