bugün

yakında birisi ya da ikisi hariç diğer modların ve yerine gelen gizli ya da açıkça gelmiş olan modların tümünün belli bir süre sonra yazarlık ve moderatörlük görevini yaptıktan sonra kendi istekleri ile silik olmasıdır. neden silik olunur? önce bu sorunun cevabını vermek gerekir. benim hatırladığım kadarıyla silentcry ve josef k emekli ama silik moderatörler arasındadır. bunların yanında emekli moderatörlere bakar araştırırsanız mutlaka onların içinden de silik olanları görebiliriz. ha olmadı göremedik o zaman ileriki zamanlarda gelen modların da çok fazla dayanabileceğini sanmıyorum.

acaba moderasyonda mı bir çiban başı var da moderasyon içi yaşanan anlaşamamadan sonra silik olunuyor yoksa artık cidden sözlüğe harcadıkları onca emeklerin ufak bir saygı olarak geri dönemediği veya bunları görmezden gelseler ve yaptıkları onca fedakarlığa rağmen kalplerinin kırılmasından dolayı mı kendilerini silik yaptırdıkları meçhul. silik olan moderatörün ağzından duymak aslında olayı çok açık bir şekilde gün yüzüne çıkaracaktır fakat onlar da bunca emek harcadıkları sözlüğün belkide o kirli yüzünü kimseye göstermek istemiyorlardır.

emekli moderatörler yazar olarak devam ederse kaldı ki bu örnekleri ile mevcuttur sözlük içinde yazdıkları ya ipe sapa gelmez oluyor ya da neredeyse hiç yazmamayı tercih ediyorlar. akıllara zarar bir olay aslında bu. her yazarın başına gelebilecek bir durum. şöyle dışardan bakınca sanki kullanıp işleri bittiğinde silmek sözlüğün diğer yöneticilerinin işine geliyormuş gibi görünüyor. tabi herşey göründüğü gibi olmayabilir ama bazen görünen köy klavuz da istemeyebilir! allah kimseye tekel e dönüş bir moderasyon vermesin diyorum. malum öyle bir durumda yazarlar için kötü olur. kimi birkaç yazar moderasyonca kayırılırken kimileri ise sesini duyurmak için biraz uğraştıktan sonra işin olmayacağını anlayıp kendi kavuğuna çekilir. iş dediğin şey de yazarları adam etmek değildir. moderasyonu adam etmektir. önce moderasyonun adam akıllı çalışmasını sağlayacaksın ki ondan sonra yazarları da adam akıllı olsun.

silik olan moderatorler tarafından olaya baktığımızda bu zirvede bırakmak falan değildir. sanki bana türkiyede iş hayatında sayılı insanlar arasına girmiş vergi rekortmeni olmuş birisi gibi kariyer yaptığını kimseye söyleyemez. eminim ki belli bir süre silik olsalar da sözlüğü takip etme alışkanlığına devam ederler. kendilerini belirli sebeplerle silik yapmalarının elbetteki geçerli sebeplere dayandırmışlardır. haybeye de oyuncak gibi bunu yapmak olmaz. hani bazı yazarlar içinden söylenir iyi oldu gibisinden ama genelde hatta benim gördüğüme göre silik olan moderatör için bu söylenemez. bu silik moderatörlerin koltuğuna geçmek için canla başla çaba gösteren, otu boku gammazlayan ve istatistiklerde nickini gösteren bazı gammazlar için ise moderatör olduktan sonra silik olunması istenebilir ama böyleleri ise kendini hiçbir zaman silik yapmaz.

moderatörleri bu kadar kızdıran ve sözlüğü terkettiren bir sebep varsa yazarlar bunu bilse sizce bu sözlük ne olur?