bugün

her bölümünü izlediğimde beni şaşırtan,üzerinde saatlerce yorum yaptığım kore dizisi..kişilerin bakış açıları üzerinde saatlerce tartışılabilir.
okul yüzünden yarısını kaçırdığım dizi.başından bakmamıştım ama güzel bir diziymiş.
güney koreli mbc televizyonunun yeni yapımı. aralıkta güney korede çekimler bitti. aynı ay türkiyeye geldi. trtnin güney kore film serisinden en önemli film denebilir. güney korenin -şilla- tarihini anlatan enfes yapımlardan biri.
çok kişi yadırgadı ama inat ettim izledim diziyi. ve hayatımda izlediğim en güzel dizilerden biri diyebilirim. muhteşem devlet oyunları, yönetim stratejileri... her bölümün sonunda ağzım açık kaldı. yine olsa yine izlenecek dizi.
bidam, yushin, deokman, mishil (yaşayıp yaşamadığı belli olmasa da dizide inanılmaz zeki bir kadın) gibi kore tarihinin karakterlerini ve şilla gibi adı sanı duyulmamış bir kore devletini tanımamızı sağlayan bir yandan da insanı derinden etkileyen ender dizilerden biri.
türkiye'de de çakması yapılan muhteşem yüzyıl'a kıyasla inanılmaz etkileyici ve güzel bir kore dizisi. izlerseniz hem dizinin güzelliğini hem de muhteşem yüzyıl'la benzerliğini anlayabilirsiniz. trt 1'de yayınlanmıştı 2 kere şimdi ise internetten izlenebilir.
ülke yönetimi hakkında mishil adlı kadın karakterin çok güzel tüyolar verdiği dizi.
deokmanla yatıp deokmanla uyanmamı sağlayan dizi. evet ben bir koreseverim, kabul lakin bizde de muteşem yüzyıl gibi bir saçmalık yerine böyle bir şey yapılsaydı da kendi tarihimi de ağzım açık izleseydim. tarihi dizilere uzak olmama rağmen kendisine hızla bağlıyor üstelik.
merak ettiğim ve nereden izleyebileceğimi bilmediğim dizi.

ayrıca kaç bölümlüktür.
izlediğim en iyi dizilerden biri. Kore tarihi -üç krallık döneminden şilla krallığı- hakkında çok iyi bilgi veren kaliteli bir dizi. Her bölümün sonunda ağzım açık kalmıştır hep. izledikçe çok farklı cephelerden ve stratejik düşünmeyi öğreniyor insan. Ayrıca ilk kadın hükümdarı anlatıyor.
(bkz: queen seon deok)
izledigim en guzel guney kore tarihi dizilerinden biridir. Dizinin cekimlerinin yapildigi sarayda sembolik olarak bu dizideki karakterlerin resimleri ve kartondan heykelleri vardir. Gidip gorulmeye deger.
zamanında her bölümünü merakla beklerdim, ne güzel diziydi be. entrikanın, aşkın, savaşın dibiydi.

her karakteri ayrı bir güzellik katıyordu görsel
özellikle bidam karakterine hastaydım, bu karakteri canlandıran kim nam gil'e ayrı bayılıyorum zaten görsel

uzun zamandır böyle kaliteli diziler yapılmıyor, ya da ben denk gelmiyor olabilirim.
Daha önce izlemiş olduğum beni fevkalede etkileyen bir kore baş yapıtı.. Şimdi tekrar izlemekteyim bana göre her bölümü insana bir şeyler katıyor. Biraz fantastik öğeleri bulunsada kore severlerin izlemesi kanaatindeyim..
Salak ve gereksiz bir millet olan Koreliler'in yine bir saçmalığı.
Vakit kaybı.
Yayınlandığını öğrenince 12-ci kez izlemeye başladığım müthiş dizi. imdb notu 9 görsel

Her kelimesini ezbere bildiğim halde heyecanla izliyorum. Savaşsa savaş, dramsa dram, harika tek kelime ile. Henüz böylesi güzel tarihi kore dizisi çekilmedi, benim için çok özel dizilerden biri. Özellikle mishil ve bidam'a hayranım. Ana oğul karizmadan ölüyorlar *
Adamlar bidamin ölüm sahnesini koymuş .o sahneyi yıllar once hüngür hüngür ağlayarak izlemistim. Ne diziydi bee.
Gördüğüm en kaliteli dizidir.
Bidam yakışıklısı zaten ayrı bir hava katıyor.