bugün

iki sağlam dost.
görsel
bir dönem sağlam bir bağın aralarında bulunduğu iki devlet adamı. ne zaman ki enver' in '' rusları savaşa dahil edip avantajımızı arttıralım '' şeklindeki katılım isteği önerisi kabul görmemiştir, o zaman uzaklaşmışlardır.
ittihatçıların çok karizmatik olduğu bir gerçek. içimdeki ittihatçı ruhunu bastıramıyorum ulan.
mustafa albay iken enver genel kurmay başkanı idi.
MUSTAFA DEĞiL MUSTAFA KEMAL...
ENVER DEĞiL,DELi ENVER.

MUSTAFA KEMAL ENVER'i NiYE SEVSiN NEFRET EDERDi HAKLIYDI DA DELi ENVER HER FIRSATTA MUSTAFA KEMAL'E (DAMAT OLUP RÜTBE ALDIKTAN SONRA)BASKI YAPAR ,ÜSTÜN OLDUĞUNU GÖSTERMEK iÇiN YUKARIDAN BAKARDI...
EN BASiTi ÇANAKKALE -1915 SAVAŞI SIRASINDA OLANLARI OKUMAK YETER ,ÇANAKKALE CEPHE KOMUTANI VON SANDERS OLMASAYDI ENVER DELiSi YARBAY MUSTAFA KEMAL'i CEPHE GERiSiNE ALACAKTI.

BOLULU AYVAZ'DA KALKMIŞ iTTiHATÇI ŞEYi DiYE ZORTLAMIŞ.
MUSTAFA KEMAL iTTiHATÇILARDAN HAZ ETMEZDi,AÇIN EN AZINDAN ŞEVKET SÜREYYA'YI OKUYUN. NUTUUK OKUYUN DEMiYORUM ,iNANIN OKUSALAR ANLAMAZLAR BU KEMALiZ ARTIKLAR.

MUSTAFA KEMAL CANINI DiŞiNE TAKMIŞ ÜLKEYi KURTARMAYA ÇALIŞIRKEN ,DELi ENVER ELiNDE MAKSiM ASYA'DA ÇAPULCULARLA MACERA ARIYORDU. ENVER'i ÖLDÜREN RUS ASKERi DE TÜRK'TÜR. O DERECE.
KADER NASIL AĞININ ÖRÜYORSA SARIKAMIŞ FELAKETiNDE DE BiR TÜRK RUS SUBAYI BAŞ R OLDE iDi.
iTTiHATÇILIK TÜRK ULUSUNUN BAŞINA GELMiŞ EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR.

ENVER DAMAT OLDUĞUNDAN RÜTBE ALDI ,KOYUN EMANET EDiLMEZ.
135 BiN ASKERiN VEBALi BOYNUNDADIR..

RAHAT UYUMASIN,..
Enver Paşa, deli gibi kıskandığı Mustafa Kemal Paşa’yı, istanbul’dan uzaklaşsın diye tedavi niyetiyle uzaklara göndermiştir. iki yıl daha kıdemli olmakla birlikte, Padişah damadı ve Genelkurmay Başkanı’dır. Mustafa Kemal Paşa nın ise bu sürede tuttuğu notlar çok önemlidir.

Okumanız önerilir.

Evet.
Enver biraz hayalperestti bunu kabül etmek lazım, adam Sarıkamış harekatını yaparak binlerce şehit vermemize sebep olmuş, muhtemelen yaşasaydı ve ömrü tc 'nin kuruluşuna yetseydi idamı kesindi diye düşünüyorum, kurmay zekası ile böylesine hatalı askeri bir harekat yapılamaz çünkü.
güncel Önemli Başlıklar