bugün

gerçek userlerin yorumlarıyla hız konusunda (eğer gerçekten hızda bir birilerine karşı farklılık gösteriyorlarsa) ve kullanışlılık konusunda aydınlanmamızı sağlayacak bir versustur. bu arada explorer i dahil etmedik ama inşallah farkında olmadan bilişim camiasına küfür etmemişizdir.
Firefox derim geçerim.
Yalnız arama motorunu yandex yaptılar olmamış sanki.
Opera alır.
hız açısından mozilla, eklenti bakımından chrome, fantezi bakımından opera.
chrome en hızlı sayılabilir çünkü chrome bilgisayar bileşenleri arasında en hızlı veri akışı yapan ram belleğini kulllanmaktadır. ancak ramde şişmeler yapmaktadır. 150-500 mb ram kullandığını gördüm ben kendi bilgisayarımda. java ve benzeri uygulamaları kendi içinde barındırdığı için uğraştırmadan kafa yormadan kullanmanızı sağlar.
bunun üzerine internette görülen bir yazı yakışır.

firefox....chrome....opera....ie

soru: biz neyiz?

firefox, chrome, opera: tarayıcı

soru: ne olmak istiyoruz?

firefox, chrome, opera: daha hızlı

soru: ne zaman istiyoruz?

firefox, chrome, opera: hemen şimdi.

ie: tarayıcı.
(bkz: opera)
explorer ıslak gözlerle izliyor ve ; "ya ben ya ben , onlar yokken ben vardım diyordu "
(bkz: google chrome)
ben ayrım yapamam. hepsi benim çocuğum gibi...
bir webmaster için mozilla fakat artık chrome da kullanmaya başladık. google önemli eklentiler sağlamaya başladı. yavaştan chrome a kayıyoruz. hız konusu ikinci planda bizim gibiler için. hatta önemsiz.
google chrome aralarında en hızlısıdır, ancak stabil çalışma konusunda en kötülerinden*, ve acımasızca ram kullanır, sebebi her sekme için ayrı bir chrome.exe dosyasını çalıştırmasıdır.

firefox ise açılana kadar internet explorer kadar olmasa da gayet hantal bir tarayıcıdır, açıldıktan sonra gayet düzgün ve hızlıdır. ama bu tarayıcının da problemi arada bir flash player'ın çökme sorunları yaşamasıdır, chrome gibi entegre veya ie gibi içindeki active x komutu yerine dışarıdan ayrı bir plugin container işlemi çalıştırır, bundan ki o hatalar meydana gelir, gerçi flash uygulaması da çok doğru düzgün bir bok değil ya.

opera hakkında çok fazla bilgim yok ama o da google chrome ve yandex de olduğu gibi chromium tabanlı bir tarayıcı

ie zaten herkesçe malum anlatmaya gerek yok, windows 10 final sürümü çıktığı gün spartan' ı da görüp test edeceğiz artık.
elinizde iyi olmasada orta sistemli telefon, bilgisayar veya tablet olsun google chrome sizin kahramanınız sayılabilir.

opera, mozilla firefox biraz daha entel tarayıcı arasına giriyor fakat bu elbette yapacağınız işlere göre değişir. siz yinede google chromela cirit atın.
mozilla alır.
Mozilla skip atar.
Chrome hızlidir ama cerezleri silsen bile yakalıyor. Özellik olarak mozillayi yeglerim.
az önce yaklaşık 1,5 saattir chrome da halledemediğim işi fireroxta 10 dk da halledince handikaplı mozilla diye düşünmeye başladım.
Mobilde firefox pc'de opera.
firefox'un internette gezmekten öte işlevleri var sadık kullanıcıları için o da eklentileriydi. böyle sürekli yeni versiyon çıkarmalar vs. hayra alamet değil. hız için chrome
chrome gibi ramin amınakoyan bir tarayıcı ile yavaşlıkta ie'nin bir üstü firefox'un karşıalştırması.

opera az yer kaplar, öz çalışır. chrome'dan hızlıdır, kasmaz, ram'i onun kadar yemez. nefes alırsınız.
operanın nefesini sikeyim, chrome candır diyeceğim karşılatırma. mozilla ise mazide kalmış güzel bir anıdır ancak.
yandex browser üvey evlat mı lan? alt yapı olarak chromium kullansa da çoğu tarayıcıdan güzel.
biz safari kullanırız.
firefox alır. açık ve net.
Temellime karşı olmama rağmen chrome alır. Çünkü opera çok fazla sekme açtığınızda oldukça yavaşlıyor bazen de yanıt vermiyor hatası veriyor. Firefox desen inanılmaz ağır bir arayüze sahip. Chrome her ne kadar fazla ram yese de hafif ve hızlı.