bugün

erzurum kongresine başkanlık etmiş, havza genelgesini yayımlamış, sivas kongerisini düzenlemiş, tbmm'yi kurmuş, yurdun dört bir yanına direnişi örgütlemek için subaylar göndermiş taa afganistan'a dahi yardım gönderilmesi için ve ingilizlere karşı direnişi örgütlemesi için subaylar göndermiş, sakarya meydan muharebesini kazanmış, başkomutanlık taruuzunu kazanmış ve sonunda cumhuriyeti ilan etmiş bir kahramandı atatürk.

kendisi okuma yazma öğrenilmesi için osmanlı'nın o zamana kadar yapmadığı millet mekteplerini açmış bu durum, amerikalı gazetelerde "mustafa kemal'in başyapıtı türk milleti" diye manşetlerle anlatılmış.

ölçü birimlerini karışdan kg'ama geçirtmiş.

milletin içindeki din tüccarlarını milletten temizlemiş.

türkiye'yi ilk 10 yılında dahi olamayacak şekilde büyütmüş.

türkiye cumhuriyeti devleti'nin ilk uçağı olan NUD-36 üretilmiş.

sadece doğu bölgelerimizde fabrikadan en küçük iş yerine kadar 6184 iş yeri açmış.

gap projesini başlatmış.

öyle bir insandı ki atatürk gazi üniversitesi fen-edebiyat fakültesi bölümünü kendi parasıyla kurmuş ve dünyanın en ünlü edebiyatçılarını ücretlerini kendi cebinden ödeyerek getirtip yıllarca öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sağlamıştır.

bunlara ek olarak:

Milli Bankaların kurulması,
Demiryolları inşasının hükümetçe bir programa bağlanması,
Sanayiin teşviki,
Yerli malı giyilmesi,
Amele denen iş erbabına bundan sonra işçi denilmesi ve sendika hakkı tanınması da,
atatürk'ün yaptıkları arasındadır.

Dünyada ilk demokratik kalkınma planı 1931 yılında Türkiye'de uygulamaya konulmuştur. Bu plan Atatürk'ün Türk Milleti'ne armağan ettiği önemli bir ekonomik reform hareketidir. Bu kalkınma planları eldeki kıt kaynaklarla halkın ihtiyaçlarının en iyi biçimde karşılanmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Atatürk Birinci Kalkınma Planı'nı 1933-1938 yılları, ikinci Kalkınma Planı'nı ise 1938-1944 yılları için hazırlatmıştır. Her iki kalkınma planının da temel amacı, hammaddesi Türkiye'de olmasına karşın dışardan ithal edilmek zorunda kalınan ürünlerin ülkemizde üretilmesini sağlamaktı.
Atatürk, Milli Ekonomi Politikasını hedeflerine ulaştırmak için; Aşarın Kaldırılması Hakkında Kanun, Veraset ve intikal Kanunu, Uluslar Arası Takvim ve Saatin Kanunu, Kabotaj Kanunu, Teşviki Sanayi Kanunu, icra iflas Kanunu, Ticaret Kanunu, Deniz Ticaret Kanunu, Tapu Kanunu, Medeni Kanun vb. ekonomi ile ilgili temel kanunları yasalaştırmış; Etibank, Sümerbank, Denizbank,Emlak ve Eytam Bankası, Türkiye Sanayi ve Kredi bankası, PTT, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, DiE, AOÇ, THY, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, MTA, EiEi, TiGEM gibi yıllarca ekonomiye yön verecek olan kurumları oluşturmuştur.

bunlar gibi saymakla bitmez işler yapmış bir inasndı atatürk. ve gerçekten yazıyı uzatmamak için sadece gördüklerimin onda birini ve en çok bilinenleri aktardım.

şimdi merak ediyorum gerçekten.

atatürk sana ne soktu arkadaşım?
öyle sokmuş ki,çıkartamıyorlar.
(bkz: of çok pis laf soktu)
cumhuriyeti şeklinde cevap verilecek sorudur.
duy nagehan alçı duy.
O'na değil, anasına ne soktu? Şeklinde sorulması gereken sorudur.
cumhuriyeti ve tam bağımsızlığı gözlerine gözlerine soktu, fakat anlamaz ki öküz ne anlar?
ne soktuğunu bilmem ama sağlam sokmuş. acısını ne zaman hissetseler atatürke laf atmaya çalışıyorlar.
öyle sokmuşki 10 yıldır çıkaramadılar...
bugün yazmış birisi babası belli değil diye. ulan babası belli ya da değil o olmasaydı senin baban kim olacaktı diye hiç düşündün mü?

annen 20 yaşına kadar leylek hikayeleriyle uyutacaktı.

atatürk bu ülkeye özgürlüğü bağımsızlığı akılcılığı ve toplumsal birliği sokmuştur.

ancak bunu hazmedemeyenlere ne soktu hala anlayamadım.
atatürk bu ülkeye aklın ilkelerini soktu ancak bazılarının bünyesi kabul etmediğinden kendilerini tatmin etme çabasındalar.
ne soktuğu bilinmemektedir ancak bilinen ise bunu hazmedemedikleridir.
bilindik rezil kemalist uslubu kullanılarak sorulmuş bir soru cümlesi.
(bkz: sevgi barış kardeşlik)