bugün

matematik ve fizik arasında farkların benzerliklerini ortaya koyan başlıktır efendim. matematiği öğrenmek fiziğe nazaran başarılı sonuç çıkarılabilecek bir branştır. fizik ile matematik arasında bağ vardır şüphesiz mesela türev dahi fizikte kullanılmaktadır. matematiğin konular arasındaki bağı kurmak fiziğe göre biraz daha basittir kuraldır hep matematik uygulayınca sonuca ulaşırız lakin fizik ise biraz daha düşündüren ve zorlayan branştır.
Fizikte formülü yazdığınız gibi çözersiniz.
matematikte ise sorunun benzerini verseler bile yapamazsınız.

edit: fiziği mükemmel yapan ben, matematikte kalem oynatamıyordum.
matematiğin diz çöküp tövbe isteyeceği karşılaştırmadır. *
matematik inşaatın temelidir fizikse inşaatın kolonlarıdır.
çoğumuz bizzat şahit olduk ki matematiği yapabilen çoğu insan fiziği yapamaz. biz de onlara eşit ağırlık öğrencisi derdik bir zamanlar. matematiğin üzerine fizik çözenler de sayısalcı olup çıkmışlardı başımıza, ibineler.
fiziğin çok rahat alacağı, fizik olmazsa evreni nasıl açıklayacaksın versusu. **
Matematik bir doga dilidir, fizik ise doganin bir diger tanimidir.
acikcasi; fizigi tanimlamak icin matematik gereklidir. Fiziksiz bir matematik zaten düsünülemez. (bkz: termodinamik) (bkz: geometri) (bkz: kinematik)

fizigin kanunlari oldugu gibi matematigin de kanunlari vardir. matematik neden bir dildir? konjuksiyonlar (baglaclar), mantik v.b. bir cok terime herhangi bir dil bilgisinde de raslayabilirsiniz. matematigi daha iyi anlatabilmek icin fizik sarttir. en basit örnegi; havuz problemi.

kisacasi; matematiksiz bir fizik, fiziksiz de matematik düsünülemez. ikisi de birbirinden kopmayan bilim dallaridir.
matematiği her öğrenci az da olsa yapmak durumundadir; fizik matematik bilmeyenin yapabileceği bir konu değildir.
Sabah sabah metafizik diye okuduğum başlıktır.
matematiği herkes az biraz yapabilir denilen durumun MATEMATiK BiLiMi ile uzaktan yakından alakası yoktur.
matematik yapan, anlayan insanlar için; fizik içinden çıkılmaz bir bilmeceden ziyade, marketten aldım bir tane eve geldim bin tane bilmecesinden ibarettir.
hayır neyin kafasını yaşıyorsunuz; matematiği oran-orantı, fiziği optik-elektrik mi sanıyorsunuz?
sizin fizik diye bildiğiniz şeyler (kaos, statik vs. vs.) aslında matematiktir.

not: fizik > matematik diyen adam (bkz: bsg)
tabiki matematiğin alacağı karşılaştırmadır.
neden...
çünkü ben matematik okudum.
ve ben bir şey yapıyosam en iyisini yaparım.
fiziğin dili matematiktir. matematiği bir bilim gibi düşünmek hatadır aynı dil kültür ilişkisi gibi matematik fizik ilişkisi. ayrıca matematiksiz fizik düşünülemez ama fiziksiz matematik çok da normal bir şekilde vardır.
matematik sizi okyanus içinde çırpındırır durur. fizik ile hayatta somut adımlar elde edersiniz.
Kıyasıya kapışma.

Bence matematik alır beyler.
ikisi ayrı konular.

Matematiği yapabilen fiziği de yapar diye bir şey yok.

Bu basit şekilde olan fizik ve matematik için geçerli.

Delta t çarpı 3 =5 fiziğiyle neyi kesfedeceksin yoksa.
fizikçiler matematik bilir matematikçiler fizik bilmez.
hayat matematik değil fiziktir.gerisi zaten o olmadan bir anlam ifade etmiyor.

ama bir yandanda matematik olmazsa fizik işlemleri işlemiyor.
biri fd diğeri ff'tir.

(bkz: allah cc notlar dd)
matematik soyutken fizik somuttur. fiziği mesela anlamak isterken somut bir mantık kurabilirsiniz ama matematikte bu yoktur. matematikte soyut mantık var. ayrıca mat tam bir dile benziyor.

ben fizikten yanayım, fizik bence zorunlu ders olarak verilmelidir. fizik bilmemek demek doğayı anlamamak demektir. fizik doğanın dilidir matematik onu ifade etmek için sadece bir araç.

yaşasın fizik!

beni fizikçilere emanet edin. ( sikmeseler bari)
Fiziğin tokatlayacağı versustur.

Matematiği herkes yapar. Kolaysa fiziği yapsınlar.

Dünya fizikle açıklanır. Fizik bir idöldür.
ikisininde Allah belasını versin ikisinide yapamıyorum ikiside birbirinden götlek .
matematik fiziğin dilidir. matematik olmadan fiziği anlayamazsın da konuşamazsın da.

yani matematiğin ezip gececeği versus.
doğa yasalarını matematikle ifade edebilsek de doğayı ve yasaları detaylı şekilde açıklamak için fizik gereklidir.

fizik tokatlar!
matematik evrenin dilidir. istediğiniz bilgiye sahip olun matematik bilmeden okuyamazsiniz.
Matematik alır.
Bir tmci.