bugün

atatürk'ten son mektup

siz beni hâlâ anlayamadınız,
ve anlayamayacaksınız çağlarca da...
hep tutturmuş "yıl 1919, mayısın 19'u" diyorsunuz,
ve eskimiş sözlerle beni övüyor, övünüyorsunuz.

mustafa kemal'i anlamak bu değil,
mustafa kemal ülküsü sadece söz değil...

bırakın o altın yaprağı artık,
bırakın rahat etsin anılarda şehitler,
siz bana neler yaptınız ondan haber verin,
hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin?

mustafa kemal'i anlamak yerinde saymak değil,

bana muştular getirin bir daha,
uygar uluslara eşit yeni buluşlardan;
kuru söz değil iş istiyorum sizden anladınız mı,
uzaya türk adını atatürk kapsülüyle yazdınız mı?

mustafa kemal'i anlamak avunmak değil,

hâlâ o acıklı ağıtlar dudaklarınızda,
hâlâ oturmuş 10 kasımlarda bana ağlıyorsunuz,
uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın,
uluslar, fethine çıkıyor uzak dünyaların.

mustafa kemal'i anlamak göz boyamak değil,

beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız,
laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil,
bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar,
ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar.

Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil,
Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil...

demokrasiyi getirmiştim size, özgürlüğü...
görüyorum ki hâlâ aynı yerdesiniz, hiç ilerlememiş;
birbirinize düşmüşsünüz, halka eğilmek dururken,
hani köylerde ışık, hani bolluk, hani kaygısız gülen...

mustafa kemal'i anlamak işitmek değil,

arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla,
bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla,
bu vatan, bu canım vatan sizden çalışmak ister,
paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter, yeter...

mustafa kemal'i anlamak aldatmak değil,
mustafa kemal ülküsü sadece söz değil.

halim yağcıoğlu
çok özlenen.
YAPMIŞ OLDUĞU DEVRiMLER , YOKLUK iÇiNDE BiR ÜLKEYi DiRiLTMEK iÇiN GÖSTERMiŞ OLDUĞU BAŞARILAR GÖZARDI EDiLiP HALA ONU SEVMELi MiYiZ YOKSA SEVMEMELi MiYiZ DiYE TARTIŞMALARA GiRiLEN LiDER , ÖNDER , KAHRAMAN ... ALLAH MEKANINI CENNET ETSiN .
gün itibariyle naçiz vücudunun ölümünün 70. yılında olduğumuz; lakin kalbimizde halen yaşayan güzel insan.

(bkz: insan ne ile yaşar)*

edit:

70. yıl rubaisi

Sittinsene geçti, bir de on yıl eyledi
Senin naçiz vücudun toprağı meyledi
Yıllanırken bu toprak hep seni dinledi
Sözlerin öz oldu; ruhları bileyledi

10 Kasım 2008
komutan... şimdiki bazı komutanlara örnek almaları tavsiye edilir.
minnacık kadını seven dev.
edit: sözlükte mustafa kemal düşmanlığı dizboyu olmuş. yazık
özlemle, minnetle, saygıyla andığımız liderimiz.
ideallerinin sadece 10/1 ini gerçekleştirebilmiş yüce şahsiyet. bir nevi hazret.
"...Devrimi doğuran kararlı bakış Esareti yıkan balyoz Emperyalizmin yüzünde patlayan tokat Son bir söz köleliğe dair..."
en çok özlenen, istediği gibi bir gençlik olamadığımız, yüce insan. Atamız. bizim canımızı, kanımızı borçlu olduğumuz insan, insan ötesi belki de.
hatta bazılarına inat, Allah'ın bize bizi kurtarmak adına yollamış olduğu yüce ruh!
çok özledik seni, her geçen yıl daha çok özlüyoruz...
(bkz: iki mustafa kemal var)
sevdiklerine yaş gözetmeksizin çocuk diye hitap eden lider. 10 kasım vesilesiyle trt çocuk'un kısa tanıtımında duydum, çok samimi bir ifade değil mi...
liderlik, inanç, asalet,gurur ve zekanın ete kemiğe bürünmüş hali.
ileri görüşlülüğü ve hayatı yorumlama biçimini bugün de hayranlıkla takip ettiğim ışıklar içinde uyuyan atam.
1938 yılında bu gün aramızdan ayrılan memleketimizin kurtarıcısı, ulu önderimiz, en büyük fenerbahçe'li.
ne tur kadinlari sevdigini, ne kadar icki ictigini, kisisel yasaminin nasil oldugunu degil (onu zamanin televolecileri yapsinlar), dusunce yapisini, vizyonunu, bizlere verdigi ogutleri ogrenmek istedigim buyuk insan. birileri tutturmus onun da insani yonlerini gosterelim diye. istiyorsan yap, istersen ataturk nasil sevisirdi diye arastir ama sorun o degil. sen hic newton nasil sicardi, adam smith evlenmedi homo muydu, winston churchil cocukken masturubasyon yapti mi diye arastirip film yapan gordun mu? biz bu insanlari insani yonleri, gunluk yasamlari icin taniyip ornek almadik ki. eger ataturk dusunce yapisiyla, liderligiyle, basariliariyla yaptiklarini basarmamis olsa, tanimazdik bile. biri de ciksa can dundar'i daha insani tanitacagim diye gittigi seks filmlerini, masturabsyon yaparken yakalanisini aratirsa olur mu? biz can dundar'i bunlar icin mi izliyoruz, okuyoruz? hadi talep gelse anlarim ama ataturk'un ozel yasami, ne kadar ictigini ogrenmek icin (kotu niyetliler haric) talep var mi?

filmden elde ettigin paralar ve un hayirli olsun dostum. nasil harcadiginla, hangi kadinla eglenecginle ya da ne yiyip iceceginle ilgilenmiyoruz. gule gule harca.
hayata erken veda etmiş, eğer daha fazla yaşasaydı ülkesi için daha çok işler yapacağı kesin olan dünyanın en büyük politikacılarından ve askerlerinden biri. bugün okulda üzüntüyle en sevdiği türküleri söylediğimiz yüce ata.
türk halkının her kesimine hitap eden ayrım gözetmeden hepimizin atası olan büyük önder. sürekli onun üstünden nemalanan insanlar onun yakasını bıraksın biri kalkar fenerli yapar öbürü yaşasa bizim partiye oy verirdi der ne bu ya adamı sömürmeyin artık. kendi tarafınıza onu alıp başkalarına hakaret etmeyi bırakın atatürk bu ülkenin bölünmemesi için her şeyi yaptı onun ismini kullanarak bu ülkeyi kamplara bölmeye çalışmayın yeter be.
(bkz: atam izindeyiz)
sözlük yazarları tarafından mahir çayan kadar ilgi çekmeyen büyük kişilik ulu önder.

(bkz: 30 mart 1972 kizildere katliami)
sarışın bir kurda benziyordu ve mavi gözleri çakmak çakmaktı, yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu...
bıraksalar, ince uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak, kocatepe'den afyon ovasına atlayacaktı...

nazım hikmet ran.
yaptığı doğrular yanında sürekli eleştirilmek adına saçma sapan, yanlışları, eksikleri, kişisel olayları araştırılan, ortaya çıkarılan, yaptıklarıyla değil son zamanda yanlış yaptığı varsayılanlarla anlatılmaya çalışılandır. farkedilmemektedir ki ulu önderimiz de olsa o da bir insandır. normal insani olayları ortaya çıkarıp abartıp süsleyip püsleyip eleştirel açıdan ortaya koymak manasızdır.
ki bakılması gereken yurdumuz için bu kadar emek vermiş, vatanı için elinden geleni yapmış bir insan olmasıdır. arkasından yapılanları, söylenenleri görüp içte bir burukluk, acı yaşansa da 10 kasımlarda derin sevgi ve saygıyla anılması gereken yüce insandır.
ilke ve inkılapları benimsenmesi gereken *, yolundan vazgeçilinmeyen, türk milletine her daim güvenmiş, ülkemin kurucusudur.
Bugün ölüm yıldönümü olan ulu önder.

sabah 09.05'te elimizde kimyasallar, analiz başındayken toparlanıp bir dakikalıgına saygı durusunda bulundugumuz atamız. Her meslek grubundan insan pencerenin önüne çıkmış bizim gibi atamızı bir dakika da olsa anıyordu. Onun çizdiği bu mukaddes yolda, ilimden ve fenden nasibimizi aldığımız sürece çalışıyorduk. bir suskunluk çöktü içimize. gözler kapandı. bir dakika da olsa 10 kasım 1938 günü onu son yolculuguna ugurlayan kalabalıktan birileri olduk bizler de. siren bittiginde gözlerimizi açtık. onun açtığı bu yolda çalışmaya devam etmeliydik ve öyle yaptık.

Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.
yetmiş yıllık bir özlemi sevgili mustafa kemal atatürk e nasıl anlatsam? bilemiyorum utanacağım,yüzüm kızaracak, gözümden yaş gelecek..düşmanlarımız tarafından işgal edilmiş bu ülkeyi kurtarma çabaların ın boşa gitmesi utanılacak bir durum. yine başlangıca döndük. borç içinde bir ülke, ürettiğinin çok üzerinde tükettiği için de (iki yakası bir araya gelmiyor) yani cari açık yükseliyor.savurgan bir toplum olduk sevgili mustafa kemal atatürküm. milli politika hak getire,bu millet için senin yaptıklarını karalama kampayaları ala bildiğine yaygın. bundan çok utanıyorum atatürküm. senin gençliğe hitabendeki, dahili ve harici bedhahların olacaktır. cümlesideki bedhahları (kötülük isteyen,garezkar) her yerde görüyorum.huzursuzum,cumhuriyetin başlangıç yıllarına dönmek istiyorum. sevgili mustafa kemal atatürkün özgür, bağımsız ve çağdaş uygarlığını aşmış türkiyesinde yaşamak istiyorum...
"ölüm denilen zalim kuvvet nihayet içimizden en büyüğümüzü, en çok sevdiğimizi aldı. türkiye ye ve türklere nur saçan ışığı söndürdü. ruhlarımızı ve gönüllerimizi karanlığa boğdu.

evvelki akşam birden bire ağırlaşan ulu şefimiz, 24 saat süren bir mücadeleden sonra nihayet aramızdan ayrıldı. zaten aylardan beri kalplerimiz endişe ve ızdırap içinde idi. atatürk'ün, yatağa değil, cihana sığmayan büyük adamın yatağa esir düşüşüne ruhumuz eziliyor, gözümüze yaş doluyor, içimiz ağlıyordu.

mekteplerde çocuklar, evlerde analar, hepimiz, herkes milletce aylardan beri yas tutuyorduk. bu ışığın sönmemesi için bütün ümidimizi bir mucizeye bağlamıştık. bir ay evvelki buhrana muvaffakiyetle mukavemet etmiş olması, bu ümidimizi kuvvetlendirmişti.

fakat ölüm, her şeyden kuvvetli ölüm, bu yatağa sığmayan büyük iradenin muazzam enerjisini kırdı ve hepimizi babasız ve yetim bıraktı.

dün sokaklarda herkes ağlıyor, mekteplerde çocuklar, evlerde kadınlar ağlıyordu. işler durmuş, memleketin üstüne ağır, karanlık bir matem havası çökmüştü.

fakat unutmayalım ki atatürk dünyanın en bahtiyar dehalarından biridir. ordularını ta hindistan a kadar götüren büyük iskender 32 yaşında öldüğü zaman arkasında ne bırakmıştı? bir hiç.

avrupa yı bir kasırga gibi altüst eden ve moskova ya kadar uzanan napolyon ölümünden sonra arkada ne bıraktı: yıkık dökük bir avrupa, fransa ya karşı kinle dolu bir dünya.

hatta müstakil bir millet kuran george washington bile arkasında nihayet müstakil bir millet bırakmıştır.

halbuki atatürk idealini hayatında hakikat sahasında çıkaran nadir bahtiyarlardan ve ender dehalardan biridir. o, eşsiz eserini tamamlamış ve onu bizlere ebedi miras olarak bırakmıştır.
o bize müstakil bir vatan bırakıyor.
genç ve zinde bir cumhuriyet bırakıyor.
hamleli ve atılgan bir inkılap bırakıyor.
milletine bu kadar büyük bir miras bırakarak hayata gözlerini rahatça kapayan pek az adam yetişmiş ve ya hiç yetişmemiştir.

atatürk ün ikinci bahtiyarlığı gözlerini ebediyen kaparken, hayatı pahasına kurduğu bu büyük eserin muhafaza edileceğinden emin olmasıdır. yetiştirdiği yeni nesil bu eserin bekçisidir. 17 milyon* türk onun bekçisidir. ve bütün türk milleti, türk gençliği atatürk ün cenazesi arkasında onun büyük eserini korumaya ve yaşatmaya yemin edecektir.

zaten büyük matemimizi bize unutturacak yegane kuvvet de budur."

11 kasım 1938 tan gazetesinden alıntıdır.

(bkz: atam izindeyiz)
Bir bulut inmiş,beyaz,
Karlı dağlar başına.
Her 10 Kasım sabahı,
Bir ateş düşer, döşüme.

Nerdesin, ey Atam nerede?
Sensiz millet, öksüz burada.

Sanat, ilim, fen seninle.
Sevinen, gülen seninle.
Olmak isterdik inan,
Ebediyen seninle.

Dağların, ak başı kar mıdır?