bugün

Sosyal ortamlara karısını götürmeyen, karısı için sadece evinde dursun, ev hanımlığı yapsın, başka işe yaramaz diyen, en ufak tartışmada sen ne bileceksin diyen, eşini, hayat arkadaşını cehaletle suçlayan kocadır.
üniversiteyi bitirmiş olsa da henüz insanları yargılamamayı öğrenememiş olan insandır.

kendisi her ne kadar üniversite mezunu da olsa karısının duruşunun yanından geçemez. ayıptır! insanları sınıflandırmayalım.
esasinda hic bir skim olmayan universite mezunudur.
kendisi kara cahildir.
(bkz: vali olamazsın demedim adam olamazsın dedim)
bunların bi de, * lise terk olup ta doktora yapmış karısına cahil diyen türleri de vardır - aynı sudan içmiş, aynı ağacın dallarıdırlar - dallamadırlar elbet ve hiç çekilmezler.
cehaletini üniversite okumakla yenmiş ama eşekliğinden kurtulamamış erkek müsveddesidir.
'üniversite cehaleti götürseydi, ne sen bugün böyle söylüyor olurdun, ne de bu ülke bu hallerde olurdu' cevabını alacaktır.
cehaletin eğitimle alakası olmadığını bilmeyen üniversite mezunudur.
yaşanmışlıkların cehaletle alakasını bilmeyen cahil cühela üniversite mezunudur.

-sen üniversitede kızlarla takılıyorken ben beş farklı işte çalıştım bee! denirse yeridir.
kendisi cahildir.
(bkz: okumakla adam olunmuyor)
cahilin ne olduğunu bilmeyen cahil üniversite mezunu kimsedir.
bilge olmak bilgili olmak değildir, cehalet bilgeliğin karşıtıdır, bilgili olmanın değil.
üniversite okumak bilgeliği getirmez.
aşık veysel şatıroğlu bunun en güzel örneğidir, bir üniversiteyi geçtim kitap dahi okumayan bir adam ve sonrasında yoğurduğu düşünceler...
simdi siz gelin üniversite mezunlarıyla karşılaştırın bu adamı.

http://www.youtube.com/watch?v=fOcp4CApCr0&feature=player_embedded
karısının ev işlerini boşlayıp açıköğretim sınavlarıyla kafayı bozmasına sebep olan üniversite mezunudur.kelimenin tam anlamıyla; andaval
karısı gerçekten cahilse göte göt demiş mezun. bu öfke niye ki?
(bkz: ayiptir yaziktir gunahtir)
Cehaletin eğitimle olmadığını kendisi ispatlamış olan üniversite mezunudur.
Cinselliğinin Afrikası olan Türkiyede kız arkadaşın lise mezunu bir cahil olmasının bir öneminin olmadığını bilmeyen kişidir. Herkes nefes altın yeter dediği için kadınlarda kalite yerlerde ama hak ediyor böylelerini abazalar maalesef olan abazanin yanındaki efendi erkeklere oluyor.