bugün

genellemeler ve keskin ayrımlar, bu böyledircilik oldum olası tiksindiğim şeyler. sivas oldukça talihsiz bir şehir bu açıdan. genellenen, ötelenen, sevilmeyen.. sebep ne? başkalarının yaptığı keskin ayrımlarla birleşen rezaletler değil mi?

karı satan adam sivaslıyım dediği an tüm sivaslılar karı satan oluyor. kavga eden taksici sivaslıyım dediği an da. hadise sivaslıysa sivas kızlarının alayı kıvırtıyor. o melun görüntülerde herifin biri "yahın la yahın.." diyor, tüm sivaslılar demiş gibi algılıyor bazı kazmalar.

sivasın topunda, toprağında bir mesele yok. gönlümüzden geçenleri bilseler eğer kimse kusur arayamaz da. meramım şudur: sivaslı iyi/kötü ayrımı feci yanlıştır. çorumlu, karadenizli geyikleri gibi. bireyci bir çerçevede yapılması da saçmadır keza ben sivaslıyım(iyi ya da kötü biriyim) diğer sivaslılar da benim gibi midir? bununla övünmeleri gerekir mi?

bazı şehirlerin kaderi böyledir demek çare değil asla. keko, zobo, adıgüzel ve leş bebeklerin bi kısmının sivaslılığıyla övünmeleri gayet tiksindirici bir durum. sol medyanın insanlara dayattığı sivaslı imajı, postkolonializm devrinde ürkmüş polonyalılar üzerindeki alman imajı gibi olmasaydı, arkamızdaki kült değerleri aktarmada zorlanmaz(alımlayıcı kısırdır ya da nötrdür), böylesine tepkili olmazdık anlatım sorunu yaşayan kimselere karşı.

edit: başlık başıma kalmış.