bugün

Uluslararası Deniz Hukuku kuralları ve fesih şartlarında da belirtildiği gibi gemilerin uğraksız geçiş (transit değildir) hakkı gereği sözleşmenin değişmesi durumunda dahi Türk Boğazlarından geçecek hiçbir gemiden zorunlu ücret talep edilemeyecektir.
ayrıca bu sözleşme sayesinde askeri hiçbir gemi türkiye'den izinsiz geçiş yapamaz. olası bir kanal istanbul yapımından sonra ise montrö geçersiz sayılabilir. zaman ve maliyet tasarrufu olmadan yapay bir kanal yapımının da dünya'daki tek örneği olacaktır. masraf çok, getiri yok. bunlar politik hamleler. sırf amerika karadeniz'e girsin diye milyarlarca lira çöpe gidecektir. gemilere siz oradan geçin de bize para verin diyemezsiniz çünkü istanbul boğazı'ndan geçme hakları var.
Çok taraflı sözleşmedir.
imzalanma 20 Temmuz 1936 Montreux, isviçre olmuştur.
Yürürlük 9 Kasım 1936 başlamıştır.
imzalayanlar; Bulgaristan, Fransa,
Yunanistan, Japonya, Romanya, Yugoslavya, Türkiye, birleşik Krallık ve SSCB dir.
Kendi sınırların içerisinden geçen yabancı uyruklu binlerce gemiden bırak tek kuruş almayı "sen nereye gidiyorsun, ne ayaksın" diye soramamamıza sebebiyet veren sözleşmedir. "Montrö'yü çiğnetmeyiz, MONTRÖ kırmızı çizgimizdir" diye nara atanlar ya çok saf ya da Batının borazanı. Abi kendi sınırların diyorum, para alamıyorsun diyorum, hesap bile soramıyorsun diyorum adam "ama montrö zaferdir, sen Atatürk'ü sevmiyor musun?" Diye cevap veriyor. Hey Allahım.
Yağ tulumu yobaz domuzların üzerinden algı oluşturmaya çalıştığı sözleşmedir.

Efendim boğazlardan geçen gemilerden para almıyormuşuz! Seni gidi yalancı domuz seni! Lan daha kaç here yazacağız, para alıyoruz ve montrö'ye göre altın frank üzerinden alma imkanımız da var ki o konuda önce Menderes taviz vermiş, sonra Bülent ulusu tekrar altın frank hesabına dönmüş, sonra Özal su koyvermişti. Kanal meraklısı reisin neden sözleşmedeki hakkımızı kullanmıyor? Sakın o yoldan gitse müteahhit ve arazi vurguncusu zengin etmek mümkün olmadığı için olmasın sakın?

Yalancı domuz öyle cahil ki dünya üzerinde boğazlarımız dışında tek bir doğal boğaz geçişinden bile para alınmadığını bilmiyor. Cebelitarık, bab ül mendep, Hürmüz, malakka, tiran... Hangisinden kim para alıyor lan?
cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın tacı, atatürk türkiyesi'nin büyük zaferi olan montrö boğazlar sözleşmesinin 86. yılı kutlu olsun.

görsel

ulu önder atatürk sayesinde, abd'nin bugün dünyada hakimiyet kuramadığı tek deniz karadeniz'dir.
keza aynı şekilde rusya'nın karadeniz'de barındırabileceği donanma kuvveti de atatürk'ün ileri görüşlülüğü sayesinde sınırlandırılmıştır.

işte bu yüzden montrö, türkiye cumhuriyeti için bir zafer, bağımsızlık ve denizlerdeki hakimiyetimize atılmış bir perçindir...kutlu olsun...

tarih, yıllar boyunca montrö'yü tartışmaya açan beyin yoksunu siyasi oluşumların geri viteslerine sahne oldu. her seferinde efendileri ile oyun kurup montrö'yü tartışmaya açıp delmeye çalıştılar, ama yaptıkları her denemede rezil oldular...

onları da hiç unutmayacağız.
yakında montröyü Abdülhamit hana borçluyuz bile derler.