bugün

oyuncu kadrosu baya sağlam olmuş şuan "los galacticos" u kurmuşlar baya baya.
dün akşamki bölümünde sultan birinci ahmet, sultanahmet camii'nin açılışını yaptı.
Hülya avşar'ın devamlı biz biz biz dediği dizi. Kimsiniz lan siz? Evet.
Bitirin şu diziyi ya.
Ahmet ölecek, Kösemimi izleyeceğiz şimdi biz?
ayıp olmasın diye devam eden dizi. hatır gönülle sürdüğü o kadar belli ki.
Bir Diriliş - Ertuğrul değildir.
Çalan şarkıların hiçbirini shazamın bulamadığı dizi.
Padişahları izmirli sanan dizi. Padişahın karısı bir yeniçeriyle her fırsatta başbaşa konuşacak padişah da buna göz yumacak öyle mi.
Bugün ki bölümüyle gayet akıcı devam eden dizi. Lakin Beren saat'in mimiksiz tavırları, bize dokunmayan yılan bin yaşasın düşünceleri, donuk ifadesi bu aralar çekinilmez olmaya başladı. Ya kadın sen Bihter ziyagilsin. Beni beni bihterini yapan kadınsın, aşk-ı memnu da kardeşin peyker'le vedalaşma sahnesinde gözlerinle her şeyi anlatan kadınsın, ölüyorum anlasana diye haykıran yüreğimizi dağlayan bir kadınsın. Ne oldu da kösem de bu ifadeleri sergileyemiyorsun gerçekten anlayamıyorum. Acaba ikizin falan mı oynuyor? Bugün kardeşindi aslında o dediler donuk ifade, kardeşini öldürdün cesedini gördün yine donuk ifade, ahmet böyle giderse 1-2 hafta yaşar dediler eh yine orada fena değildi. ama artık daha keskin mimikler yapma be hatun. Tamam sen valide sultansın güçlü duracaksın ama sonuçta sevdiklerin ölüyor, kanın, canın gidiyor robot değilsin sonuçta. Hayır mimiklerini ahmet'in ölümüne mi saklıyorsun? Bakalım bekleyip görücez. (Bu arada dizinin son kısmındaki o kırmızı ay efekti ve kösem'in ahmet için ettiği dua sözleri harikaydı.) Aslıhan gürbüz, Hülya avşar ve öykü karayel favorim. Heleki Aslıhan gürbüz dizinin finaline kadar devam etse keşke hastasıyım kendisine. Kuzey güney de cemre rolünde pek beğenmezdim hatta diziye katılmadan önce eyvah beren saate mimiksiz biri daha katılıyor dedim lakin beni çok şaşırttı aksine şuan çok beğenerek izliyorum Öykü karayeli.. tiplemesini, bakışlarını çok sevdim. Gelelim hülya avşar'a bugün iskender'le olan sahneleri çok iyi ve çok duygusaldı. Hülya avşar gerçekten usta oyuncu o da çok mimik yapan bir oyuncu değil fakat bakışları herşeyi anlatan cinsten o yüzden göze batmıyor. Neyse bu bölümlük söyleyeceklerim bunlar. Mustafa'nın tahta geçişini, 2. sezonu merakla bekliyorum.. Haftaya görüşmek üzere.
sultan ahmet'e mucize ilaç diye meyan kökünden yapılma her derde deva bir ilaç verdiler.

kola da ilk icat edildiğinde aynı sloganla ilaç olarak satılıyordu.
Bu sene canım sultan ahmetin zehirlenerek gencecik yaşta öldüğü bölüm yayınlanıyor heralde adam kan kusuyor Kızılcık şerbeti içtim diyor.
Hülya avşar'ın kendisinden bahsederken neden gollum gibi 1. çoğul şahıs kullandığını anlayamadığımız dizi.
Meyan kökünden verilen ilaç kösem'i kandırmak için uydurulan bir şey. ahmet öleceğinin farkında ve kösem üzülmesin diye öyle söyletti. Çaktın mı?
Adını dram yüzyıl olarak değiştirmesi gerken dizi. Gerek müzik gerek olaylar insanı paralıyor.
Dizi başlamadan önce muhteşem yüzyıl Kösem ile ilgili, işlenecek dönemdeki konular ilk dizi dönemindeki kadar iyi değil benzeri bir mesaj yazmıştım. Doğrusu kendimi yanlış ifade ettim demek istediğim, konu çok ancak ilgi çekici değil demek istemiştim, bunu tamamen izleyici gözüyle yazmıştım çünkü bu dönem bildiğin sıkıntılı ve mutlak gücün olmadığı dönemler.

Ve aslında Celali isyanları, Osmanlının derinden sarsılması, giraylar, Sultanlar arası çekişmeler ve bence bu konularda dizi bekleneni veremedi. Bu konularda çok kritik olduğundan ister istemez dizi ilk versiyonun gerisinde kaldı. Kalmayabilirdi veya en azından daha yakın seviyelerde olabilirdi.

Ancak bu dizinin yaptığı iyi şeylerde yok değil mesela Şehzade mustafa ile sultan Ahmet ilişkisi muazzam işlendi keza derviş paşa ile olanlar.

Ve şimdi ise bu dizinin en başından beri beklediğim, Osmanlı tarihinin en önemli olaylarından biri olan genç osman dönemi ve hazin sonu nasıl işlenecek göreceğiz.

Umuyorum hakkını verirler.
şu müziğiyle kalbe dokunan dizi

https://www.youtube.com/watch?v=uOMcNcpb3Ko&ab_channel=YusufG%C3%BCzey

reytinglerdeki durumunu bilmiyorum ama sırf yurt dışına o kadar satışı yapıldığı için yayından kaldırılacağını sanmıyorum.
Osmanlı karşıtı kişilerin oynatıldığı,harikulade edebe sahip Osmanlı sultanlarını yatak odasından çıkartmayan rezalet ötesi bir dizi.
Tam bir algı operasyonu. Tarihi saptırarak insanlarda kotu izlenim bıraktıran bir dizidir.
türkiye'yle eş zamanlı olarak +30 ülkede DAHA yayınlanan ve önümüzdeki yaz latin amerika ülkelerinde yayınlanması beklenen küresel çapta başarılı dizi.
son iki bölümdür sürükleyiciliği zirve yapmış dizi.
görsel
Doğru düzgün genç osman-sultan ahmet arasındaki ilişkiyi, deli mustafa ile taht konusunda yaşadıkları, osman'in bu dönemlerde kendine kattıkları, Kösem ile ilişkileri, Osmanın yeniçerilerle mücadelesini, Osmanın padişah rahatlığıyla yetinmeyip devletin halini görerek eski gücüne yeniden ulaşmasını sağlama çabasını, Osmanin uğradığı ihanetleri, Osmanlı tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan genç osman'ın infazını hakkıyla işlemediler ve işlemeyecekler gibide duruyor.

Ve Haliyle bu hızla gitmeye devam ederse 5 bölüme toprak atarız üstüne, ne Kösem, ne ahmet nede diğerleri dizi başlarken tek merakım genç osman dönemiydi ancak belli ki dizi bitiyor ve genç osman dönemini hakkıyla göremeyeceğiz. Yazık valla yazık hakkı olan en az bir tam sezondu, üzülmemek elde değil.
genç osman ın ölümünü nasıl anlatacak merak ettiğim dizi.
yeniçeriler tarafından tecavüze uğrayan genç osman'ı muhtemelen sadece ipek urganla öldürecekler.
Yeni çeriler bir odaya götürür.
Ardından odadan ölü çıkar.

Oda da yaşanan ise oda da kalmıştır.