bugün

Diğer versiyonu daha güzeldi.
19. Bölüm itibari ile aynı anda iki başrol oyuncusu öldürerek senaryoyu g.r.r.martine devrettiğini gördüğümüz dizi.

Uzun zamandır yani g.o.t red wedding bölümünden beri bir bölümde bu kadar başrol öldüğünü hatırlamıyorum.

Kösem sultan humasah sultanın oyunuyla sanırım 8. Kez olumle burun buruna kaldı. Neticede gereksiz şeyler bunlar kösem turhan sultan diziye dahil olana kadar ölmeyecek bunu herkes biliyor.

Bu arada ekin koç gerçekten oscarlık bir performans sergiliyor tebrik etmek lazım.

Beren hala rolune alışamadı sanırım 13. Bölümü dizide. O donuk bakışlar aglayamama olayı falan çok sırıtıyor.

Velhasıl rolünün hakkını veren iki karakter handan ve derviş diziden çıktı. Geriye sultan ahmet ve nasuh paşa kaldı rolüne cuk oturan birde vildan atasever var sonradan diziye dahil olan yıldız gibi parlıyor mübarek.

Bu arada humasa ve safiye konuşurken bir tiyo verildi diziye koseme rakip bir kız girecek hurreme rakip giren melike ipek yalova ve cansu dere gibi yıldız bir isim olacağı belli reyting kaygısı böyle bir sey işte.

Bekleyelim görelim bakalım kim gelecek diziye?
vardar ali paşa vakasına kadar yayında kalıp kalmayacağını merak ettiğim dizidir. eğer o vakayı gerçeklere tam olarak uygun şekilde aktarırlarsa sanırım osmanlı düşmanlığı yine tavan yapacak memlekette...
hele bir genç osman gelsin diyen kişilerin bilgilendirilmesi gereken dizi. genç osman denen zat birkaç yıl tahtta kalmıştır. sonrasında yedi kule zindanlarında yeniçeriler tarafından tecavüz edilerek öldürülmüştür.
Vardar ali paşa isyanı elbette gösterilmeyecek neticede bunu cahil halk asla kabul etmez ve çok ciddiyim bu iş set basmaya oyuncu dövmeye kadar gider.
Padişiahın Annesine paşa hallenir, halasına odabaşı hallenir, karısına yeniçeri hallenir. Eski brezilya filmlerinden farkı yok. Kısacası kimin şeyi kiminkinde belli değildir. Oldukça sıkıcı geliyor bana. Ama izleyen izliyor.
(#30617468)daki tespitim dünkü bölümde bir kez daha doğrulandı.

--spoiler--

bu arada padişahın av esnasında bunalımdayken rastladığı piliç çevirme yapan ve kendisine sataşan 3 elemanı birden öldürmesi bölümün şok edici sahnesi oldu.
--spoiler--
müzikleri insanı duygulandıran dizidir. oyuncuların veremediği duyguyu müziklerle vermeye çalışıyorlar herhal.
Hülya Avşarı nasıl shopluyorlar belli değil, yüzundeki pürüzleri gidereceğiz derken ağız kaş falan komple silecekler yakında.

Edit: Mustafa'nın büyüme sahnesi iyiydi bu arada.
hulya avsar icin izledigim dizi. o nasil guzel, nasil naif, nasil asil.
terörist sempatızanı barındırmasından dolayı izlenmeyen dizidir.
Dün akşam ki bölümüyle total de artış sağlayarak 16. Olmuştur. Öncelikle diziyi ilk bölümden beri severek takip ediyorum ve etmeyide birakmayacağim. Yorumlarimda da daima objektif oluyorum. Dünkü bölümde mustafa'nın geçiş sahnesi, hayali arkadaşı (Ahmet varlı) gerçekten tek kelimeyle harikaydı! Yeni mustafa ben olmak isterdim eğitimim yok lakin böyle deli padişah rolü tam benlik hahah neyse yeni mustafa da iyi işler çıkartacağa benziyor. En merak ettiğim sahneler geldi. Mustafa'nin delirmesi, yapacaklari çok çok merakla bekliyorum.. Seneler atladi dilruba'yi, melake'yi kim oynayacak onlarida merak ediyorum. Dilruba için ceyda ateş veya öykü karayel olacak diyorlar. Ceyda ateş o hayat benim de oynuyor o yüzden geleceğini sanmiyorum. Bakalım haftaya perşembeyi merakla bekliyorum. Hümaşah sultan'in gitmesine üzüldüm tam bir sultandı lakin komple gittiğine ihtimal dahi vermiyor bir kaç bölüm sonra geri dönecektir.. Hülya avşar ve Aslıhan gürbüz (Halime sultan) ise her zamanki gibi harikalardi. Hele ki halime sultan tam anlamiyla ilk zamanlardan beri muhteşem oynuyor. Keşke birazcık berende onlardan birşey kapsa. Çok kötü oynamiyorsun beren lakin daha iyisini yapabilirsin o potansiyel var sende neden denemiyorsun anlamiyorum gerçekten.. Neyse dizi böyle şaşirtici, merak uyandırıcı giderse reytinglerinin artacağına eminim. Yeni kanlar girmeli diziye, izleyiciler bunu istiyor. Dizi gittikçe ray'ina oturmaya başladı. Gelsin perşembe..
pinhan ağa.
http://www.youtube.com/watch?v=QCzTzC1PUKE
Başlamasına dakikalar kalan yapım.
Gayet iyi devam eden dizi. Mustafa rolünde ki çocuk ve öykü karayel (dilruba) gecenin yıldızı benim için. Harikalar gerçekten..
birisi şu insanlara "islami kurallara göre bir erkeğin aynı anda iki kardeş ile evlenemeyeceğini" söylesin. tarihin anasını öptünüz bari tüy dikmeyin.

tanım : takı defilesi anlamına gelen dizi.

edit : birbirinden habersizlermiş. bu ortadaki sıçmığı değiştirmez.
bu dizide bir tane kişinin eceliyle öldüğünü görmedim. herkes elinde zehirle dolaşıyor mübarek. reytinglere bakılırsa harem ve entrikalar için beren saat için kimse diziyi izlemiyor. gerçi önünde genç osman olayı ve 4. murat var ama onların da hakkının verileceğini sanmam, malum dizi kösem sultan odaklı. hatta reytingler artmazsa dizi 1. ahmet'in ölümü anca görür gibi.
Hülya Avşar ve Beren saat'i oynattıklarından dolayı nefret ettiğim dizidir .
Siz kimsiniz de Osmanlı dizisinde oynuyorsunuz ..
Gercek Osmanlı bu değil.
izlemeyin izlettirmeyin şu sacmaligi.
izleyenlerin ya da bu diziye tahammül edebilmelerini iq seviyesini merak ediyorum. koskoca Osmanlıyı reyting uğruna harem maceraları ile itin götüne sokup çıkartmış dizidir.
şehzade mustafa ve pinhan ağa tiplemelerinde başarılı performanslar izlemekte olduğumuz dizi.

--spoiler--
bu arada ikinci osman, dördüncü murat ve birinci ibrahim diziye dahil oldular, ama bakalım dizi büyüklüklerine kadar sürecek mi? kuyucu murat paşa'nın "kuyu" olayına da zaman atlaması nedeniyle biraz hızlı geçilirken çarpıcı bir sahne ile iskender'in gözünden değinilmiş.
--spoiler--

--spoiler--
geçen bölümdeki safiye sultan'ın şükür namazı sahnesi de dikkat çekici detaylar arasında idi.
--spoiler--
mustafanın sultan olmasını dört gözle beklediğim dizi. bakalım tarihçilerin anlattığı mustafa'nın deli hallerini gösterecekler mi.
Varvar paşa ve ibsir pasa olayını anlatirlarsa tadından yenmez dizi.

Tabi got lazim o ayri.
Amacı osmanlı'yı tanıtmak yada doğru bir şekilde anlatmak olmayan dizi. Zaten adında söylüyor, muhteşem yüzyıl "kösem". Tamamiyle harem mücadelesine bağlı saray entrika dizisi. Buna göre eleştirirseniz iyi olur çünkü adamların Osmanlı tarihini doğru anlatmak gibi bir derdi yok.
Erhan Afyoncu danışmanlık yapıyor ancak onlarca saçmalık akıyor dizide. Şehzade iskender yakup güya payitaht ta dolanıyor sarayda görevli falan filan. Yersen...
zaplarken son bölümüne denk geldiğim ve eva mendes i konuk oyuncu olarak çağırdıklarını sandığım dizi. meğerse türkmüş kızımız, yeni bir fatmagül fakı, meral kaplan, tülin şahin vakası sanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=1P3J9Yf5x5k

(bkz: gizem emre)