bugün

Çok çalıyorum, accayyip çalıyorum, öyle böyle değil paracıkları hamuduyla götürüyorum denilen kazanma şekli. Ulen bir kişi hem muhasebe olacak hemde çok kazandığını iddia edecek öylemi? Yemezler koçcum yemezler. Belliki elin uzun senin, salak yapıyorsun, sızıntı deliğin yerini keşfetmşsin kafire vurur gibi vurdukça vuruyorsun. Hiç kendini savunma.. Birgün yakayı ele verirsin sonra seninde eline verirler baka kalırsın öyle omo bon çolmodom diye.
yazılım dünyasının öldürdüğü zombi işlerden biridir muhasebe, artık meslek bile değildir.

hali hazırda tüm işler artık otomasyonlaşmış ve batch olarak neredeyse hiç müdahale gerekmeden yürütülmektedir.

Yıllarca bankacılık,sigortacılık ve reel sektörde yazılım danışmanı olarak çalışmış biri olarak hele hele türkiye gibi bir ülkede artık muhasebe, sigorta ve bankacılık gibi alanlara yönelmemenizi tavsiye ederim. gençler emin olun çok güzel alanlar var, anne babalarınızın yönlendirmesi ile hareket edip geleceğinizi sikmeyin.

mesela bu alanlarda masa başı çalışanların maaşı uzman yardımcısından gmy seviyesine ortalama 10 000 tl'nin altında. bu istatistiği nereden mi biliyorum ? türkiyenin çok büyük hepinizce adı bilinen sektör devlerinin verdiği maaşları biliyorum, hr sistemlerinde basit bir ortalama maaş sorgusu ile bunu görebiliyoruz, hobi olarak yapardım bunu... departman departman baktığımda şunu görüyordum, mavi yakalı bir uzman, beyaz yakalı bir uzmandan daha çok kazanıyordu. Korkunç öyle değil mi ? 4 yıl oku, kurslara sınavlara gir ama kutulama makine sorumlusu senden daha çok kazansın.

30000 tl ye çalışan gmy biliyorum. hayatını ver, genel müdür yardımcısı ol, ama bir ev ve araba alacak para kazanama..
bizim apartmanın merdiven temizleyicisi bizim apartmandan 3000 tl alıyor ve ayda sadece 12 saat çalışıyor. ortalama bir gmy günde 10 saat çalışır arkadaşlar. ki bu en düşük ortalama. hayatı sikilir bu adamın.
muhasebe bürosu açıp defter tutma geyiğine hiç girmiyeyim, lokmacı açmak daha mantıklı.

velhasılı kelam, marangoz olun, alternatif enerji mühendisi olun, çiftçi, berber olun, yapay zeka programcısı olun, merdiven silin, veri bilimci olun, ancak ya teknoloji bağımlılığı yada insan bağımlılığının, yani piyasa bağımlılığın olduğu bir noktada kendinizi pozisyonlayın bu ikisi arasında kalan herşey zombi mesleklerdir. zombi meslekten para kazanabilirsin, ancak buradaki hayat maksimizasyonu en verimli şekilde senin yapman gerekecek.
Muhasebeci değil ymm dir o.