bugün

meze yapan-hazırlayan-satan kimse.

yine demlenip gaza gelen ve susmak bilmeyen kişileri dinlemekle mükellef enstrumantal şahıs. rivayet odur ki ıv.murat'ın içki ve tütün yasağı sürmekteyken, sultan, tebdil-i kıyafet salaş mekanları teftişe çıkar; yasağın hükmü var mı, diye. izbe bir yerde küçük bir masaya konuşlanmış iki kişi dikkati çeker. içlerinden biri kana kana şaraba vurup sakalını ıslatırken diğeri de boynunu büküp karşısındakini dinlemekte, tabakları süpürmektedir. sultan kendisini uzaktan izleyen muhafızlarına işmar edip zuhur ediverir. masadakiler şaşkına döner. sultan, demlenene sorar,

-ulan bunu yasak etmedim mi ben? niye içiyorsun?
+sultanım ne yapayım, dayanamıyorum içiyorum...
diğerine sorar aynı şeyi, o da,
*vallahi sultanım ben içmiyorum, ımmm, ee, ben mezeciyim, magfiret* dilerim padişahım...

sultan muhafızlarına döner,
-alın bu melunları götürün, dayanamıyorum içiyorum diyenin boynunu urun, diğerini de fiili livataya amade edin.

muhafızlar 'melun'ların koluna girip sürüklerken 'mezeci' şahıs sayıklayıp durur,

-abi karıştırmayın ha, ben mezeciyim. aha bunun kellesi vurulacak ha, kurban olim karıştırmayın...
iki isme sahip olan şahsiyetin, isimlerinin ve soyisminin kısaltılmış halidir.
(bkz: o şahıs benim)
kendini nasıl isterse o ayarda tanıtabilme kalitesine sahip, varlığı ulu sözlüğe değer katacak yazardır. hoş gelmişler ola.
Seviyeli entryleri ile kaliteli bir yazar.