bugün

genel olarak aşağıdaki gibi dallandırılan türlerdir.

alternatif metal, black metal, death metal, doom metal, folk metal, glam metal, gothic metal, heavy metal, industrial metal, metalcore, power metal, progresif metal, senfonik metal, sludge metal, thrash metal.
her grubun kendine has bir tür çıkarttığı liste.
sana göre süt bana göre çikolatadır, genel kabul gören birkaç tane vardır; gerisi grubun kendi yorumuna kalmıştır. throdom metal bilem gördüm. trash-doom dediler.
hiç biri de uzun süre yaşayamayacak olan müzik türleridir. taş çatlasa 100 yıl. rock'n'roll da böyle patlamış zamanında. elvis presley öldü, rock'n'roll bitti*. hem de metal müziğe göre çok çok kaliteli bir tür olmasına rağmen.
bazı grupların dikkat çekmek için abidik gubidik tarz isimleriyle * ortaya çıktığı gerçeğini bir kenara bırakırsak, yukarda bahsi geçen birçok tarzın gerçekliğini ve bu gerçekliği temellendiren müzikal altyapıya sahip olduğunu gözden kaçırmamalıyız. iyi bir metal dinleyicisi, heavy metalle power metalin, black metalle death metalin, hatta Florida death metalle Swedish Death metalin ayrımının farkındadır.
Tür çıkartma olarak içine sıçılmıştır.
Örneğin ; celtic metal , Funk metal . yakında ostrogot metal yada pışpış metal çıkarsa saşırmamak lazım.
en son arabic metal diye bir şey duymuştum, arap oldukları için, işin uzmanı olmadıklarını düşündüm ve açıkcası dinlemeyi göze alamadım.
koyu metal, bu türlere bir örnek değildir. bunu bilmelisiniz metal müzik türlerinden önce.

hayır özenti olduğumu iddia eden bir arkadaşım, "koyu metal mi dinliyosun sen?" demiş, "koyu metal ne lan?" soruma cevap olarak da "bırak ya bi boktan çaktığın yok" demiştir. kendisi metal dinleyicisi olsa gidip konuşacağım "kızım ne dedin sen, koyu metal ne amk?" diye. ama yusuf güney, i know you want me gibi şarkılar dinliyor. bir şey de diyemiyorum ki ehehe.
bugün yaşadığım ve beni dehşetler içerisine düşüren olayın başlığıdır.arkadaş ortamında metal müzik muhabbeti aldı başına giderken,bir bayan dönerek hangi tarz dinliyorsunuz diye sordu.x,y,z gibisinden bir cevap verdim ve bunların artık banal kaldıgını,kendisinin atmospheric vampiric black metal dinlediğini söyledi.sonra da boş boş baktıgımı farkedince,pek ilgili değilsin sanırım bu müzik kültürüyle dedi...götünden genre uydurmanın verdiği mutlulukla ortamdan ayrıldı.
melodi ve vokal gibi unsurlarla oluşurlar. bir grup bir tür değildir, sokun bunu kafanıza.

- ne tür metal dinlersin?
+ öyle slayer, cradle of filth, filan...
- hmmm...
arabesk metal'i bile barındırdığını öğrendiğimiz türlerdir.arabesk metalde köylünün büyükşehirde yaşadığı sorunlar çılgın saz rifflerle dinleyenlerin kalbine ilmek ilmek işlenir. sözler bunalıma götürücü, gırtlaktan çıkan ses tonu afyon etkisi yaratıcı niteliktedir. sevenleri jilet, tespih gibi aksesuarlara ilgi duyduğundan avrupa'da yayılması zor gözükmektedir.
her grubun kendi yaptığı müziğe ayrı isim takmasıyla binlerle ifade edilebilen türlerdir.
death metal
sabah uyandım annemi doğradım, babamı doğradım, bakkala gittim bakkalı doğradım. mutluyum huzurluyum...

doom metal
sabah düşümde annemi doğradım, babamı doğradım, bakkala gittim bakkalı doğradım. bu yuzden bunalımdayım

gothic metal
sabah uyandim ne göreyim annem dogranmış, babam dogranmış, bakkala gittim o da dogranmış bu yuzden şüpheliyim karamsarım...

black metal
sabah uyanamadım. hala uyuyorum umarım annem, babam, bakkal doğranmıştır. bu yuzden zevk alırım

trip hop metal
sabah uyan, valideyi kes, pederi kes, bakkalın suçu yok, bu yuzden trip
yapiyorum hopluyorum.

thrash metal
uyku mu? sktiret. annem mi? amaan, babam mi? hic sevmezdim. bakkal mi? dukkanini da soymuşlarmi.

power metal
uyanmaz olaydim, annemi dogramislar, babami dogramislar, tavernayi
dagitmislar, bu yuzden kını kılıcı alıp öç almaya gideyim...

progressive metal:
sabah uyandım annem ağlıyo, babam aldatmış. bakkala gittim meğer gerçek babammış. akşam uyandım hepsi rüyaymış, ama artık daha olgunum

gore metal
sabah uyandım annemi babamı kesmişler.cesetlerini yedim. bakkala gittim onu da doğramışlar bağırsaklarını deşip tecavüz ettim...

heavy metal
sabah uyandım annemi babamı bakkalı kesmişler... kimin umrunda ben maiden dinleyip biramı içerim...

grindcore
beorghborghbeeeeorghorghoerherrbog boggrehoooorroooo. bu yuzden
boooorghooogr
thrash metal. zira ondan sonra gelenler, onun yerini dolduramadı.
kakafonik apaçi metal:
sabah uyandım anneme atarlandım, babama atarlandım, zorla bakkala gönderdiler bakkala atarlandım, en sonunda ağzımı kırdılar, oturup ağladım. zaten yeterince mutsuzum, bu yüzden en iyisi gidip bileklerimi keseyim...
death metal , heavy metal, doom metal alternatif metal bildiklerim bunlar.
Parçalarından bir tanesi de senfonik metal olan türler bütünüdür. epica, nightmare bu türden gruplara örnek verilebilir.
yeni başlayanlar hangi tür metal dinlediklerini teşhis etmek için bu basit grafiği kullanabilirler. alt-alt türleri teşhis etmek biraz daha zor.
görsel
Kesin bir çizgiyle ayrılma durumu pek yok. Birisi çıkıp " ben psychedelic progressive glam metal " yapıyorum bile diyebilir. Ve djent gibi nu metal gibi metal camiasında bile hala tartışmalar yaratan türler var. O yüzden kesin bir yargı vermek zor oluyor.