bugün

atatürkle hitleri kıyaslıyoruz ama ben de dahil şöyle bir detayı atlıyoruz. hitlerin yönettiği halk alman halkıydı, az çok sanayi kültürü olan, disiplinli bir halk, bizimkisi ise tarım kültüründen gelme, disiplin neyim bilmeyen, her yönden birinin asıldığı, herkesin kendi kafasına göre harekettiği bi halktı. Atatürk belki devrimlerini daha yumuşak bir uslupla yapsaydı bi takım grupları yanına çekebilseydi daha iyi olurduk kim bilir.
birisi ülkesini barış içinde bırakarak ölmüştür. diğeri ülkesini yıkılmış ve esir düşmüş bir halde bırakarak ölmüştür.
birisi başarılı diğeri başarısız olmuştur. 1. dünya savaşından sonra dünya genelinde üşlek yönetimleri diktatörlüğe çevrilmeye başladı. bu diktatörlükler gizli veya aşikar idi. o yüzden boşa kürek çekmeyelim. ama hitler'in başarılı olduğu takdirde büyük bir lider olarak anılacağı gerçeğini kimse inkar edemez. yahut atatürk'ün akıbeti hitler gibi olsa nasıl yerden yere vurulacağını, belki adının doğru düzgün anılmayacağı gerçeğini de kimse inkar edemez. hitler'in islamcılar tarafından kabul görmediğini de kimse inkar edemez. hitler'i veya ideolojisini iyi kötü benimseyenler gayer ortadadır.

adam yahudilere resmen hizmet etti, biz lisedeyken inanırdık ciddi bir antisemitik olduğuna. ama halen böyle sananlar var.
biri halkını kurtarmış, biri halkını öldürmüştür.
saçma bir karşılaştırmadır hitler vs tayyip olmalıydı.
biri seçimle, diğeri devrimle başa gelmiştir.
birisi geçmişini inkar etmiş, yeni bir toplum oluşturmayı hedeflemiştir. artık ayrılmaz bir ikili olan islam ile türklüğü ayırmaya çabalamıştır.

diğeri ise geçmişinden aldığı güç ile toplumda bir hareketlenme oluşturmuş, kendi yolunu çizmiştir. batıya, doğuya, kuzeye, güneye özenmemiş, çözümü atatürk'ün yaptığı gibi "batılılaşma" olarak düşünmemiş, çözümü milletinin kendisi olarak görmüştür. yani bir anlamda milletinde bir tür aşağılık kompleksi oluşturmamıştır. halkı ile çok daha yakındır.
ülkesine kendini adamış iki insan. hitlerin kurduğu yada kurmak istediği düzen devam etmekte. ancak Atatürk ün kurduğu düzeni maalesef kendisinden sonraki andavallar kendi lehlerine çevirmek istediklerinden ortaya iki milletin arasındaki farkı koymaktadır.
biri psikopattır diğeri ulu önder.
mallık belirtisi olan karşılaştırmadır. sözlükler dışında dünyada ciddiye alan çıkmamıştır. ciddiye alanlar gelsin, kendilerine mallık belgesi takdim edeyim.
yobaz zavallılar hitler ile birini kıyaslamak istiyorlarsa en güzel örnek usame bin ladin'dir.

hitler teknolojiyi ve wehrmacht yoldaşları yaparak insanları katletmiş, usame ise kur'an'ı ve sözde mücahid canlı bombalarını * ...

--spoiler--
hitler'inkiler:
sieg heil!
kaboooom
--spoiler--

--spoiler--
arabınkiler:
dinimiz, amin!
kabooooom *
--spoiler--
Liderlik vasfi bakimindan hitler'in kazanacagi versustur.
hitler, atatürk'e hayran olan bir liderdi. hitler'e göre atatürk alır bu maçı.
liderlikte her türlü atatürk'ün, diktatörlükte her türlü hitler'in alacağı karşılaştırma.
Biri ırkcıdır, diğeri milliyetcidir. Arada fark vardır efenim, ve yanılmıyorsam Hitler Atatürk'ün askeri yönlerine hayranlık besliyordu.
Ataturk yok olmak uzere olan osmanli devletini yikip yeni bir devlet kurmustur, hitler ise bir ulusu yikmistir. Hitler bir sozunde ataturke olan hayranligindan bahsetmistir ama ben oyumu hitler amcadan yana kullaniyorum.
gelmiş geçmiş en büyük 2 liderin karşılaşması ama hitlerin atatürke saygı duyduğunu belirten açıklamaları vardır. ayrıca (bkz: don t feed the troll)
atatürk düşmanlarının bir yanlarını yırtarak, hitler dediği karşılaştırmadır efendim.

yırtısınlar işte!...

atatürk ölmez işte!...
karşılaştırılaması suretiyle bir takım ergenlerin, katliamı haklı gösterme çabaları su yüzüne çıkmış ve tatlı su hümanistleri oldukları anlaşılmıştır.
ben de konuşarak anlaşalım demiyorum tabii, kan dökülmesi gerekiyorsa dökülür.
ama bırakın bu hümanist ayaklarını. komik oluyor zira.
zihniyet farkıdır efendim.
(bkz: yurtta sulh cihanda sulh)
ikisini de severim.

ama adolf hitler bu karşılaşmayı alır. her türlü...

hitler, atatürk'ten daha büyük hedefler çizmiştir.
atatürk öfkesini kendi içinde yaşar, adolf hitler kürsüde yaşar.

ayrıca,

atatürk; "muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur."

adolf hitler: "... kadar kuvvetli, kaya kadar sert, ... kadar ..., gücünü almak istediğimiz her şey genlerimizdedir."

(adolf'ün sözünde bıraktığım boşluklar hatırlamadığımdan ötürüdür)

Adolf zaten atatürkten etkilendiğini söylemiş bir liderdir, ama daha üstün devrimler yapmıştır, fakat atatürkteki sabra sahip olmadığından kazanan bir lider olarak tarihe geçememiştir. Yine de yapmaya kalkıştığı, yaptığı şeyler büyük cesaret örneği. Her ne kadar zalimce gelse de çoğu insana.
biri anısıyla anılır, biri anasıyla...
birisi gerçek diktatördürdür diğeri onun yolundan gitmeye çalışan çakma diktatördür.
utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz.