bugün

yapılan bir sokak röportajında halka sorulan sorudur.

http://alkislarlayasiyoru...illetvekili-secilme-hakki
Mecliste ergen istemiyorum.

Bunların tripleri 3. Dünya Savaşını başlatır lan.
Kesinlikle hayir amk mecliste selfie yapmaya çalışan ergenler turemesin. Aklı başında insanların siyaset yapması lazım.
saçma sapan bir sorudur. gerçekçi olun gençler, daha beyniyle düşünemeyen insanların bir ülkenin yasama organında yer alması hatadır kesinlikle.

bir de meclise daha 18 yaşında çıkan kızlar olursa işte o zaman ülkenin ağzına tam sıçarlar.

kocaman adamların bile birbirine ettiği lafları görünce bir de meclise giren gençlerin kavgalarını düşünemiyorum.
düşsün tabi genç beyinlerde girsin siyasete bu ülkede gençlerin halinden en iyi gençler anlar, demokrasilerde her görüşün bir tane bile milletvekili olsa mecliste olması taraftarıyım.
Oy verme yaşı yükseltilsin, okul yılı azaltılsın, milletvekili sayısı azaltılsın ama yaşı değil. On sekiz nedir ya
düşürülmesin. oy verme yaşı 16 yaşına düşürülsün bence.
Akıl yaşının 18'e yükseltilmesi yeterlidir.
Yaşa değil başa bakılmasını gerektiren durum. Yoksaa kağıt uçak yapıp birbirine atanlar, öndeki kızın saçını çekip kaçanlar, fazla 0.7 ucu olan var mı diye bağıranyar türer.
Yaşın 18 çekilmesi intihardır. Allah'tan Bilal'in yaşı(!) 18'den büyük... Baba Bush oğul Bush dönemi Türkiye için de yakın gibi duruyor bakalım hayırlısı...
lolün türkiye serverını açmasını görmemiş olmaları lazım.
muhtar bile seçilmemesi lazım. en az 25 olarak devam etmeli..
18 yaşına düşülse bile o yaştaki birini kolay kolay milletvekili seçmeyecekleri için pek fark edecegini sanmıyorum..
Meclis ter kokusundan geçilmez, zira 18 yaşındaki insanlar hâlâ ergenlik dönemlerindedir.
rahatlıkla hayır diye cevaplanacak soru. peki bize sorarlar mı? elbette hayır.

neden bu kadar üstüne düşülüyor bu konunun? neden rte ısrar ediyor?

şöyle söyleyeyim. 20 yaşındaki bir genç, rtenin ya da davutoğlunun arzusuyla vekil yapılmış. şimdi düşünün, bu elemanın siyasetten anladığı şeyler oldukça kısıtlı. hukuk bilmez, uzmanlığı yok hiç bir konuda. ne yapacak mecliste? sadece kendisini o koltuğa oturtanlara biat edecek, onların istedikleri yasa tekliflerine el kaldıracak, istemediklerini de reddedecek. bunun karşılığında da bir vekil maaşı alacak, vekil güvencesi alacak. alan razı, veren razı. devletin malı deniz, yemeyen keriz.

akıl var mantık var. 18 yaşındaki çocuk, bakın genç demiyorum, çocuk lan çocuk; milleti hangi vasfıyla temsil edebilir? daha kendi kararlarını dahi yeni yeni kendisi vermeye başlayan, daha yeni tam ehliyetli statüsüne girmiş bir çocuk, nasıl olur da milletin kaderi ile ilgili kararlarda görev alabilir?

ama dedim ya, mesele yeterlilik falan değil. bazıları meclise vekil değil, saksı arıyor. mesele bu.
zaman kaybı soru. haşmetlimiz istiyorsa gerçekleşecektir.
düşürülsün amınakoyim oy kullanma yaşıda 10a düşsün. daha ne kadar sikileceğiz merak konusu.
aslında olabilir, fakat zeka yaşının da 18 e çıkartılması şartı koşulmalıdır.