bugün

(bkz: mustafa kemal atatürk) kişisel hiçbir kimlik özelliği ile karartılamayacak kadar büyük bir değerdir. Eşsiz Ata'mı, hayatımın her anında olduğu gibi minnetle, özlemle, sevgi ve saygı ile anıyorum.
Yolun yolumuzdur.
1881 - ∞
görsel
asaletiyle çomarları ürkütmektedir.
Muhteşem bir insan her şeyden önce. Evrensel birisi.

“bizim devlet idaresindeki ana programımız, chp programıdır. bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.”
“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir ilim ve fen dışında yol gösterici aramak cahilliktir gaflettir”
“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir”

Son konuşmasında söylediği sözler muhteşem zamanının ötesinde. Orada demek istediğini şöyle açıklayayım sizlere : demek istediği şu ; dogmalar asla değişmez yüzyıllar boyunca aynı kalır ama bizim devlet yönetimimizdeki prensipler değişmeyen dogmalar gibi değildir zamana ve şartlara göre değişebilir dogmalara bağlı kalınarak ülke/devmet yönetilmez demek istiyor.

ey milletim,
ben, mustafa kemal'im...
çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim,
hâlâ en hakiki mürşit, değilse ilim,
kurusun damağım, dilim.
özür dilerim...
unutun tüm dediklerimi.
yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
*
özgürlük hâlâ,
en yüce değer
değilse eğer...
prangalı kalsın diyorsanız, köleler...
unutun tüm dediklerimi.
*
yoksa, çağdaş medeniyetin bir anlamı,
ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı,
baş tacı edebiliyorsanız
sanatın içine tüküren adamı...
unutun tüm dediklerimi.
*
yetmediyse acısı, şiddetin, savaşın.
anlamı kalmadıysa
yurtta sulh, dünyada barışın.
eğer varsa ödülü, silahlanmayla yarışın.
unutun tüm dediklerimi.
*
özlediyseniz fesi, peçeyi.
aydınlığa yeğliyorsanız, kara geceyi.
hâlâ medet umuyorsanız
şıhtan, şeyhten, dervişten.
şifa buluyorsanız,
muskadan, üfürükçüden...
unutun tüm dediklerimi.
*
eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
kara çarşafa girsin diyorsanız,
yobazın gazabından ürkerek...
diyorsanız ki, okumasın
kadınımız, kızımız;
budur bizim alın yazımız...
unutun tüm dediklerimi.
*
fazla geldiyse size, hürriyet, cumhuriyet...
özlemini çekiyorsanız,
saltanatın, sultanın...
hâlâ önemini anlayamadıysanız,
millet olmanın...
kul olun, ümmet kalın,
fetvasını bekleyin, şeyhülislamın...
unutun tüm dediklerimi.
yıkın, diktiğiniz heykellerimi.
rahat birakin beni...
Büyüklüğüne özeneni çok, yaklaşanı yok atamızdır.

Sanırlar ki madem ölmüştür, fikirlerini de öldürebiliriz, kurduğunu da yıkabiliriz. Gel gör ki kazanan her zaman Atam olur. Ona meydan okumaya cüret eden haddini bilmez soytarılar, rezil olur ve geldikleri gibi giderler.

Saygıyla, sevgiyle, minnetle anıyoruz.
sırf ona saygı duruşunda bulunmak için sabah erken işe gideceğim. atam sen rahat uyu, bekçisiyiz cumhuriyetin...
ulu önder mustafa kemal atatürk'ü ölümünün 83. yıldönünde saygıyla anıyoruz..
bizi bir ailenin hegemonyasından kurtarıp özgür bir biçimde yaşamamızı sağlayan ulu önder atatürk'ün ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun.

yaşasın cumhuriyet!

ruhuna el fatiha.
görsel

"Türk Milleti, bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmalarının yegâne koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır."

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğimiz üzerine and içerken, fikirlerinin ve emanetinin yılmaz savunucuları olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Özlem, minnet ve rahmetle...
özlemden, hasretten içimiz acıyor, yüreğimiz sancıyor.
ne için?
hiç görmediğimiz, konuşmadığımız, gözünün içine bakmadığımız biri için.

ben atatürk'ü sevdim.
bir tek onu.

gazeteci şerif bey kılığına girip libya çöllerine düşen adamı sevdim...
anafartalarda, conkbayırında bir karış vatan toprağı için ölmeyi emreden komutanı sevdim ben.
sarayburnundaki düşmana bakıp "geldikleri gibi giderler" diyen paşa'yı sevdim.
köhne bir vapurla karadeniz'e açılıp,
samsun'da milli mücadeleyi başlatanı sevdim ben.
umutların tükendiği anda, "hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır, o satıh da bütün vatandır" diyen başkomutanı sevdim ben.
en çok da, dumlupınar'da bozguna uğrayan düşmana bakıp "hacianesti gel de ordularını kurtar" diyen mareşali sevdim...

ben atatürk'ü sevdim...
bir tek onu.

başöğretmen olmasını sevdim,
geometri kitabını yazmasını sevdim.
açtığı fabrikaları, devrimlerini, yeniliklerini sevdim.

tanrı sevdiği kullarını yanına erken alırmış.
o'nu da bizden çok erken aldı malesef.

"büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir."
fikirler ölmez, atatürk ölmez, atatürkçülük bitmez...

83 yıldır sana hasretiz...bir daha gel samsun'dan...!!!

görsel
Gerçekten hayatının 15 senelik bölümü bile onun bu ülke için ne kadar önemli bir insan olduğunu gösterir Atatürk bu ülke için sadece bir kurtarıcı, kurucu olmadı ayrıca bu ülkede gençlere umut oldu kadınların hakkını yeniden onlara geri verdi ve daha da önemlisi insan kavramı hiçbir zaman ırk ya da millet diye ayrılmadı işte bunu göremeyen insanlar şu anda ona ve onun mirasına saldırmaya çalışıyorlar ama unutmasınlar ki biz hiçbir zaman atamızı unutmadık ve onun mirasını onur ve şerefle korumaya devam edeceğiz bu başlık altında bir kez daha atamızı saygı ve minnetle anıyorum.
sana layık olamadık atam, özür dileriz. sabah 9'u 5 geçe sana akacak her damla gözyaşımız tek tek özür olsun, kabul et...
görsel
Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk’ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.

-mustafa kemal Atatürk.

izindeyiz.
emanetine sahip çıkmaktan geri durmayacağız!
Kutlu tinin şad, mekanın ucmağ olsun.
Unutursak gök girsin kızıl çıksın.
Ölümsüzdür. Faniler tarafından kıskanılır bu yüzden.
Turkiye cumhuriyeti'nin ilk ve son lideridir. Gercek bir asker ve devlet adamidir.
Ondan sonra gelenlerin ise sadece sayfalarda adlari kalmistir ve kalmaya da devam edecektir.
Yattigin yerde rahat yat atam.
Ülkemizdeki biat kultürünün dibinene dinamit düşemiş, annelerinizi anneannelerinizi kurtarmış, bize kimsenin vermeyeceği ikinci bir şansı vermiş ulu önder.

Mustafa kemal atatürk'ün sevilmemesinin temel sebeplerinden birisi budur.
Şimdi.. "her fikire elbet saygımız var" gibi boş bir cümleyi silelim lugattan.. fikir söylemeye saygım var ama fikire saygı duymam.. Mustafa Kemal Atatürk'ün şu topraklar için verdiği ömüre dil uzatıp "bu benim fikrim" diyene saygı bekliyorlar.. sikeyim senin fikrini arkadaşım. Mustafa Kemal bir insandır, yanlış karar, hata, yanlış tüm canlıların yaptığı eylemdir, elbette siyasi kimliğinde aldığı kararlar tartışılır, üzerine yorumlar yapılır konuşur aydınlanır insan.. ama cephede yaptıklarına istisnasız dil uzatan en basit tabirle yavşaktır.. Çocukluğunu hasbelkader yaşayıp, gençliğinden itibaren kendisini bir davaya adamış, savaşmış, düşünmüş, okumuş, anlatmış bir insandır Mustafa Kemal.. bu yüzden ona ve kurduğu bu Cumhuriyete sahip çıkmak evvela bizim yaşama minnetimizdir.. seni unutmayız Paşam, rahat uyu.
57 yıllık yaşama 11 savaş, 24 madalya, 7 nişan, 13 kitap, 1 ülke ve Türk'ün kurtulan gururu!
BiR LiDERDEN DAHA FAZLASı...
izin silinmez!

Kutlu tinin şad mekanın uçmağ olsun türk'ün son başbuğu...
Düşünsenize lan...

istisnasız Hepimiz bir şekilde bu adama çok şey borçluyuz.
görsel

Vatan sana minnettardır!
Yerde 5 kuruş bile bulsanız alınız, yerde sürünmesine fırsat vermeyiniz. Paranın değeri yok ama üzerindeki adamın değeri anlatılamaz.

Osmanlının gerçek torunlarının saltanat olmadan böyle bir egosu varsa bir de saltanat sahibi olsalar çok ciddi vay halimize.
sırf bunun için bile atatürke çok şey borçluyuz.
en umutsuz, en karanlık anda bile pes etmemeyi sen öğrettin. pes etmiyoruz çünkü biz senin evlatlarınız. ama çok özlüyoruz, çok. sonsuz şükran ve saygı ile.
güncel Önemli Başlıklar