bugün

paramparça dizisindeki tiki kızı görünce (evet aynı tiki ağzıyla konuşuyor burda da) yarısında çıktığım dizi.
Savaş sahneleri ni beğenmedim. Kesinlikle dirilişten iyi değil o konuda. Başrol beklentilerimi karşıladı, ben ta fetih 1453 çekildiği sıralarda diyodum zaten bu rolü kenan oynamalıydı diye. Memati deli rolüne iyi gitmiş, bıyıklar falan güzel. Şu an konuşmak için çok erken, ilerde fethi falan güzel bi şekilde işler, savaş sahnelerini diyalogları falan daha iyi hale getirirlerse, bu dizi iyi bi çıkış yapabilir. Potansiyel var.
izlemeye fırsat olmadı ama inşallah bizanslılara yine iğrenç bir şiveyle türkçe konuşturmuyorlardır.

bizde adettir çünkü.
doğan medya'yı biraz daha pahalıya satabilmek adına erken girilmiş dizi.
insanların gazını almak için yapılmış bir dizi daha.
Şu osmanlı tarihi dizilerinden nefret ediyorum olmayan şeyleri olmuş gibi gösteren hükümete yaranmak için bi tarafından senaryo uyduran sözde senaristler ve yönetmenler, bu dizi de onlardan biri.
Tombalak bir tip olan şehzade orhan’ın dalyan gibi bir oyuncu tarafından canlandırıldığı çakma game of thrones.
yeni fragmanı tüylerimi diken diken eden dizi. mehmed'in bilim adamı ve sanatçı yönüne ağırlık verilmesini bekliyorum. beklentileri yükselttiler çünkü.
3 5 bölüm sonra saray entrikalari baslar.

Sarayda karilar kızlar falan..
18lik fatih sultan mehmet'i 43lük kenan imirzalıoğlu canlandırıyor, vizyonunuza tükürem ben sizin ya.

Ayrıca dönem dizilerinden de gına geldi. Amaç ne birlik beraberlik duygularını kabartmak mı? O politika askeri dizilerde işliyor sanıyordum. Osmanlı'yı sevdirme arzusu desem onu TRT yapıyor zaten.
Amaç sadece reyting sanırım, hazır bu tür diziler popülerken nasiplenme isteği.
Sultan yalnızdır.
Karar verirken yalnızsa, yalnızdır.

Arkadaşlar ben sultanmışım :(
Kim sakladiysa bunu üzdü beni.
bu yıl mehmetçik kut'ul amare ile birlikte ikinci hayal kırıklığı oldu benim için.

tarih dizilerini ekstra severim en az da 4 bölüm izlemeden hakkında karar vermem. fakat bu olmamış. dizide o sahneleri ve dakikaları doldurmayan çok yapay bir gerilim var, izleyiciye geçmiyor, sıkıyor.
Gerçekten güzel dizi.

--spoiler--

Özellikle fatih Sultan Mehmet Hanın mühendislik ve astronomi bilgisine yaptığı göndermeler muazzam.

Edit: ikinci bölüm finalinde çocuk mehmed in "inşallah konstantiniyyeyi feyhedeceğiz" dedikten sonra sultan mehmed hanı selamlaması çok güzel bir detay.

--spoiler--
Cem yılmazında dediği gibi gemici mantığıyla titaniği izlersen zevk alamazsınız dizidir tamamen gerçekle birabir olamaz tarihten ufak kesitler verilir güncel bilgi tazelenir güzel güzel izlenir geçilir.
ikinci bölümü daha da güzeldir. Zamanla daha da iyi olacağına inandığım dizidir.
bizans değil de doğu roma ismini daha fazla kullanmalılar.

zira bizans ismi tarihçi yakıştırmasıdır.
Dün gece Biraz bakayım dedim de sarmadı!
Sadece Gürkan deli akıncı rolünün hakkını vermiş kalanı kahpe Bizans tadında olmuş oyunculuklar!
Daha kimse muhteşem yüzyıl çekim ve oyunculuk kalitesine yaklaşamadı! Diriliş Ertuğrul diyenlerin ağzına odunla vurmak lazım!
ilk bölümünü izleyemediğim için ikinci bölümü tv'de denk gelince bir bakayım dedim zira izlemeden ön yargı ile yorum yapmak fikir beyan etmek yakışık almazdı. Tarihi gerçeklerden kopuk olduğuna girmeyeceğim zira nihayetinde sadece bir dizi, belgesel değil, ayrıca dizinin başında yazmışlar zaten bu dizideki vs'ler kurgudur gibisinden bir şeyler. Neyse, lafı çok dolandırmaya gerek yok beni pek sarmadı. Dizinin süresi hayli uzun tutulmuş ama içerik olarak pek bir şey yok, zaten üçte biri slow motion olarak geçtiği için bir yerden sonra sıkıcı bir hal alıyor. yani yönetmen arkadaşım! buraları okuyor musun bilmiyorum ama arap yağı bol bulunca kıçına sürer misali nedir sendeki bu slow motion sevdası ben anlayamadım. fatih sultan mehmet mi izliyoruz yoksa matrix mi bir ara karıştırdım o derece.

2. bölümün sonunda 3. bölümün fragmanı da koymuşlar ama o da pek umut vaat etmedi açıkçası. yine de bir yarım saat bakarım iyice fikir edinmek adına lakin umutlu değilim.
reytingleri beklenilenin altında seyrediyor. sinemada cingöz recai ile rağbet görmeyen kenan imirzalıoğlu'nun dizisi de hüsran ile sonuçlanırsa yeniden deli yürek'çiliğe döner.
kenan imirzalıoğlu ve çetin tekindor hariç ikinci sınıf oyuncular bulunduran dizi.

muhteşem yüzyılın tutmasındaki en büyük etkenlerinden birisi başarılı bir cast seçim aşaması geçirmeleriydi. tabii bazı mallar şimdi kanuni devriyle, fatih'in devrini karşılaştıracaktır. onlara bir şey demeyin. onlar zaten allahından bulmuş.
Ver gazı ver gazı dizilerinden biri. izleyeni zigsinler.
sıkıcı ve kötü dizi.
kenan imirzalıoğlu'nun burnunu izlediğimiz dizi. ulan adamın burnu yüzünden diziye odaklanamıyorum. Ayrıca 40 yaşını geçmiş adam 19 yaşındaki birini niye oynuyor, Genç oyuncu mu kalmadı?
muhteşem yüzyılın çakması.
Bu bölümde fatih ordunun büyütülmesini istiyor.

Biliyorsunuz fatih halk tarafından pek sevilmezdi. Pek çok malı müsadere edip vakıf malları da miri mülk haline getirildi.

Vergiler artırıldı. Bu bölümde buna değiniyorlar.