bugün

şöforün yanındaki koltuklardır. kimi ikili, kimisi teklidir.

orada genellikle erkekler oturmayı tercih eder. nedense kadınlar orayı pek tercih etmez ,çekinirler. şöforün yanı olduğundan mıdır nedir ? erkeklere özel bir yermiş gibi düşünülür .
allah muhafaza, şöfor sarkıntılık falan yapar, vites değiştirirken bayanın bacağına falan dokunur *
uğruna ilk durağa kadar yürürdüm zamanında.
Arkadan omzunuzu deşen parmakların sahipleri tarafından 'bi kişi uzatır mısınız?' şeklindeki ricalarla kendinizi muavin gibi hissetmenize giden tek yol bu koltuklardan geçerdir;şoför para üstü verme görevini de size verdiyse level atladınız demektir.
Öndeki koltuklardan soldakine oturduysanız vay halinize. Şöförün vitesi 5. vitese takmaması için dua etmelisiniz. eğer takarsa, vites çomağının bi taraflarınıza batması muhtemeldir.
minibüsün en güzel manzaralı yeridir.
ön camda bulunan tabelalar yüzünden pek güzel bir manzarası bulunmamaktadır. geçerken yapılan jimnastik hareketlerinden dolayı eğer yol uzun değilse çok tercih edilmez. zira para iletmek gibi bir görev de yükleyebilir kişiye aynı zamanda
insana paraları toplama zorumluluğu hissiyatı veren koltuktur.

arkadan uzatamayannnn.
kadınların oturmasının pekte hoş görülşmediği ve oturması tavsiye edilmeyen bir koltuktur.
o koltuklara otoruyorsan yolculuk sonuna kadar o minibüsün muavini olacaksın demektir.

(bkz: yavrum şunu da uzat)
(bkz: şurdan bir kişi)
(bkz: muavinlik yapma sebebi)
başına dikilip kimse bön bön bakmaz yer ver diye o koltukta. çok rahattır. gebze-harem minibüslerinin vip koltuğudur.
bir türlü oturamadığım koltuklardır. ya hep dolu oluyor ya da ben boş olduğunu fark ettiğimde minibüs seyir halinde oluyor. "abi sen dur ben öne geçeyim bi" diyesim geliyor ama sadece gelmekle kalıyor...*
engelliler için ayrılmış koltuklardır.

"ön koltuklar engelliler içindir" yazılı otobüsler antalyada mevcuttur. diğer şehirlerde var mıdır yok mudur bilemiyorum.
yüksek basamağı tırmanmak zor olduğu için hanımların tercih etmedikleri koltuklardır.