bugün

arabesk kültür ile mücadele ederken uğur yüceli arabeske kaptırmıştır.
usta senarist ve yönetmen yavuz turgul'un toplumsal eleştiri niteliğindeki şener şen ve ugur yücel'in oyuculuklarına hayran olunası, türk sinemasının en seçkin filmlerinden biridir..
http://www.beyazperde.com/film/2245
ilgilisine dipnot:bu akşam 21.30 itibariyle flash tv'de yayınlanması beklenen filmdir.
evlerinin önü boyalı direk
yerden yere vurdun sen beni felek.
çatıya atlamak için çıkan ali nazik'in yüksekten korkması nedeniyle muhsin bey'e
"agam başım döniy. gel al beni" demesiyle insana tebessüm ettiren, yozlaşmayı oldukça iyi anlatan süper ötesi film.
'mesaj kaygılı' abuzer kadayıf'tan daha samimi-sahici bir arabesk hikayesi. yavuz turgul'un uyum sorunlu karakterleri anlatmadaki hüneri eşkiya'dan önce muhsin bey'de gösterir kendini, gerçekliği küstürmeden... eskiyenle ucube yeninin mübadelesi, şarklı kabulleriyle bu sefer de piyasanın törelerine boyun eğen türkücünün seyri izlenmeye değer lirik bir trajedi çıkarmış ortaya. bırro!

(bkz: evlerinin önü boyalı direk)
kacak veya legal, dvd'sini gectim, vcd'si bile olmayan, muhtesem bir film. zugurt aga ile birlikte en sevdilen turk filmlerinden biridir. sener sen ve ugur yucel in dort dortluk oyunlari, filmi daha bir guzellestirmektedir.
evlerinin önü boyalı direk türküsünü dilime pelesenk olmasına sebeb olan bir yavuz turgul filmi..
kriz dönemi türk sineması' nın yüz akı olan başyapıt. turgul - şen
ortaklığının ilk büyük ürünü. içimize işleyen hüznü, umutsuz aşkı göstermeden anlatışı, parasızlığın yaşatabileceği inanılmaz güzellikleri, bir inanca sımsıkı sarılmayı anlatışı, ve bir insanın yolunu çizişini gözümüze sokmadan, kibarca, omzumuza usulca dokunurcasına anlatan kurgusuyla yeri dolmayacak bir öykü.
http://www.youtube.com/watch?v=kQqi8mdEi3E
ızlemek ısteyen varsa an ıtıbarıyle yesılcam tvde baslamıs fılmdır
türk sinemasının en iyi filmlerinden biri.
dvd ve vcd'si bir türlü bulunmayan film.
filmi övmeye ne hacet. yazılacak olanlar yazılmı$ zaten yavuz turgul kalitesini tartı$maya gerek bile yok.
yirminci yılında hiç eskimemiş, eksilmemiş. büyümüş.
türk sinemasının klasiklerindendir. yavuz turgul, hikayesini hiç ajitasyona, abartıya, duygu sömürüsüne kaçmadan büyük bir sadelik, doğallık ve ustalıkla anlatır.
muhsin bey eski istanbul beyefendisidir. ali nazik isimli urfalı türkücü'yü kurtkapanı olarak tabir edilen unkapanı'nda yıpratmadan, pavyonlara düşürmeden müzik piyasasına kazandırmak saygın bir sanatçı yapmaktır tüm amacı. bir türlü kaset yapacak parayı bulamaz. kendisine meyli olan eski pavyon şarkıcısı apartman komşusu kadın bir gün bu parayı getirir ama almaz. ali nazik " ağam karı parayı ayağına getiriy sen almisin" der ama o muhsin bey'dir, eski istanbul beyefendisidir. "bize dul bir kadının parasını maceraya atmak yakışmaz" der. bu proje için kendini feda eder ve hiç yapmayacağı bir şeyi yapar, dolandırıcılık... ve o hapisteyken kaset çıkar.
filmin en etkileyici sahnesi: muhsin bey hapisten çıkıp da ali nazik'in düşmemesi için çırpındığı hatta kendisinin bunun için hapsi göze aldığı batağa, pavyona gelir. ali nazik " ağam nedem kendimi kurtarmam lazımdı" der. muhsin bey ise öyle bir sakin, efendi ve kendinden emin bir tonla " kurtarabildin mi bari?" der, ve hafiften tebessüm edip çeker gider. işte bu sahne çok etkilidir. izleyenler bilir. kısaca filmin gücünün sırrı; hikayesi, oyunculuğu, yönetimi, müziği ve herşeyi ile doğal, sade ve samimi bir anlatım tarzı benimsemiş olmasında yatar.
mükemmel ötesi oyunculuklar, nefis konusu ve şener şen ağırlığı ile gelmiş geçmiş en iyi türk filmi ben demiyorum türk sineması böyle diyor.
yavuz turgul un en iyi filmidir, bu filmden sonra yaptiklarina bakınca hep cepten yediğini düşünmüşümdür.
kaset için para bulunması gerekir. uydur kaydır bir yarışma düzenlerler. yarışmaya başvuran ilk gencin elleri titremektedir. şener şen ellerine bakar ama o da onun kadar çaresizdir. kısa bir genelleme.
an itibariyle trt 2 de gösterilmekte olan film.
yavuz turgul,sener sen ve ugur yucel in bir araya gelince bunlar bu isi biliyor dedirten filmlerinden biri daha...
bir digeri icin (bkz: eskiya)
filmde karakterler oylesine oturmus ki hicbirinin oyunculuklarina dair bir siritma yok.
kemancisindan tutun muhsin beyin sozde yarismasina umudunu baglamis, muhsin beyin kapisini calan ve belkide elinde kalan son kurusunu bu yarisma icin elleri titreyerek yatiran figurana kadar...
ayrica beyoglunun tarifsiz dokusu da en az sener sen kadar filmde buyuk bir rol ustleniyor ve insan uzulmeden de edemiyor.
nerede o eski istanbul,o kohne ama insana karisik duygular yasatan binalar,komsuluklar,bizlere cok sey ogreten rum ya da ermeni madamlar,nerede kahvesini muhsin bey e acan hossohbet kahvehaneciler...
zamana mi kurban gittiler yoksa birgun aniden hic olmadik bi yerde cikacaklar mi tekrar yeryuzune...
iste oyle celiskili duygular yasatan bir filmdir muhsin bey,yasanilasidir...
izlerken hüzün dolar insanın gözlerine... yaş olup damlar ellerine... * * * *
uğur yücel'in "evlerinin önü boyalı direk" şarkısını söylediği filmdir.
[http://www.youtube.com/watch?v=qJ4Otys6tPQ ]
üç yıl sonra gelen edit: link
türk sinemasının en iyi filmlerinden biri.filmin içinde geçen şarkılarda süperdir.

ali nazik'in müthiş güzel söylediği şarkının sözleri ;

evlerinin önü boyalı direk
yerden yere vurdun sen beni felek
her acıya dayanamaz bu yürek
ölürüm de ayrılamam yar senden.

odalarda lambaları yanıyor
köz köz olmuş cigerlerim kanıyor
beni gören deli olmuş sanıyor
ölürüm de ayrılamam yar senden.

filmden unutamadığım bi sahne ;

-ağam kusura bakma kendimi kurtarmam gerekti
-..kurtardın mı bari?

youtube'da tüm sahneleri mevcuttur.
acikli hüzünlü bir sener sen filmi.
az once trt 2 nin tek bir reklam bile koymadan yayinladigi turk sinemasinin basyapitlarindan...