bugün

aşırı abartılan tırt oyun.
4.oyunu yakında gelmesi beklenilen oyundur.
bugün başladığım oyundur. türk yapımı olduğunu öğrenince insan daha büyük bir iştahla oynuyor.
Gördüğüm en iyi rpg oyunlarından. KılıÇ kalkan orta Çağ severlere önerdiğim oyun.
bence en başarılı olan serisi fire and sword:
1655 ya da 1665 de olabilir yıl olarak,
rus çarlığı-lehistan-isveç-kazak atamanlığı-kırım oyundaki devletler,
gerek senaryoları(özellikle çar olmak için çıkarılan isyan muhteşem) eğlenceli,
tüfek ne güçlü ne de güçsüz hala ok-yay var,
silah çeşitliliği-asker çeşitliliği bol,
orduyu kumanda etmek de epey zevkli,
yoldaş toplamak oyunda küçük bir aile varmış gibi hissettiriyor ancak çekememezlik çıkıyor aralarında bazen,
oyunda paralı asker, soylu, mareşal, hükümdar olabilirsiniz ancak sefil bir şekilde başlıyorsunuz. hile olamadan zor yani.
türk firması taleworlds tarafından çıkarılan kılıç kalkanlı orta çağ atmosferinde geçen rol yapma oyunudur.
Benim için Gelmiş, geçmiş en iyi oyunlardan biriydi. Türk yapımıdır. ilk çıktığı zaman az mı oynadım.
Strateji oyunu sevenlere tavsiye olunur.
Hatta pc'de assassin s creed olduğu halde oynamaz, bunu oynardım.
Ben ölünce çıkarıcaklar bannerlordu sanırım. Bu oyun için yeni parçalar topladım onlar çürüdü oyun çıkmadı. Blog 12 de artık atın nasıl osurdugunu gösterirler.
oynamaya başladığımdan beri kendimi eroin bağımlısı gibi hissettiğim oyun. temel ihtiyaçlar dışındaki her dakikamı oyun içerisinde geçiriyorum. gece yatmaya kendimi ikna ederken '' uyuyum yarın vakitli kalkıyım ki bol bol oynayabileyim'' telkiniyle ikna ediyorum. uyumadan önce yarın nasıl bir yol izlesem diye düşünüyorum. başlamayın kardeşim. ben yandım siz yanmayın.
oynayarak suyunu çıkarttığım taleworld (türk bir firma) tarafından geliştirilmiş, ortaçağ dünyasını konu edinen stratejik bir savaş oyunudur.

oyunun piyasaya sürüm tarihini de göz önünde bulundurursak grafikleri şahane denebilecek düzeyde. birlikte oynayabileceğiniz bir arkadaşınız da varsa multisi zaman öldürmek için birebir.*
Yeni versiyonu bonnerlond 5 yıl once duyrulmuş, ama bi türlü çıkmayan kılıçlı sopalı güzel oyun.
Oyundaki krallıklar, ortaçağ da söz sahibi olmuş milletlerden esinlenerek kurgulandığını düşünüyorum. Bunu krallıkların unvanlarıyla(lord, yarl, han), , sancaklarıyla, bozkır haydutlarıyla, deniz yağmacılarıyla ya da dağ haydutlarıyla da tahmin edebiliriz ama şunlarda dikkate değer...

nord krallığı ms 9.yy ların Vikingleri. Bunu Kral ragnar'dan( ki efsanevi viking savaşçısı ve kralıdır), deniz yağmacılarının gemilerinin viking gemisi olmasından ve piyadelerinin iyi balta kullanmasından ve okçularının da rakiplerine gore pek iyi olmamasindan anlayabiliriz.

Svadya krallığı güçlü şovalyeleri, piyadeleri, kundaklı yaylariyla ve haritadaki konumuyla Frenklerden esinlendiklerini düşünüyorum.

Vaegir krallığı Vikinglerin komşusu ve sürekli savaş yapıyorlar. Tarihte de böyleydi. iskandinavya da yaşayan millet slavlara sürekli akınlar düzenleyerek ganimet elde ediyorlardı. Tahminim vaegirler büyük ihtimalle günümüz ruslarının atası olan slav milleti. Vaegirler yani slavlar batı Rusya da yaşadıkları için gerek havanın soğuk olması, gerekse tayga ormanlarının bolluğu ve iklim ve yer şekilleri nedeniyle süvarileri pek iyi olmasa da var. Lakin okçuları ve piyadeleri nordlar gibidir sağlamdır. (bkz: vaegir kıdemlileri)

Kergit hanlığı geçmişte orta asya da yaşamış olan göçebe kabileleri temsil ediyor. Sadece türk demek yanlış olur. Kergit hanlığıMoğol ve hunları temsil ediyor. Ordunun hepsi atlı birliklerdir. hız ve çeviklik önemli olduğu için kargıcıların bile zırhları sarranid memlüklerine ve svadya şövalyelerine göre zayıf. sancar han sürekli komşularına savaş açıyor. Tam barbarca değil mi orta asya ya uygun.

Sarranid krallığı coğrafi konumuyla, çöl iklimi ve bitki örtüsüyle arap kabilelerini belki fars ve memlükleri temsil ettiği apaçık ortada zaten. At yerine develerin olması daha gerçekçi olurmuş sanırım *.

Rodok krallığını pek çıkaramadığım için sona bıraktım. Bulunduğu konum dağlık, denize de kıyısı var. Olmayan coğrafya bilgimle dünya fiziki haritasını gözümün önüne getirip kalradyayla biraz karşılaştırdıktan sonra avrupa'da bir ülke olduğunu düşünüyorum. Mızrak ve kalkan da kullandığına göre kararını verdim Rumlar ve romalılar(spartalılar) olabilir. akdeniz milletleri diyebiliriz...
Bannerlord'unun çıkmasını beklediğimiz oyundur. Artık takatimiz kalmadı. Çıkarın lan şu oyunu.
Warband serisiyle bana en güzel oyun zevklerinden birini yaşatmış oyundur. Oyunda her krallığın kendine has avantajları vardır;

Kale almak için Nord,

Kale savunmak için Rodok,

Açık meydanlarda düşmanı bellemek için Svadya,

Ordum dengeli olsun benim diyenler için Sarranid,

Aşırı milliyetçiler için Kergit,

Ben bu oyundan bir bok anlamadım öldürün beni diyenler için Vaegir.
osmanlı modu ve çerilerin uyanışı modunu içinde barındıran oyun. yıllar geçmesine rağmen hala efsane..
bannerlord'u halen çıkarmadılar. 2016 dediler, 2017 nin yarısına geldik.
bannerlord senenin sonunda çikacakmiş diyolla.

peşindeyiz sancar han reyiz.
durduk yere aklıma gelen efsane oyun. kale kuşatma, kale savunma ve ova savaşları hepsi çok güzeldi. tabi ilk versiyonundan bahsediyorum. sonra çıtayı çok yükselttiler, yetişemedim. dur bari youtube'dan video izleyeyim biraz, acaba son hali nasıl olmuş...
son serisi olan Bannerlord'un çıkmasını dört gözle beklediğim, türk yapımı olan rpg tarzında olan oyundur. henüz çıkış tarihi belli değildir.
iki üç kere oynadıktan sonra can sıkan bir oyun.
bu oyunu oynayanların ruh halini tek fotoğrafla özetliyorum.

görsel
Bunu mount and blade oynamış bir arkadaşımla aynı anda izleyip gülmekten hastanelik olma noktasına gelmiştik. Ne zaman izlesem gülüyorum yine:

https://youtu.be/qBUrKpsOwDo
Eskiden ne kadarda oynardık. Şimdi bakıyorum da bu çözünürlük bu grafik tam bir facia demek ki zaman bize oyun oynuyor. Senaryosu şaheser bir de grafik eklense süper bir oyun.
2 senemi yemiş oyun.

(bkz: hop hop sancar top sancar)
Bethesda game yapımı bir oyundur. Bannerlord ise bir efsanedir... Hayır, sıfat olarak anlaşılmasın mit gibi yani halk anlatır bu öyküyü, böyle bir oyun çıkacakmış mount and blade serisinin devamı olarak sanırım, kıyamet alameti olacakmış bu oyunun çıkışı.