senin hakkında her şeyi okudum, herşeyi biliyorum sanırken her gün farklı bir bilgi ile şasırtıyorsun, hayretler içinde bırakıyosun beni..sen ne inanılmaz bir askermişsin...bir insan bir konu da bile yanlış strateji mi uygulamaz, burda da yanlış yapmış dedirtmez..askerlik, subaylık tacını öyle bir yere koymuşsun ki....21 nci yüzyılın değil, gelmiş geçmiş en büyük öndersin sen...ve ne mutlu ki tarihin sayfalarına türk olarak geçmişsin...biz mi? senin çizdiğin yolda ilerlemeye çalışıyoruz işte. pek değişen bir şey yok atam o zamanlardan beri emperyalizm hala geliyor üstümüze, gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içindekiler etrafta dolaşıyor, kendilerine babalarından kalmış gibi alıyor, veriyorlar vatanı...bildiğin gibi yani...huzur içinde uyu, takipciniz...
burdalarda olabilme nedenimiz..*
atam oldugu icin utandigim kisi. neden utaniyorsun dunyanin en iyi en zeki en super vs insani seklinde soracaksinizdir. haklisiniz cunku ataturk gibi bir kisi su anda pek de onemsiz ve serefi yerler altina alinan bir millete zamaninda gokten tipki bir melek misali inmistir. 'sen bundan ne utaniyorsun ki' diye sormanizi anlarim. dusununce akli almaz insanin. oyle bir zamanda oyle bir kisi...ancak bir mucize olabilirdi ve oldu. bu mucize turklere geldi. neyse..utanma kismina gelince..evet utaniyorum. bazen dusunuyorum da ataturk keske hak ettigi bir halka gelseydi..ne yazikki gorunen koy klavuz istemiyor. su anda turkiye'nin haline, insanlarin sectigi kisilere, inandiklari yalanlara bakiyorum da ataturk buraya bosu bosuna gelmis zavalli adam bosuna zaman harcamis, kendini harap etmis. kurdugu devletin su hale gelecegini gorseydi kilini kipirdatir miydi bilemem..ama ben olsam kilini kipirdatmayi bosver yuzune tukurmezdim..zaten benimle o'nun arasindaki fark da buydu..evet en sonunda halk olarak yavas yavas kendimize layik birilerini yukseklere cikarmaktayiz. bize 10 beden bol gelen ataturk'un (evet adam bize asiri derecede fazla geliyordu) asla ve asla mirasina sahip cikamayacagimiz ortada. bazilari der ki 'iran gibi olacagiz vs vs', o bazilari bilsin ki aslinda oyle bir olacagiz ki kendisine benzemekten korktugumuz iran bize kiciyla gulecek. bu gunler yakindir, kendinizi hazirlayin derim. ataturk, kemalizm, devrimler hepsi gecmiste kaliyor ve kalacak da..tipki bir zamanlar asil kulturumuzu unuttugumuz gibi o'nu da unutacagiz ve hayatimiz yine baskalarini taklit etmekle gececek. hak ettigimiz budur cunku. hepimize gecmis olsun.
o olmasaydı bugün ona* küfür edenlerin babasının adı ya yorgo olurdu michael...
komünizmi kontrol altında tutmak için mustafa suphi'nin ethem nejat'ın ve nazım hikmet'in kurduğu tkp'yi kapatıp yerine sözde bir tkp açıp yönetim kurulunada fevzi çakmak,ismet inönü ve kazım karabekir paşaları oturtan,sosyalist hareketin önünü almaya çalışan cumhuriyet rejiminin ülkemizdeki öncüsü,yüksek lider karakterli,çok okumuş bir devlet büyüğü..
Türkiye'de nerdeyse kimse onu doğru düzgün tanımadığı için hep şerefsizler tarafından adı kirletilen Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur!.. iyisiyle kötüsüyle , doğrusuyle yanlışıyle tarihimizdeki büyük ferdlerden biridir.. fakat çok iyi bilinmeli ki; kusursuz değildir, hata yapabilir yapmıştır da.. meselâ dil inkılabı gibi önce uydurukçacı olmuş sonra güneş dil teorisini ortaya atıp türkçeleşmiş her kelimenin türkçe olduğunu uydurukçacılara ispat ettirmiştir...- harika bir yol bulmuş adamları kendi kuyularına düşürmüştür,türk halkına rezil etmiştir-

Fakat çok hazin bir durum vardır ki; adı hep jakobenler, yasakçılar, namussuzlar ve batıcı dalkavuklar tarafından kullanılır!.. atatürkçüyüm diye kesilenler üniversiteleri batırırlar (yök gibi), din hürriyetine kasdederler (chp gibi), vatanı elaleme peşkeş çekerler (akp gibi), türkü askerine karşı soğuturlar (darbeci kumandanlar gibi)...
ve tabi daha bu mukabilden bir sürü misal!..

Türk milleti'nin mustafa kemal'i layıkıyle anlamasını yüce rabbimden niyaz ediyorum!..
Atatürk'ün dünyada başögretmen sifatli tek lider oldugunu,
bir geometri kitabi yazdigini, üçgen, açı, dikdörtgen gibi 48 tane geometri teriminin Türkçe isim babasinin bizzat Mustafa Kemal oldugunu,
Norveççe'de Atatürk gibi olmak diye bir deyim oldugunu,
Atatürk Çiçegi'nin adini, çiçegi bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landin`in koydugunu ve bu çiçegin tüm dünyada bu isimle üretilip satildigini,
Yunan baskomutani Trikopis'in, hiçbir zorlama ve baski olmadan her Cumhuriyet bayraminda Atina'daki Türk büyükelçiligine Giderek, Atatürk'ün resminin önüne geçtigini ve saygi durusunda bulundugunu,
'Mimber' adinda bir gazete çikarttigini ve 52 sayi yayimlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtigini.
Kurtulus Savasinda rütbe alan bir çok kadin Askerlerimizin oldugunu, dünya
Tarihine geçen tek bir kadın üstegmenimizin oldugunu, Üsttegmen Kara Fatma' nin
700 erkek, 43 kadindan olusan bir müfrezenin Reiseligine bizzat Atatürk Tarafindan atanmis oldugunu,
Bir röportajda 'Birlesmis Milletlere üye olmayi düsünüyor musunuz?' diye Soruldugunda 'Sartlarimizi koyariz, kabullerine Bagli. Biz müracaat Etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düsünürüz'
Dedigini ve bunun üzerine BM yasasinin degistirildigini ve üyelige davet edilen Ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti oldugunu,
1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en Buhranli döneminde, Danisman, senatör ve bakanlarindan olusan yüz Yirmiden fazla kisiye: 'Su Anda hiçbirinizi degil, büyük istidadi ile Mustafa Kemal'i görmek için Neler vermezdim' dedigini,
1938'de Ata'nin ölümünde Tahran gazetesinde Yayinlanan bir siirde: 'Allah Bir ülkeye yardim etmek isterse onun elinden tutmak Isterse basina Mustafa Kemal gibi lider getirir' denildigini,
1996'da Haiti Cumhurbaskaninin vasiyetinde, mezar Tasina yazilmasini Istedigi metinde: 'Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin Lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamis ve uygulamis olmaktan dolayi mutlu öldüm' yazdigini,
2000'de, ABD Baskani'nin milenyum mesajinda: 'Milenyumun hiç süphe yoktur Ki tek devlet adami Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü O yilin degil asrin Lideri olabilmeyi basarmis tek liderdir' denildigini,
2005'de Amerika'nin en ünlü ekonomistlerinden biri Olan Mr. Johns`un önerisinin 'Türkiye ekonomiyle savasta bir tek Atatürk'ü örnek alsin Yeter' oldugunu,

2006'da ise AB Uyum yasalari geregince devlet Dairelerinden Atatürk Resimlerinin kaldirilmasinin istendigini,

BILIYOR MUYDUNUZ!!!

-Alıntıdır-
13 milyon nüfusla 1.5 milyar insanı geri tepmiş türk halkının yüce lideri..
kendisini ne zaman anlayacağız diye merak ettiğim, hiçbir üçüncü dünya ülkesi liderleri ile kıyaslanamayacak büyük lider, asker ve devlet adamı. max weber'in kavram dünyasından bir nitelemeyle karizmatik otorite.

evet biz atatürk'ü anlamadık, anlamamakta da hala ısrar ediyoruz. çünkü onu tanımıyoruz. onu yüceltmenin, onu günlük siyasete malzeme yapmanın onu tanımak veya anlamak olmadığını idrak edemiyoruz.

hele ki onu anlatma görevinin; atatürkçü düşünce derneği gibi, nur serter gibi kişi ya da oluşumlara düştüğünü görmek bana ızdırap veriyor umutlarım daha da tükeniyor.

dolayısıyla onu anlamak için öncelikli şartın "kemalist olmamak" olduğunu düşünüyor ve sözü merhum ahmet taner kışlalı hocaya bırakıyorum...

"evet, atatürk suçludur!.. eğer türk işçisi, batı' daki gibi, çocuk yaşta yeraltında günde 14 - 16 saat çalıştığı dönemler yaşamamışsa; bir oy hakkı için bile, fransız işçisi gibi, 59 yıl kanlı bir savaşım vermek zorunda kalmamışsa bunun suçlusu odur!
eğer türk kadını yasal olarak erkeğine eşitse, ''köle'' değilse, seçme ve seçilme hakkını, fransız kadınından bile önce elde etmişse; kadınlar bugün türkiye' de vali, bakan, başbakan bile olabiliyorsa bunun suçlusu odur!"

ahmet taner kışlalı, "kemalizm laiklik ve demokrasi" (1999)
resmini her gördüğümde 'ne kadar karizmatik bir liderimiz var' diye düşündüğüm ve gururlandığım yüce önder.
halkı sefalet ve fakirlikten kurtarmak için istanbul hükümeti'ne baş kaldırmış olduğu yalandır; bizzat sultan vahidettin tarafından gönderilmiştir samsun'a, kendisi bu hususta ciddi dilemma içindeyken... 'yoksa siz hala resmi tarihe mi itibar ediyorsunuz ey insanlar' demek isterim, naçizane...
not: iyi niyetli değildi demiyorum; başkaldırıp kendisi samsun'a gitmeye karar vermedi diyorum, dikkat buyrula...
deha, dahi, zeki insan...
Özlenen lider.
Türkiye'nin Müslüman halkının, "mânevî şahsiyetini" Türkler arasına karışmış kâfirlerin ve fâsıkların sahiplenmesinden ve yorumlamalarından kurtarmasının, Türkiye'nin geleceğini şerefiyle kuran ve Atatürk'ü anlamış olan bir ülke olması açısından zarurî olduğu lider, cumhurbaşkanımız.
elmadag deyince kurtuluş savaşı gelir aklıma , mustafa kemal atatürk'ün 23 nisan 1920 yılında tbmm açılırken yaptığı gözleri yaşartan konuşma gelir ... vatanını bu kadar seven birisi görülmüşmüdür bilemem ;

"işittim ki, bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek, memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla Millî Meclis'e davet etmedim. Herkes kararında hürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. Ben bu mukaddes davaya inanmış bir insan sıfatıyla, buradan bir yere gitmemeye karar verdim. Hattâ hepiniz gidebilirsiniz. Asker Mustafa Kemal, mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, bu şekilde elmadagi'na çıkar, orada tek kurşunum kalına kadar vatanı müdafaa ederim. Kurşunlarım bitince bu acîz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanımı, mukaddes bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna ant içtim."

not : meclisteki gizli kayıtlardan alınan bir konuşmaymış efendim .

bonus : atatürk sebatayist miydi , atatürk mason muydu gibi aptal sorularla gündemi işgal eden yobaz guruhun itinayla ve sindire sindire okumasını dilerim .
Hiç bir zaman doğru anlaşılamamış, toplumun hemen hemen her kesiminin kendi çıkarları doğrultusunda sömürdüğü, en kısa sürede CHP'nin tekelinden adının kurtulması gereken, bir yere tekel olabilecek kadar basit değil çok ama çok değerli ve ah şimdi olsada Türkiye'nin halini görse dediğim ve vatan hainlerine karşı aynı cephede savaşmayı istediğim lider ve en önemlisi insan
hasta adam denilen osmanlı imparatorluğu kalıntısından, yedi düvele kafa tutacak canlı bir millet yarattığı için büyük adamdır.
dunya basinindan bazibirimlerin hakkinda dedikleri:

Almanya

Berlin, Alman Ajansı:
Almanya, Atatürk'ün eserine ve mücadelesine hayrandır.Onda tarihi eseri özgürlüğü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kişilik görmektedir.

Alman Volkischer Beobachter Gazetesi:
Atatürk Türkiye'yi tek düşman kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.

Alman Illustrierte Dergisi:
Kendisinin tarihi büyüklüğü, eseri olan yeni Türkiye'ye bakılarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzağı gören akıl ve hikmetle birleşmiş olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu dağlarının en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri

Chicago Tribune Gazetesi:
Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarından biri geçti.

iran

Tahran Gazetesi:
Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır. Atatürk gibi dehalar sadece görünüşte ölürler. Oysa, gerçekleştirdikleri eserlerle daima hayattadırlar.

iran Gazetesi:
Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir Şef'i olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.

Japonya

Japan Times Gazetesi:
Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.

Mısır

El-Mısri Gazetesi
Atatürk'ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O; büsbütün başka bir insandı.

Egyptian Gazetesi:
Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri.

Suriye

Elifba Gazetesi:
Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimesinin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi...

El Tekaddum Gazetesi:
Atatürk'ün başardığı işler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkilaplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilmeyecek işlerdir.

Yunanistan

Elenikon Mellon Gazetesi:
Atatürk, ölümünden önce herkes tarafından saygı gösterilen, değer verilen güçlü, dinç, ve çalışkan bir Türkiye yaratma ülküsünü tamamiyle başardı.

Messager D'Athenes Gazetesi:
Çok, pek çok devrimciler görüldü. Fakat hiçbiri Atatürk'ün cesaret ettiği ve muvaffak olduğu şeyi yapmadı

kaynak: http://tr.wikisource.org/...bas%C4%B1nda_Atat%C3%BCrk
geçen günkü bir gazetede rastladım ve bu başlıkta yazmak istedim

Atatürk'ün sansürlenen görüşleri
Atatürk'e ilişkin olarak 2 önemli çarpıtma yapılıyor.
Biri Batılılaşma konusunda...
Diğeri din konusunda...
ilki, Atatürk'ün hedef olarak Avrupa'yı göstermediği iddiasına dayanıyor.
ikincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk'ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki Latife Hanım'la gösterip cumhuriyetin temelinde bir din motifi arıyor.
Bu 2 konuda 2 belge hatırlatacağım.
ilk belge, 29 Ekim günü Mustafa Kemal Paşa'nın Fransız yazarı Maurice Pernot'ya verdiği demeç... Paşa, o gün Revue Des Deux Mondes için Meclis Başkanı sıfatıyla verdiği son demecinde şöyle diyor:
"Osmanlı imparatorluğu, Batı'ya karşı elde ettiğimiz başarılardan çok gururlanarak kendisini Avrupa uluslarına bağlayan bağları kestiği gün düşüşe başlamıştır. Bu bir hataydı. Bunu tekrar etmeyeceğiz. Bizim vücutlarımız Doğu'da ise de düşüncelerimiz Batı'ya dönüktür. Memleketimizi çağdaşlaştırmak istiyoruz. Bütün çalışmalarımız Türkiye'de çağdaş, bu sebeple Batılı bir hükümet oluşturmaktır. Uygarlığa girmek arzu edip de Batı'ya yönelmemiş millet hangisidir?"
Din meselesine gelince...
ilk Meclis'in dualarla açıldığı ve cumhuriyete oy veren milletvekilleri arasında 100 kadar din adamı olduğu doğru... Ancak böyledir diye cumhuriyetin kökeninde ve Atatürk'ün düşünce evreninde din motifleri aramak nafile uğraş.
Afet inan cumhuriyetin ilanından 6 yıl sonra Yurt Bilgisi dersleri vermeye başlamıştı. Okutacağı kitabı Kemal Paşa'ya gösterdi. Gazi beğenmedi. Yeni bir Medeni Bilgiler kitabı yazdırdı.
Kitap, 1931'de Afet inan imzasıyla çıktı; ortaokul ve liselerde okutuldu. işte Kemal Paşa'nın el yazısıyla kaleme aldığı o notların "Millet" bölümünden satırlar:
"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. (..)
"Türk milleti birçok asırlar, (..) bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kur'an'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndü. (..)
"Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah'la mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. (..)
"... din hissi, dünyanın acısı duyulan tokadıyla derhal Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. (..) Artık Türk, cenneti değil, (..) son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. işte dinin, din hissinin Türk milletinde bıraktığı hatıra..."
Yeterince açık değil mi?
Nasıl oluyor da din konusundaki görüşleri bu kadar net olan bir lider hâlâ yanlış yorumlanıyor?
Yukarıdaki satırların çoğu, Türk Tarih Kurumu tarafından 1969 ve 1988'de basılan "Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazıları" kitabında yer almıyor da ondan...
inanması zor; ama kendi kurduğu kurum, Atatürk'ün notlarını sansür ederek yayımladı.
"Medeni Bilgiler"i geçenlerde yeniden basan Örgün Yayınevi, Türk Tarih Kurumu'ndan bir özürle yeni baskı beklediklerini yazmış.
Atatürk'ün okullarda okutulsun diye kaleme aldığı kitabının bile sansür edildiği bir ülkede yaşıyoruz.
kelimelerle anlatılamayacak kadar yüce olan insan. "dünyanın en buyuk lideri" sözünün tam karşılığı...
çalışmak,başarılı olmak,harcanmış emeklerin karşılığını vermek ve düzeni iyileştirmek için bize vasiyetini gerçekleştirmeli olduğumuzu,sonuna kadar da mücadele etme zorunluluğumuzu burada yazmama sebep,ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK,MÜKEMMEL,iDEALiST VE DAiMi ÖNDERiMiZ..
insanların tüm icraatlerini ezbere bildiği ancak anlamak için hiç çaba göstermediği atamız.
http://www.tsk.mil.tr/anitkabir/hayati.html linkinde ulu önder atatürk'ün kısa ve öz olarak hayatı yer almaktadır. gördüğüm en güzel "atatürk'ün hayatı"dır. okumanızı tavsiye ederim.
ilkeleri

cumhuriyetçilik
milliyetçilik
halkçılık
lâiklik
devletçilik
inkılâpçılık
O'nun kurduğu ülkede doğmak ve o ülkeyi yaşatacak olmak bir onur ve yaşama sımsıkı sarılmak için bir sebeptir.