bugün

Nereden o iş üniversiteyi bırakıp hemen hayata atılıyım.
Eğer o hemşire arkadaş atanamazda özel sektöre düşerse yarısı kadar maaş alacağını bildiririm. Fazla hayalperestlik insanı üzer çünkü.
istanbulumuzda yaşıyorsanız yetmeyecek olan maaştır. buralarda hayat daha bir acımasız. 2800 lira alıyorsunuz diyelim ve ev sahibi değilsiniz. ortalama ve üzeri bir semtte oturuyorsanız maaş kafadan 1800 liraya iniyor zaten. faturaları düşüyorsunuz kış zamanları 500 lira daha gitti elektrik, su, doğalgaz, telefon derken. bak daha temel ihtiyaçlara girmedim mutfaktır temizliktir üst baştır evli iseniz hanımın belki çocukların ihtiyaçlarıdır..

eğitim durumundan bağımsız olarak artık tek bir maaş giren eve bu ortalama üzeri maaş bile yetmiyor durumun nasıl olduğunu biraz anlatayım istedim ki bu miktar gözünüze çok görünmesin diye.
Yaratıcılığa ve yeteneğe sahip olup bunun 10 katını almak. (bkz: youtube)
Açıktan okuyorsun, oda sırf diploma...
yüksek lisans yaptım. bölümün dili de ingiliççe. bölümü de derece ile bitirdim ( bölüm 2.si ). fakat işsizim. liseli patronlara duyurulur, karın tokluğuna çalışırım.
28.000 lira para da alsa, üniversite havasını koklamamış kişinin almış olabileceği maaştır. gençler mesele eğitimdir, eğitimli olabilmektir. tamam kazanacağın para önemlidir ama, insan hayatın bir kere olsun, kuru kuru makran ayiyip, kışın doğalgaz parasını azaltmak için evde montla oturmaz mı? kızmış ütünün altı ile yumurta pişirmez mi? anten bozuldu diye çatalı anten yapmaz mı? bunları kaçırdıysanız hayatınızda hakkat çok şey kaçırmışsınız demektir.
benim tanıdığım biri de elektrik santrali şantiyesine çamur içinde yuvarlanmak için girdi, 6 yıl önce şu anda ekip başı kurulan santralde, ikramiyesiz 3400 maaşı var. elektrik ile de uzaktan yakından alakası yok. mobilya bölümü mezunu. sizde yardırıp durun okuyalım bir yerlere gelelim diye.
bide doktor koca bulursun kendine, mis gibi işte.
tonla insanın 4 yıl üniversite okuyacağım diye sürünüp, çuvalla para döktükten sonra asgari ücretli bir iş bile bulamayıp polis olmaya çalıştığı ülkede büyük nimettir.
ilk okul mezunun 6 bin tl aldığını bilirim. hemde adam daha 30 yaşında.
şöförlükten işletme müdürü olmuş. fırsatları değerlendirebilmek önemli.
peder den bahsetmiyom bile. takılmayın okumaya. bir mühendis neyin olunmıycaksa okumak çok saçma ak
Bir zamanlar ilkokul mezunu olan direktörümüzün aldığı maaşın yanında bir hiçtir.

Şimdilerde diploma önem arz ediyor. Gerçekte diploma değil bilgi, birikim, kapasite önemli.
Yine de günümüz şartlarında gaza gelip üniversite okumamak yanlıştır.
Mevzu ne mezunu oldugun degil insan olman oda anlayana.
mümkün olan bir tutardır. asıl şaşılacak olan üniversite mezunu olup 2800 lira maaş almaktır. bizim apartman görevlimizin bile aylık kazancı 5000-6000 lira.
genelde saglikcilar boyle bildigim kadariyla. tekrar okuma sansim olsa saglik meslek okurdum.
6 bin lira alan 1. Dereceden akrabam var. cok da saapma.
Alınır. Lise mezunu olup patron da olunur.

Okul okumak farklı bir şeydir. Yani her okuyan çok kazanacak veya okumayan az kazanacak diye bir şey yok.

Ki zaten günümüzde bu rakamlar ülke ortalaması üstünde olsa dahi düşük rakamlar maalesef.
üniversite okuyup 4000 alan insan gibi değildir.
yakın zaman içinde calısırken alacagım maastır.
boşu boşuna 4 sene üniversite okuyup işsiz kalmaktan iyidir.

edit: hemsireyim.