bugün

susam sokağı'nda yuva yapmış olan hayvandır. asıl adı hayvani kuş olan bu bülbül iki polisi darptan içerde bulunduğu e tipi yarı açık mapushaneden kaçıp buraya yerleşmiş ve adını değiştirmiştir.

hayır kimse de "hop kardeşim senin neren minik, hayvan gibi kuşsun, hayvan..." dememiş sinelerine basmıştır. aslında kırtasiyeci bir ara işkillenir gibi olmuştu ama yok. çiçek böcek saymaktan, kuklalarla oyun oynamaktan kafayı sıyırmış bir mahalle olarak müstahaklarını bulmuşlardır. alın size hayvan gibi minik kuş.*
ayrica boyu uzun ve sevilen arkadaslar icin de kullanilan bir sevgi sifatina dönüsmüstür.
şimdi hatırladım minik kuşu,ama baktım ki bi tek ben değilmişim küçükken trt izleyen..

tahsin amca vardı bi tane..
bi de kurabiye canavarı...
o zaman kafamı en çok meşgul eden konu,bu kuklanın kurabiyeleri etrafa saçarak,ağzında parçalayarak yermiş gibi yapmasıydı...*

susam sokağı nın hep başka kısımlarını görme çabası içinde gözlerimi hiç ayırmadan trt izlerdim,dogville misali hep belirli sınırlar içinde geçen bu hoş çocuk programı, içimde hep o sokağın tamamını görme merakını uyandırırdı..
(bkz: çocukluğunu özlemek)
(bkz: gulyabani)
susam sokağı'nda ki konuşan turuncu deve kuşu görünümlü şeydir.*
minik kuş, kırpık, terzi teyze, manav amca, kurabiye canavarı, edi büdü özledik sizi..gelin de bizi -özellikle yeni yetişen bebeleri- televizyondan buram buram yayılan bayagılıktan kurtarın diye yakarmalara sürükleyen başlık.
susam sokağında sepet gibi birşeyin içinde barınan. ismiyle olduça ters orantıda kuklamsı yaratıktır.
kendisi ne miniktir ne de bir kuş , eşşek kadardır ve bir kuştan çok dinozor , devekuşu karışımıdır.
ekleme olarakda iq seviyesi çok düşüktür , biraz salaktır.
asılmak suretiyle idam edilmesi gereken kuş. kırpık gibi mükemmel bir karakterin yanında ne işi var bu gıcık şeyin yorumlarına vesile olan hayvan.
80'lerin başlarında doğan çocukların psikolojisini bozmuş ağzına etmiştir bu minikliği kendinden menkul kuş. o susam sokağında edi ile büdü vardı yoksa zaten o yaşta dahi izlemezdim ben o sarı kaltağı. sonra simpsonlar çıktı edi ile büdü'yü de unuttuk.
(bkz: volkan sütçüoğlu)
genelde şişman insanların lakabıdır.
avrupada big bird olarak bilinen karakterin türkiye de çevirilmiş ismidir.
füsun önal sarkisi.

Gel minik kuş gel yanıma
Söyle söyle anlat bana
Aşık mısın sen de acaba
Gel minik kuş pencereme

Gel dertleşelim seninle
Bekler misin sen de hep böyle
Ah minik kuş ah bir bilsen
Hiç haber yok sevgilimden
Ancak sen anlarsın halimden

Kon bakalım daldan dala
Git biraz daha uzağa
Şöyle bir uzan dağlara
Sor bakalım var mı gören sevgilimi oralarda

Çok özlemiş dersin onu görünce
Hep seni beklemiş dersin günlerce
Yalnız seni sevmiş de anlat ona
Bul onu getir yeter ki yanıma

Affetmiş de söyle ona
Devrilmez küçük bir taşla
Aşk denen o koskoca kaya
Söyle söyle anlat ona

Dünyada sevgimden daha
Anlamlı birşey yoktu başka
Dönme sakın bulmadıkça
Ondan haber almadıkça
Beklerim ben dünya durdukça

Kon bakalım daldan dala
Git biraz daha uzağa
Şöyle bir uzan dağlara
Sor bakalım var mı gören sevgilimi oralarda

Çok özlemiş dersin onu görünce
Hep seni beklemiş dersin günlerce
Yalnız seni sevmiş de anlat ona
Bul onu getir yeter ki yanıma
bir dönem emin çölaşan'ı dosya ve belgeleriyle besleyen teşkilat mensubudur aynı zamanda.
Merak ediyorum kaç nesil gidecek bakalım minik kuş?
susam sokağı'nın sevimli karakterlerinden biri. orijinal isminin big bird oluşu da ayrı bir enteresanlıktır.
görsel
iri cüsseli insanları alaya almada kullanılır.
https://www.youtube.com/watch?v=EHhYYZ2azfg
şişko bir tipe arkadaşla aramızda taktığımız lakap. yanlız hoşlandığım çocuk üstüne alındı galiba. neyse ya zaten "o iş bitmiş". durduk yere insanları alaya almam aslında ama o da bizle uğraşıyor.
bugün yine maruz kaldığım hitap şeklidir, ben derken ben değil lan, geçerken duyduğum. aslında duyduğumda değil duyurulan bir hitap şekli. bu tipler yeni yenidir, vıcık vıcıktır, buram buram pıtırcık dağıtırlar. iticidirler. ayrıca minik kuşu minik değildir amk. kimi kandırıyorsun. bence aşağılamadır. yani sen şişmansın lakin miniksin. değilsin. masumlaştırmak ve sempatik görülmek için birbirinize yalan söylemeyin. daha ilişkinin başında sahte ilerliyor her şey panpiler :/ doğal olmak lazım.
Bir füsun Önal şarkısı. Sözleri:

gel minik kuş gel yanıma
söyle söyle anlat bana
aşık mısın sen de acaba
gel minik kuş pencereme
gel dertleşelim seninle
bekler misin sen de hep böyle

ah minik kuş ah bir bilsen
hiç haber yok sevgilimden
ancak sen anlarsın halimden
kon bakalım daldan dala
git biraz daha uzağa