bugün

bir kolaylık dini olan hristiyanlık duruken başka dinlerle vakit kaybetmektir.

misal gider papazın elini öper itiraf edip tüm günahlarımdan arınırım, oh mis.

tek sorumluluğum da pazarları yarım saat cemaatteki manitaları kese kese kilisede takılmak olur. al sana gerçek kolaylık dini. maşallah.
ironidir, oyuna gelmeyin.

hadi bi şahadet getirelim imanımız tazelensin, eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve resuluh.
yakında her ikisi de tarihten silinecek iki dinden birisi varken diğerini tercih etmektir. siyonist rte saolsun halledecek o işi.
''ibadetini muma yaptırmak varken. bide kendim mi yapıcam ?" şeklinde düşünen insan beyanıdır.

oldu olacak kendine tap inek.
islamiyet zaten hristiyanlık bozulduğu için gönderilmiştir ve son din olduğu için Hristiyanlığı kapsar. Öyle müslüman iken hristiyan olayım diye bir şey yok yani. Ha bunu ben söylemiyorum açın okuyun.
adanalının biri ramazan günü antalya sokaklarında yürüyormuş. malum yaz sıcağı, kan, ter, oruç... barların bulunduğu bir sokakta, bir masada oturup birasını yudumlayan alman'a dönüp şöyle demiş: dininizin gıymetini bilin imanını siktiklerim.

sanırım o adanalıyı deşifre ettik.
mis gibi ateistlik varken boş iştir ama illa karşılaştırma yapmak gerekiyorsa, günah çıkarma üzerinden hıristiyanlığa yapılan eleştirinin haksız olduğunu belirtmek isterim.

aynen islam'da olduğu gibi hıristiyanlığa göre de günahların affedilmesi veya affedilmemesi tanrının kararıdır. papaz günahını itiraf eden mümine uygun bir kefaret (genellikle bazı duaların okunması. kul hakkı varsa eda edilmesi) belirler ve günahlarını affettiğini söyler. fakat günahların affı için ana koşul, aynen islam'da olduğu gibi yürekten pişman olmaktır. papaz müminin yürekten pişman olduğunu "varsayarak" affeder. zira tanrı, yine aynen islam'daki gibi, yürekten pişman olanların günahlarının affedileceğini vaat etmiştir. papaz varsayımında yanılıyorsa günahkar affedildiğini sanabilir ama gerçekte affedilmez. bunun böyle olduğunu zaten günahkar da bilir.

velhasıl, "papazların günahları affetmesi" meselesinin aslı müslümanların sunmaya çalıştığı çarpıtılmış hali gibi değildir. müslümanların kimi cehaletinden, kimisi de yalancı olduğu için meseleyi özünden kopararak sunarlar. şahsen yalancılığa asla tahammül edemiyorum. yahu ben ateistim ama ne islam'ı, ne hıristiyanlığı, ne de diğer bir dini eleştirirken yalana tenezzül etmem. fakat bakıyorum hem müslümanlar, hem de hıristiyanlar birbirlerine yüklenirken, allah rızası için(!) envai tür yalan söylemekte bir sakınca görmüyorlar.

aslında bana göre günahların affı konusunda hıristiyanlığın yöntemi, islam'ın yönteminden daha üstündür. zira insanın pis günahlarını başka bir insana itiraf etmesi oldukça sıkıntılı ve günah işlemek açısından caydırıcılığı daha yüksek bir durumdur. sucukçu muhasebecisinin günahlarını bir papaza itiraf ettiğini bir düşünün!...
islamiyette hristiyanlığın benzeri günah çıkartma olduğunu sananları ortaya koyan başlık.

islamiyette günah çıkartmak yoktur. günahının affı için allah'a dua etmek vardır. hiç bir şekilde günahının affedildiğinin garantisi verilmese de şirk ve kul hakkı hariç her türlü günahın affedileceği belirtilir. yeter ki dua eden , tövbe eden bu günahlarının affı konusunda samimi olsun. aracı hiç bir kişi ya da kurum yoktur. öyle bir aracı olacak olsaydı peygamber olurdu.

ama mevcut hristiyanlığa göre zaten tüm insanlığın günahını jesus çekmiştir. Kanı ile ve eti ile bunu ödemiştir. şarap, ekmek ile buna atıfta bulunulur.

islamiyet ile mevcut hristiyanlığın günah affı konusunda tamamen farklı olduğu nokta burasıdır. islamiyette bir otorite yoktur. bir kişinin günahını başka birisi ne çeker, ne öder ne de affetme yetkisi vardır. ne günah affı konusunda ne de diğer dini görevler konusunda böyle bir şey yoktur. (bu konuda eleştirebileceğiniz şeyler insanların cahilliği, şeyhlerin bencilllğinden ileri gitmez. ama biz şu an kişileri değil sistemi tartışıyoruz)

hristiyanlığı, mevcut durumda hristiyanların uygulanmadığı için hatta reddettiği için bu hristiyanların yaşam tarzına bakarak kolay zanneden insanlar var maalesef. mesela hristiyanlıkta boşanamazsın. haramdır.

mevcut hristiyanlığın içinde bulunan üçleme, kadını vur aşağı eden anlayış, meryem ana'ya atfettiği durumlardan dolayı cinselliği bastırması, kiliselere aidat ödenmesi, şeytan-cin çıkartma ayinleri vb bir çok yönden islamiyetten çok ilkel bir dindir. ve islamiyet de zaten hem hristiyanlığın özgün halini ve hem de museviliğin özgün halini özünde birleştirdiği için hristiyan olmak bir müslümanın hayatında yapabileceği en saçma şey olur.

sistemler konusunda sistemleri öğrenerek yorum yapabiliriz. insanlara bakarak sistemler hakkında yorum yapmak yanlıştır.
Cübbeli ahmet hoca'nın yaptığı kefeni bilemem. bilsem de fark etmez.

Cübbeli ahmet hoca islam dininin karar merkezi değil. Bizim gibi bir insandır. sistemin sahibi değildir, karar MErcii değildir. cübbeli'ye cübbesize, sakallıya, sakalsıza, diyanet'e yok şu profesöre, yok bu şeyhe göre sistemi değerlendirmek çok yanlıştır.
pazar gunu ogleden sonra holywood aksiyonu izleyenin tespiti de boyle olmaktadir.
görsel
şanssızlıktır.

günah çıkartıp yeni doğmuş bebe gibi olabilirdik yada papazla birlikte sucuk şarap yapabilirdik. şimdi oruç tutmak, hacca gitmek hep masraf bunlar. banane amına koyim ben de ondan istiyom.
kimi cahilin islam'la hıristiyanlığın tövbe konusundaki kurallarının, zaten bizim de belirttiğimiz nokta haricinde, farklı olduğunu iddia etmesine vesile olan karşılaştırmadır.

ben neye itiraz etmiştim? papazların tövbeleri kabulünün, tövbenin kesin kabulü imiş gibi sunulmasına itiraz etmiştim.

daha önce de dediğim gibi, papazların af yetkisi, içten pişmanlık duymayan kişilerin tövbesini kapsar (#26879952)... islam'da da durum farklı mı? tövbe içten edilmezse kabul olunmaz. her iki inançta da, tövbenin içten edilip edilmediğinin belirlenmesi ve tövbenin nihai kabulü tanrıya aittir. durum böyleyken "vay papazlar tanrı adına birilerini af ediyor" demek saptırmadır. özetle islam'la hıristiyanlığın tövbe konusundaki kuralları:

a) tövbenin içten olması

b) tövbeyi tanrının kabul etmesi veya etmemesi

noktalarında ortaktır.

hıristiyanlıktaki fark, tövbenin aracısız edilememesidir ki ben böyle bir fark yoktur demedim zaten.
Başlıktan yola çıkarak mis gibi ifadesi ile Hristiyanları Müslümanlardan daha iyi bir dine inanma ile tarif ediyorsanız bu bana yanlış geliyor.

Hristiyanlik ve Müslümanlık denince akla ilk olarak gelen konu hangi hristiyanlik ve hangi Müslümanlığı referans alacağız konusu bana göre.

Katolik Hristiyanları ile ortodokslar ve protestanlar ayrı dinlere inanıyorlar adı hepsinde hristiyanlik olsa da.

Tarih içinde Hristiyan krallar kurullar eliyle bazı doğrular tespit etmiş. Farklı inciler bu kurullarda incelenmiş ve Hristiyanları hangi kitaba tabi olacakları noktasinda zorunlu birakmislardir.

Bazı görüşlere göre isa sadece peygamber değildir. Bu çok sıkıntılı bir durumdur.

Papazlar aracıdır imamlar aracı değildir.

imamlar ve papazlari gunahlarin affedilmesi için tövbe etme sürecinde konumları itibariyle ele almak mümkündür ama gereksiz görüyorum.

Son olarak isteyen istediğine inanabilir istediği gibi ibadet edebilir bana göre hiç farketmez zira bana ne. isteyen hiç inanmasın tamamen kendi bilecegi iş.

Özet: dinler araba ya da akıllı telefon değildir saygı görmeleri gerekir.
mis gibi hristiyanlık.

vallahi iyi ki genel olarak hristiyan olmamışız.

müslüman olup eşek siken bir toplum, müslüman olup kızların başını kesen, elini kolunu kesen, tecavüz eden, iz kalmasın diye yakan, erkek-kız farketmeden çocuklara tecavüz eden, öz kızını taciz ve tecavüz eden, 90 yaşındaki bir nineye tacavüz eden bir toplum iyi ki müslüman.

yani bir de hristiyan olsa...

bu müslümanlık bari bir kısmını frenliyor bu siktiğim coğrafyasındaki cahil anadolu çomarlarını, düşünün ki aynı çomarlar bir de hristiyan...
Hristiyanlık Sana bu güzel hayatı veren yaradana haftada 35 kez ibadetin bile az olmasına rağmen 1 kez etmeyi tercih edenlerin dinidir.
bir dini diğerinden üstün gösterme çabası taşımayan tespittir.

ancak her rasyonel bireyin emek/fayda oranını gözeterek olaya yaklaştığını ve 7 gün x 5 vakit namaz=35 kez ibadet etmenin getirdiği faydayı haftada 1 kez ibadet ederek alıyorsa elbette 1 kez ibadet ettiğini seçeceğini düşünüyorum. selam ve dua ile.
pis sübyancı arap dini ikiside...
windows 7 dururken son model bilgisayarına xp kuran kişi beyanı.
(bkz: cehenneme doğru uzanan halay konvoyu)
herhangi bir alışveriş merkezinde alışveriş yapmak varken hacı bakkalı tercih eden yazar beyanı.
Mustafa kamal'in türkiye'ye getirdiği ve yapmak istediği eylem.
hristiyanlığın çok fazla yükümlülük getirmemesi ve minimum eforla faydayı maksimize etmesi gerçeğine gönderme yapandır. maşallah.
yine de çok geç olmayan durum. bir vaftiz bir günah çıkartma hoop ondan sonra ver elini cennet. iki üç ayda bir pazarları kiliseye gidip bir iki manita keser şarkı söylersiniz o kadar. cuma muma yok. maşallah.