bugün

72 yaşında vanlı bir vatandaşımız. Urartu dilini dünyada bilen 35, türkiye2 de ise 22 kişi vardır. işte bunlardan biridir mehmet kuşman.
1940 doğumlu mehmet amca ilkokulu bitirip tarlalarda çalışmaya başlar ve 1960 yılında askere gider. izne geldiğinde köyü karşısındaki tepede kazı çalışmaları yapıldığını ve amele arandığını öğrenir. izin süresince amele olarak çalışır. Askerliği bitirip köyüne döndüğünde de kazıların devam ettiğini görür ve tekrar işe girer. Ekip sadece yazları çalışmakta olup kışları gitmektedir ve dolayısıyla mehmet kuşman' a kışları bekçilik görevi de verilir. Kışları tek başına kalenin kapısında kalan mehmet kuşman canı sıkıldığı için kitap okumaya başlar. Topraktan çıkan kitabeleri görünce de üzerinde ne yazdığını merak eder. Uzmanlara sorduğunda ciddiye alınmaz, lisanı öğrenmek istediğini söylediğinde de gülerler mehmet kuşman' a. ama kitabelerle o kadar ilgilenir ki mehmet bey, kazı ekibi bu ilgisine kayıtsız kalamaz ve ona okuması için kitaplar vermeye başlarlar. Kendi edindiği kitaplarla da bu dökümanı destekler mehmet bey ve 3 yıl gibi bir sürede urartu çivi yazısını okumayı öğrenir.
1986 yılında van müze müdürlüğü' nden bir yazı gelir kendisine ve bir sempozyuma davet edilir. Büyük bir şaşkınlığa uğrar kendisi ve sonrasında da gidip katılır sempozyuma. Yerli yabancı pek çok hoca mehmet kuşman' ın hikayesine inanmaz önce. Sonrasında gerçekten dili bildiğini gördüklerinde büyük bir coşku ve heyecanla tebrik ederler mehmet kuşman' ı. Mehmet kuşman ''o kadar coşkulu tebrikler aldım ki sevinçten havalara uçtum' diye anlatır o anı.
2011 yılında pasifika üniversitesi' nin los angeles' ta düzenlediği anadolu' da kültür ve yemek festivaline van valiliği' nin davetlisi olarak katılır.
Gönüllü olarak kalede bekçilik yapmaya devam eden mehmet amca devletten bir kuruş para istemez. Sadece kale girişinde kendi yaptığı ve üzerine urartu çizi yazısıyla yazılar yazdığı taşları satmaktadır.
Allah uzun ömür versin kendisine.
Van Çavuştepe Kalesi'nin bekçisi, dünyada Urartuca bilen 38 kişiden biri.

Yazmayı bilen tek kişi.
van çavuştepe kalesi'nin bekçiliğini yaparken urartuca öğrenmiş güzel insan, dünyada urartuca bilen 38 kişiden biri.

yazmayı bilen tek kişi.
Mesleği bırakmak zorunda kalan dünyanın en nitelikli ve önemli bekçisi.

Van'da bulunan çavuştepe kalesinin 43 yılı kadrolu, 12 yılı da gönüllü olarak 55 yıldır bekçiliğini ve rehberliğini yapan amcamız, kaleye olan turist ilgisinin azalması ile birlikte mesleği bırakmak zorunda kalmış. Dünyada urartuca okuyabilen 38 kişiden biri. Yazabilen ise Mehmet amca dışında kimse yok. Maddi bir derdi kalmamış. Sadece bu dilin unutulmamasını istiyor.

Not: haber linki geçen yıla ait. Son durum nedir bilinmiyor.

http://arkeofili.com/urar...met-kusman-isi-birakiyor/
https://www.youtube.com/watch?v=KY4-Vt1QGlg

valiye yazdım bana öğrenci gönderin, urartucayı öğreteyim, ama senelerdir bir cevap gelmedi, diyen 80 yaşındaki dünyada urartuca yazmayı bilen tek insan mehmet kuşman.