bugün

böyle tarikat ve cemaatlara katılan insanların ortak özellikleri, kafasını kullanamamalarıdır. o zaman da o koyunlara bir sürü bir de çoban gerekir, bu kadar basit.
görsel
Şeyh ve ailesi lüks içinde yaşar.
Müritleri amelelik yapar kazandıklarını gavs ve ailesi lüks içinde yaşasın diye bağışlar.

K e r i z l e n d i n i z . . .
Zamanında farklı farkli cemaatlerde boy göstermiş birisi olarak söylüyorum ki cemaatler çıkarlar doğrultusunda kendi ağında büyüyen oluşumlardır.

Ziyarete gelenler elleri boş gelmez, büyü bozulursa minder altına bir 100 lük bırakılır ki bu cemaat isim yapmış ise tıpkı menzil fetö ismailağa gibi 1000 lik hatta 5000 lik bile bırakılabiliyor.

Iman edenler imanını destek almadan da sürdürebilir. Aç kuranını dinini kendin oku allah ile arana kimseyi koyma.
Ellerine vermediler henüz verseler metö olcak buda.
dünün fetocüsü çomarların yeni gözdesi.

aklınızı silkeyim sizin olmayan aklınızı.

şeyh şıh götü yalayanlardan asla hayır gelmez, uzak durun.

görsel
kim oldukları vs. umrunda değil. tek merak ettiğim müslüman insanın cemaatlerle tarikatlarla ne işi olur ben sadece onu soruyorum ? kutsal kitap her türlü rehberliği yapabilecekken niye araya birileri alınıyor ki ?
Yeni fetö. Şuan sağlık,içişleri Bakanlığı ve emniyet teşkilatını ele geçirdiler. Üstelik sağlıkta aşırı güçlüler.
görsel
Çok da sevmediğim bir tarikat. Müslüman zengin olacak tamam ama o parayı milyon liralık arabalara vermeden önce dönüp açlıktan can çekişen din kardeşlerine verecek. Mensubu olmaktan şeref duyduğum Alperen Ocakları ne tarikat ne cemaat Türkiye'nin gerçek manada bu işlerdeki en iyi uluslararası kurumudur.
islam ile taban tabana zıt olan bir sapıklık dinini, yani tasavvuf-tarikat öğretisini yaşayan iğrenç topluluk.

(bkz: bir başka din tasavvuf)
Bakıyorsunuz ilk entrylere ve karşılaştığınız şeyler büyüme çabası yok, kendi içinde maneviyat arayan, maddiyata önem vermeyen lakin şimdi müritleri mercedesten inmiyor villalardan çıkmıyor. 2007 2018 arasında 11 yılda değişen tek şey dinin para kazandırdığı ve bunu kimsenin sorgulamadığını öğrenmek oldu.
(bkz: bir başka din tasavvuf) kitabında, -kitabı netten ücretsiz edinebilirsiniz- bu şirk tarikatının Allah'ın dini olan islam'la taban tabana zıt olduğu delilleriyle açıklanıyor.
gidip görmüş biri olarak yorumlarsam diyenlerin aksine bana bir maneviyat katmadı.

merak edenler için 1 ilçe düşünün bu ilçenin içinde lokantasından kitapçısına, ( tabi onlara ait olan semerkand yayınları satılıyor) berberinden oyuncakçısına kadar her şey var. sattıkları çoğu şey kendi üretimleri. etrafta sürekli sigara içen ve kurban diye seslenen her tür binlerce insan ( özel zamanlarda) var. bedava hizmet eden sofiler var. sürekli bir inşaat hali, yeni bir bina yapılıyor. dini muhabbetlerden çok gavs muhabbetleri yapılıyor.

tövbe almak denilen bir uygulamaları var. namazdan sonra grup halinde gavs’ın önüne diz çöküp size uzatılan ipi tutuyor ve dediklerini tekrarlıyorsunuz. bu tövbe esnasından gavs’ın gözlerine bakmayın ve konuşmayın diye uyarılıar yapılıyor. gavs’ı da namazdan namaza görebiliyorsunuz ki görenler başlıyor ağlamaya bağırmaya. hatırladığım şey bi de buz gibi su ile seni gusül almaya zorlamaları. o abdesten sonra yastık battaniye verip cami içinde yatmaya yolluyorlar. konuşmak yasak. elinize tutuşturdukları kağıtta yazan isimlere dua ediyorsunuz. çoğu bir önceki gavslar ve akrabaları. içeriye yönelik hatırladığım şeyler bunlar. benim gözlemlerime göre çok güçlü bir oluşum. zengininden fakirine, ayyaşından doktoruna, polisinden müdürüne herkes var. ağızlarından gavssız cümle duyamazsınız. çoğu il ve ilçelerde temsilcilikleri var. her yerde karşınıza çıkma şansları var. kendilerince ibadetten başka dertleri olmadığını söylüyorlar ama gavs yarın gidin savaşın öldürün dese 1 tanesi çıkıp “ neden, niçin ?”diye sormaz.

ileride başka bir iktidar bunlara karşı savaş açarsa zannettikleri kadar kolay alt edilecek bir grup değil.
sokağa çıkma yasağı döneminde 6. haftada şehri terketmek zorunda kalmıştım. ailemle birlikte adanaya teyzemlerin evinde kalmya gittik tabi biz bir iki hafta sanıyorduk yaklaşık 2 ay kaldık.

Teyzem yıllar önce eşini kaybetmiş kendisi ve çocukları tarlalarda inşaatlarda yoksulluk içinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.
Gördüğüm o ki bu tarikatın eline düşmüşler. oğullarından biri iki karış sakal bırakmış , kızı saçma sapan giyim/oturuş tarzı ... Toplantı/sohbet adını bilmediğim şeylere katılmalar... alışverişini tarikat üyesi esnaflardan yapmalar... tarikatın kanalını izlemeler... o yayınlarının kitabını okumalar.

torunlarından biri büyük bir fırında çalışıyordu, sahibi akpli yaklaşık 10 çalışanın hepsi tarikat üyesiydi, bir tanesi tamamen kafayı sıyırmış gavs videosu izleyip bağırıyordu.
Benim geldiğim şehri duyan bir çalışan , dediki ben olsam hepinizi , bebeklerinizi bile bombalatırım ... it oğlu it !
neyse ufak bir tartışmadan sonra , adamların çoğunun kürt olduğunu öğrendim ...zaten başka kim böyle tarikatların içine girecek kadar gerizekalı , yalaka olabilir ki...

Neyse beni de davet ettiler tarikata , sırf zevk olsun diye takıldım dedim kimsiniz siz anlatın ısrarla aynı cümleyi kuruyordu iyiliği isteyen dindar insanlardan oluşan bir grubuz... pehhhh

Neyse bir gece torunlardan birisi eve geldi ağzını açmıyor çocuk odaya gidip erkenden yattı kimse gelmesin diye işaret etti... gün boyu konuşmamış, sebebini sonradan öğrendik bazı ritüelleri gerçekleştirip uyursa gavs gelip onu uyandıracakmış ve cenneti gösterip sofu yapacakmış...

insan nasıl bu kadar gerizekalı oluyor anlayamıyorum.
kısa ve öz yobaz ve şekilci mekanıdır.tasavvufla ilgileniyoruz derler ama alakaları yoktur.içten çok dış görünüşe (şekle) önem verirler.gittim pişman oldum.gitmeyin pişman olmayın.
uydurulan ve saptırılan dinin başkenti. bunlar gavsları,şıhları için dini uydururlar, yeri gelir köpek gibi havlar yeri gelir el etek öperler.

kendilerini müslüman olarak tanımlarlar ama ağızlarında allahtan çok gavs kelimesi vardır.

Ayrıca ışıd gibi örgütlere sempati duyarlar. Türkiyedeki ışıd faaliyetlerinde önemli rol oynarlar.
(bkz: menzil şeyhinin azrail i tekme tokat dövmesi/#39914375)
gayeleri sırf ticari rant olan bu topluluk,müslümanları kandırmak için kendilerine cemaat ismini koymuşlardır.
devlette çalışan çoğu müridinin saçları ve bıyıkları siyaha boyalı bir esprisi mi var anlamadım.
Kur'an ile taban tabana zıt olan ve şeytanın kontrol ettiği bir tarikattır.

menzil tarikatı şirk yuvası: https://youtu.be/V8S2M3656Kc
Din tüccarlığı anonim limited şirketi.
Tüm tarikatlar gibi tehlike arz eden, iq düşüren tarikat. Kapatılmaları dileği ile.
(bkz: hayata dair iman burkan detaylar)
Sıra bunlarda. 10 üzerinden 7.5 diyorum.
bunlar da devlete sızacaklar bunlar da birilerini kandıracaklar. bu devran böyle dönecek amına koyim.

inanıyorsanız gidin tek başınıza ibadetinizi yapın. ezik, güçsüz, kadınlarla iletişim kuramayan ama kadını bir şekilde haremine dahil etmek için dini istediği gibi eğip bükmekten çekinmeyen sinsi yavşakların peşine düşmeyin. hepsi bir noktadan sonra buna evriliyor. iyi bir şekilde başlasa bile.

allah hakkınızda hayırlısını ihsan etsin. ibadetlerinize sıkı sıkıya sarılın. tarikatı, şeyhi, tekkeyi siktir edin amına koyim.