bugün

Havanın 20 derece olduğu ve bahar mevsimi yaşanan cağnım memleketim. Ailecek seviyoruz.
çoğu mersinliden daha iyi bildiğim kent.
birkaç merkezi konumdan ibaret mersin çoğu mersinli için.

merkez liman, çarşı, mezitli, çiftlikköy, pozcu, viranşehir..
sahil boyu kızkalesi, susanoğlu, taşucu..
yayla ise gözne..

merkezde yukarıdaki yerleri zaten birkaç ay kalan herkes bilir de, arka sokaklar olarak tabir edilen 3 ocak-siteler-çilek herkes bilmez.

sahil boyunda kargıpınarı, kocahasanlı, kumkuyu, çeşmeli, limonlu..
yayla olarak arslanköy, fındıkpınarı, soğucak, ayvagediği.. çoğu bilmez.

hatta sadece bilmek değil; merkez dışında şu an gitsem kargıpınarı, arslanköy, soğucak..
açıkta kalmam.

çoğu mersinliden iyi bildiğim, kent, il.
gerçi böyle yazınca çok uzak memleketten gibi oldu, kozan'danım.
Doğduğum büyüdüğüm ve halan yaşamakta olduğum güzide şehir çok diyar gezdim bulamadım senin gibi.
An itibariyle düşman işgalinden kurtuluşunu kutladığımız biricik memleketim.
kürtlerin yoğunlukta olduğu akdeniz ili.
erdemli'den öncesi suriye, erdemli'den sonrası vegas gibi olan ilginç şehir.
2+1 daire almak istediğim şehir.
Hiç olmadı 1+1 de benim işimi görür.

Şehrin erdemli çıkışına doğru.
Haftasonu kaçmaya, kafa dinlemeye.

Araba vb boş.
Araba demek masraf demek, ev daha mantıklı.

Edit: Akdeniz ilçesi Suriye gibi.
Toroslar kozmopolit.
batı erdemli tarafına doğru daha modern ve gelişmiş olan Mezitli ile yenişehir gerçek Mersin.

Erdemli merkez değil ve ülkü ocakları gibi.
Çok bir sahil ilçesi havası yok.
Ama ilçeye bağlı belde ve kasabalar çok güzel.
sahil hattı bisiklet sürmek için ideal. bir de çok sıcak olmasa daha da ideal olacak.
Bir Adanalı olarak söylemem gerekir ki Mersin şehir merkezinin konumu Adana'dan çok daha güzel.

Ama bir şehir bu kadar göç alamaz.
O kadar fazla göç almış durumda ki Adana'dan da, Antep'ten de beter durumda diyebilirim.

Şu an batıda istanbul, izmir, Gaziantep ve Kocaeli ile birlikte en fazla doğulu nüfusu barındıran şehir.

Bizzat doğuya yakın sitelerde güneydeki üç büyükşehirdeki tahmin;

Adana şehir merkezi nüfusu: 1.750.000
Doğudan göçle gelen nüfus: 200-250 bin. (Duran sanayi ve milliyetçi faktörler nedeniyle azalış eğiliminde) %11-14

Mersin şehir merkezi nüfusu: 1.050.000
Doğudan göçle gelen nüfus: 350-400 bin. %25-32

Gaziantep şehir merkezi nüfusu: 1.650.000
Doğudan göçle gelen nüfus: 350-400 bin. %18-21

Adana merkezde halen tıpkı ilçeleri gibi yörük Türkmen kültürü hakim iken Mersin'de merkez yörük Türkmen, Levanten, doğulu nüfus ile birlikte neredeyse eşit oranda kozmopolit bir seviyeye ulaşmıştır.

Mersin'de merkezde çalışan pek çok yörük Türkmen şehir merkezinde yaşamayı tercih etmeyip; Fındıkpınarı, Gözne gibi yaylalardan gidiş geliş yapmaktalar.

Mersin merkezde milliyetçi yörük Türkmen kalesi olan Toroslar ilçesi de ağırlıkla yörük Türkmen Mersin ve Adana ilçelerinden gelen insanlardan teşekküldür.

Atatürk'ün Mersin için bir sözü vardır;
"Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız."
çocukluğumun geçtiği şehir. 1990 nüfus sayımından sonra yeni şehir giriş tabelaları asılmıştı.
nüfus: 400.800 rakım 5.

Şimdi eskiden narenciye ve limon bahçeleri olan şehrin kuzey kısmı yüksek binalarla dolu. Demografik yapı çok çeşitli.
Swinger çift bayanları çok güzel gerçekten.
An itibariyle forum starbucks da oturduğum şehir. Varsa herhangi birileri kahvelenelim...
Mersin doğal güzellikleriyle akdeniz bölgemizin en güzel illerinden biridir. Bknz ; https://haberler33.com/me...-bir-gun-gecirdiler/9967/
Mersin ili içerisinde sosyoekonomik açıdan merkez, alt merkez görevi gören ilçeler; mersin merkez, tarsus, silifke, Anamur.

sosyoekonomik açıdan Mersin merkeze bağlı ilçeler: erdemli
nüfus: 1.194.849
yüzölçüm: 4.129 km2

sosyoekonomik açıdan Tarsus'a bağlı ilçeler: Çamlıyayla
nüfus: 354.940
yüzölçüm: 2.631 km2

sosyoekonomik açıdan silifke'ye bağlı ilçeler: Mut, gülnar
nüfus: 213.738
yüzölçüm: 6.826 km2

sosyoekonomik açıdan Anamur'a bağlı ilçeler: Aydıncık, Bozyazı.
nüfus: 105.230
yüzölçüm: 2.424 km2

sosyoekonomik açıdan bağlı olan ilçe sayısı:
Mersin merkez: 1
Tarsus: 1
Silifke: 2
Anamur: 2

kaynak: çka.
görsel

Mersin - tarsus arası uzaklık: 27 km
Mersin - Silifke arası uzaklık: 83 km
Mersin - Anamur arası uzaklık: 223 km
Leş ötesi ülkenin leş ötesi ili. Evet bu ülkeye sevgim saygım tamamen bitti bunu ifade etmek de Mersin ilinde iken mersine nasipmiş..
Bayburt’tan bile daha az sevdiğim bir şehir. Keşke kapatılsa ve nüfusunun değerli bireyleri istanbul’a, diğerleri bayburt’a gönderilse.

Tantuni burada da var.
göç etmiş kürtler çok olmasa güzel şehir.
Hayatım da ilk defa gittim. Şehir olarak çok güzel, aynı izmir'e benzeyen bir kordonu var ve hafta sonları sabah saatlerinde çok huzurlu. Fakat Adana vb. iller yakın olduğu için kim kimdir, nedir anlayabilmeniz çok zor. Eğlence hayatı pek iyi olmasa da yeni nesil Lounge lar var gayet ailece keyif alabilirsiniz.
milliyetçi yörük Türkmen kimliğinin adana kadar kuvvetli olmadığını düşündüğüm şehir.

Mersin ilçelerinin karakteri milliyetçi yörük Türkmen kimliği üzerinedir. Adana ilçeleri gibi.
ama şehir merkezinde durum biraz değişik.

Adana kozmopolit yapıya sahip bir şehir olsa da, merkezinde milliyetçi yörük Türkmen ahalisinin baskınlığı mevcut. doğudan aldığı göçten fazlasını ilçeleri ile Osmaniye'den almış bir şehir adana. bu yüzden Adana'nın kenar mahalleleri dışında Adana'da Atatürkçü ve milliyetçi bir kültür bulunmaktadır.

Mersin'de ise bu durum biraz farklı.
kozmopolit yapı yine var lakin Mersin'de farklı olarak Atatürkçü ve doğulu kitle daha baskın,
milliyetçi kitle zayıf gibi.

milliyetçi kitle son zamanlarda şehir merkezinden ziyade merkeze bağlı yaylalara çekilmeye başladı gibi görüyorum.
yaylalardan merkeze gidiş geliş yapan sayısız yörük Türkmen var.
sokağımıza bekleriz.
selçuklu döneminde adana ile beraber ermenistana ait yerdi. şimdiki torunlarına bakın çoğu müslüman islam düşmanı kişiler? bazı gerçekleri burada yazsam ortlık karışır. neyseee..
tantuni denince akla gelen şehir.
Memleketim olan şehirdir.

Mersin'in köylüsüyüm Tabiki Yörük kökenliyim doğudan ve Suriye'den o kadar çok göç aldı ki artık herkes mersinliyim diyor fakat kazın ayağı öyle değil Mersin'in asıl sahipleri gerçek yerlileri göçebe Türkler diğer adıyla yörük Türkleri.
Yenişehir göçmen(fenerbahçe meydanı) tarafındaki kafe pub mekanları türkiye'nin en çok orospusunun takıldığı yerler olabilir. Hayır buraya gelen erkekleri de eğitimden nasibini alamamış gebeş tipli odun ve türevleri. Ne yazık ki kendi evimin önünde arabaya yer bulmak için bu gebeşlerle muhatap olmak durumunda kalıyorum. Oradaki ranta peşkeş çeken yenişehir belediyesine yazıklar olsun. Biraz mezitli belediyesinden örnek alsanız keşke..
Suriyelilerin bir an önce davulla mı zurnayla mı yoksa her nasılsa ülkesine siktirolup gitmesi gereken memleketim. akp nin en az oy oranı olan şehrinden intikam mi alıyor kendileri yoksa?