bugün

avrupa'daki soylu sınıfı temsilen kullanılan söz.
eda taşpınar'ın sahip olduğunu iddia ettiği üstün olma(!) aparatı. *
serbest çağrışım (bkz: siyah kan)
benim kanımın rengi *asilim kardeşim. Büyük dedem rus çarı, anneannem fransız aristokrasisinden, babaannem ingiliz sarayından. Karma mavi kan benim ki hem de *
uzun bir hikayesi olan kan. kısaca değinirsek şimdi bu avrupanın zenginleri yani asilleri , orta çağ döneminde garibim köylüler gibi güneş altında debelenmediklerinden, tenleri süt beyaz olurmuş her daim. işte bu süt beyaz tenden de o mavi mavi damarlar gözüktüğünden bu zengin kısımısı mavi kanlı diye anılır olmuş. yani asaletin sembolü dediğin şey aslında asalaklığın, kan emiciliğin sembolü. ha allah için süt beyaz hatunları bir başkaymış o ayrı.
soylu bir aileden gelen insanlara söylenir.
(bkz: siyah kan)
(bkz: karakan)
rivayete göre ikinci dünya savaşı sırasında hitler nevroz ile beyinlerini yıkadığı özel birliklerine kendi narsisizmini geçirerek onları mavi kan taşıdıklarına inandırır. şimdi çok saçma görünen bu düşünce belki de o dönemki eğitim eksikliğinden mütevellit içgörü ve sağduyu yoksunu genç almanların bünyelerinde uzun süredir taşıdıkları aşağılık kompleksini yenme dürtüsü ile harekete geçmiştir. bir nevi ruhani kompenzasyon vardır. benim anlamadığım ise köleler gibi güneşin altında çalışmadıkları için beyaz tenli kalan ve bu sayede damar rengi mavi görünen aristokrat sınıf için kullanılmış bu betimi hitler nasıl alman ordusuna sirayet ettirmiştir.

narsisizm dipsiz bir kuyudur. kıldan ince kılıçtan keskindir.

meraklısına not: nietzsche' nin üstinsan varyantı üstün ırk olduklarına inandırılan alman ordusunun 2 milyon kişilik rus hattını saatler içinde geçtiği anlatılır. kılıçtan keskin olmasını metafor mu sanmıştınız? yoksa biz de biliyoruz blitzkrieg' i boku püsürü...
ped reklamlarından anladığımız kadarı ile kadınlarımızın adet döneminde döktükleri kandır.
bebeklerimiz de mavi renk işer ve sıçarlar.
çocukluğunu 90larda yaşamış biri olarak şirinlerde bulunur diye düşündüğüm sıfat tamlaması söz.
Akrep ve bazı diğer hayvanların sahip olduğu alışılmışın ötesinde bir özelliktir. Yaradan ne güzel yaratıyor.
Komplo teorilerine göre üstün başarıya sahip olan insanların kanının mavi olduğu söylenir.
öyke alyuvar oksijen falan yok
cok domates yersen kırmızı olur
ıspanak yersen yesil
bu böyledir.
(bkz: atnalı yengeci)

görsel
Kanında demir yerine bakır bulunan canlılarda görülür.