bugün

kader renkli bir matematik gibi gerçekleşiyordu; senin matematiğin.
Abi sınavlar vizeler finaller normal hayata dahil değil mi? *
10 kilo üzüm alacağımızı farz edelim. pazara gidiyoruz ve farklı farklı tezgahlardan 1er kilo üzüm alıyoruz. genelde üzerine 20-30 gram fazla koyarlar. 10 farklı tezgahtan aldığınızı farz ederseniz 200-300 gram arasında bedavadan üzüm almış olursunuz. alın size günlük hayatta matematik.
matematik beyni çalıştırır, gerçek hayatta beynini kullanmıyosan o başka tabi
Liseli ya da sözel bölüm öğrencisi lafı. Siz matematiği mühendislik okuyanlara sorun bakalım nerdeymiş. Ulan senin nefes alip verisin bile numerik islemlerle diferansiyel denkleme indirgenebilir bu neyin kafası?
tamamen yanlış önerme.

ulan dingil bilgisayarındaki mouse imleci bile matematikle yer değiştiriyor ekranda.
Hayata boş bakan insan beyanıdır. Matematiksiz şu an yaşadığımız hayat yerine mağarada yaşıyor olacağımız bariz bir gerçekken böyle bir şey söylemek yersizdir. En basitinden alışverişinizi para yerine başka bir şeyle yapıyor olurdunuz. Takas demeyin çünkü 1 elma ile bir poşet pirinci bile takas etmek için matematiğe ihtiyacınız var.
Evet para hesabimizda bile matematik var aman tanrim ben boyle hayatla ic ice bir seyi nasil atladim demedi tabiki de. kendini anlatamadi galiba arkadas. basliga gelince valla sinav ani her sey gozunun onune geldigi icin benim hayatimda su anlik kapi gibi var matematik.
matematiği hiç anlayamamış kişi beyanıdır.

matematik hayatın her tarafında vardır. görmeyi bilmek gerenk...
her ne kadar sevmesek de,her ne kadar istemesek de matematik hayatımızda var.
hatta en basitinden:
yaptığımız para hesaplamalarında,
onu da geçtim
çoğumuz uyumadan önce kaç saat uyuyacağımızı hesaplamıyor muyuz?
matematiği günlük hayatında kullanmıyorsan bu matematiğin değil senin ayıbındır. kapının önünde ferrari var ve sen ona binmiyorsun gibi bir şey bu. Hatta hem binmiyorsun, hem de bok atıyorsun. Çok cahilsin keşke ölsen*
Benim ferarrinin difransiyel denklemleri bozuldu. Bi baktırıp sanayiye gelecem. Bi süre bisikletle idare edecem artık. Üniversite matematiğinden lise matematiği dişli sistemlere dönmüş olacaz ama olsun.

(bkz: matematik hayattır ama her hayat matematik değildir)
En son 3 katlı integralleri çözmeye çalışan bir mühendis olarak şunu söylemek lazım. Kullandığınız mühendislik ürünlerinin hepsinde bir uçtan bu hesaplar kullanılıyor. Normal hayatta kulanılmama diye bir olay yok yani.
hayatta olmamasi normal karsilansa bile esit agirlik ogrencisi olarak okudugun bolum de olmamasi daha acidir. bizim ulkemizde matematik sadece siralamayi degistirmek icin vardir. kullanmasak bile herkesin bilmesi gerekir.
şayet beynimizin çalışma şekli matematiğe uygunsa, yani diyalektik, matematiksel bir düzende gerçekleşiyorsa -ki bunu tespit etmek çok zor olacaktır zira ideaların mutlak değerlerini bilmemiz gerekir; o halde matematik konuları doğrudan hayatımızda yer alıyor demektir.

belki iyi matematik bilmek daha işlevsel bir düşünce sistemini beraberinde getirebilir -ki bu yüzden matematiğe sıfırdan başlamayı düşünmüyor değilim.

zaten genellikle sağlam düşünürlerin aynı zamanda iyi matematikçiler olduğu yada matematikle içli dışlı oldukları bilinir.
yaşamın her döneminde sınavlara girdiğinden dolayı aslında gayette normal hayatta var matematik.
hayatımız sınav bu ülkede.
ha her şey aslında matematik orası da ayrı bir konu.
türev integralden sonra iş değişiyor abisi.
Olmadığını iddia eden ya kullandığının farkında değildir, ya da en kötü ihtimal olarak kullanamıyordur.
elindeki dandirik bilgisayarın bile saniyede binlerce matematiksel işlem yapıp, bu işlemleri veriye cevirip sunduğundan habersiz bir yazarın tesbiti.
bir sözelcinin atabileceği bir çığlık biçimi. lakin "4'lü kafiye, 2x2 Kafiye" bir matematiğin ihtiyacını gösterir. sonuç olarak fark edilmez...
x-ray gözlük aldım, her yerde matematik görüyorum.
üzerime üzerime geliyorlar.
barındığın ev o matematiksel hesaplarla ayakta kalıyor yeğenim. hesap yanlışsa 6.2 de giren senin göte girecek.
yıllarca korktuğum sonuç. Matematikten nefret eden ben yıllarca öğretmenlerim tarafından kandırıldım. Bak bu formüller ileride çok lazım olacak diye diye zorla öğrendim (ki hala çok kötüdür matematiğim)ve hiç bir matematik konusunu normal hayatımda kullanabilme mutluluğuna erişemedim. Acaba çok mu düz bir hayat yaşıyorum. Yinede matematik önemlidir ve zeka ister, tabi beyin jimnastiği içinde birebir.
O başlıktaki entryi girmen için ve bizim okumamız için kelle başına en az 500'er matematik formülü havada uçuştu sözlüğün yazılımı gereği, ekranın göstermesi gereği, işlemcinin işlemesi gereği...
Haaa sokaktaki hayattan bahsediliyorsa matematik bilmeden kedi de yaşayabiliyor sokakta ama matematik bilen, analitik düşünce yapısını benimseyen insan her işini, her sorununu farklı planlar, farklı yaşar. Matematiği görmen için rakamlar görmen gerekmez, o her yerde var.
tatilde karşılaşacağın havuz problemi mantar ve enfeksiyondan başka bir şey değil.

- Necla?
+ EFENDiM NECATi.
- bu havuz sence kaç saatte boşalır?
+ geç boşalır necati çok geç!!
- ne demek istiyorsun sen ya!!
Üzerinize gelen aracın hızını ve aradaki mesafeyi hesaba katarak hangi sürede size çarpacağını hesap edemezseniz yeteri kadar hızlı kaçamazsınız. Beyin bu hesabı içgüdüsel yapıyor.
güncel Önemli Başlıklar