bugün

Midilli adası Yunanistan'ın 3. büyük adasıdır. Adanın kuruluşu M.Ö. 10. yüzyıla dayanır.
Yakinligini görünce şaşkına ceviren, vay a. Koyim buraya nasil birakmis diye ic gecirten ada, yunan adasi.
balıkesir'in ayvalık ilçesinin hemen karşısında bulunan bir yunan adası.
molyvos, petra ve anaxos üçgeninde takılınması gereken adadır. petra'da tavernaların önünde denize girmek en doğru seçimdir. molyvos'ta akşam yemeğini müteakip adanın tek barı olan congas'a geçersin. adanın tek barıdır ama on numara beş yıldızdır. genelde insanlar oradan çıkıp yine molyvos'daki bazaar'a geçerler. teenager'ların gözdesi ise congas sonrası gece klübü oxi'dir. gece dörtten önce bitmez...
Ayvalık'ın burnunun dibindedir. Buradan midilli radyosu türk radyolarından daha net çeker.
Yıllar var ayvalık'a gitmeyeli. Normalde sinir olduğum Yunanlı djin mitilini diye anonsu bile burnumda tüttü.
Bu arada yunanlılar adalarımızı işgal edip gözleri gibi bakarken güzelim cunda adamız malum talancılar tarafından 1. Derece sit alanı olmaktan çıkarılıp 3. Derece sit alanı yapılmış. Yağma başlasın.
Ağla sevgili yurdum.
19. yüzyıldaki tasviri.
görsel
vakti zamanında küçük ama keyifli bir ayak fantezisi yaşadığım mekanlardandır.
Midilli dediğimiz ada, beş bin yıldır yunanistan adasıdır, dünyada lesvos olarak dünyaca tanınır, önce yunan, sonra avrupa birliği toprağıdır, dolayısıyla bordo pasaportlular schengen-şengen vizesi almak durumundadırlar, turla gelinmek istenirse kapı vizesi denen ve sadece adada o tur için alınan bir vize vardır, onunla da gidilebilir. Yeşil, gri ve siyah pasaportlular da vizesiz girebiliyor ama sınırlama getirilmesi düşünülüyor, çünkü onlardan da bayağı iltica edenler artmış durumda. Midilli, Akdenizin sekizinci büyük adasıdır, istanbul büyükada veya cunda adasını düşünün, midilli bunlardan yetmiş kat daha büyüktür. Adada iki körfez vardır, büyük olan sardalya yatağı kalloni körfezine on tane kadar cunda adası sığar mesela, üç yüz otuz kilometre uzunluğunda kıyısı vardır, buna rağmen yerleşik nüfusu doksan bin kadardır. Yani adam başına yaklaşık dört metre kıyı düşmektedir. işte bu yüzden adanın doğası cennet-i ala gibi bozulmamış ve öyle kalmıştır.
Tarihine bakarsak, romalılar, cenevizliler, osmanlılar, italyanlar, almanlar işgallerine uğramıştır. ikinci dünya savaşından sonra isgalci almanlar da adayı terketmiş ve yunan cumhuriyetine geri vermişlerdir. Ekonomisi zeytin ve zeytinyağı, bal, peynir, şarap, balık gibi bazı ürünler, tuz üretimi, uzo (rakı) üretimi, ve turizme dayanır. Yunan rakısı olan uzonun yüzde yetmişi midilli lesvosda üretilir, bu rakının suyu kaz dağlarından adada kaynayan sulardan, anasonu da midillide üretimi az olunca anadoludan gelen yıldız anasonla yapılır, anlayacağın artık ne kadar yunan rakısı olur, sen bilirsin. Ben bu adaya yıllardır giderim, gider, güzelliklerini doğasını balıklarını havasını suyunu içime çeker, yaşarım, gerçek balını, hakiki manda yoğurdunu yerim, gözüm arkada kalır her seferinde dönerken, o kadar güzeldir. Bir yunan olsam kanımın son damlasına kadar korurdum, o kadar severim yani. Adanın iyi ki yunan adası olduğunu düşünüyorum, çünkü yunanistandan uzak, bu yüzden fazla nüfusu yok, sadece seksen doksan bin yunan ve yaz aylarında az turist ne gelirse. o yüzden betonlaşmıyor, bozulmuyor, doğal cennet gibi kalmış ve kalsın isteniyor, hatta dünya koruma listesine alınmış bazı açıılardan zaten. Günübirlik gitmeyin, pek bir şey göremezsiniz, üç yüz otuz kilometre sahili olan bir ada bu, en güzel yerleşkeleri ise midilli, molyvos, petra, anaxos, plomari, vatera, eressos, kallonidir, en az üç gün ister adanın birazını görebilmek için, ben sayısını hatırlamadağım kadar çok gittim ama hala görmediğim koyları yerleri dağları köyleri var. Adadan kalkan gemilerle girite sakıza samosa atinaya da otuz kırk euroya ucuz ve güzel bir gemi yolculuğu yapabilirsiniz. Allahtan dileğim bu adanın dünya yok olana dek böyle bozulmamış, betonlaşmamış, kıyıları turistik tesislerle işgal edilip halka kapatılmamış, salaş ve güzel kalmasıdır. Daha ne yazayım, seviyorum ulennnnn!
Midilli adası, midillilerindir...

https://galeri14.uludagso...yoz-yiyen-kiz_2082117.gif
Dünya dillerine lezbiyen (ing: lesbian) kelimesi bu adanın isminden geçmiştir.

(bkz: Lesvos)