bugün

önder,baştaki kişi anlamına gelir.
ecnebiler leader der
(bkz: mustafa kemal atatürk)
lider önder,rehber anlamına gelen söz.
lider savio elektrikli ev gereçlerinden bahsediyorsak eğer;anlatılmaz yaşanır demek en doğru söz olur efendim.
içinde bulunduğu grubun amaçlarını belirleyip,bu amaçların gerçekleşmesi için, o içinde bulunduğu gruba en çok yön veren kişidir... bir ülke liderini kontrol eden bir guc mutlaka olmalidir..ve bu güç vatan sevgisini herseyden üstün tutmalidir...dininden bile..çünkü dinin yasanabilmesi icin özgürlük sarttir...
misyonu ve vizyonu belli, kalabalıkları kucaklayabilen ve yöneten, ileri görüşlü, davranışları ve düşünceleriyle olumlu etki bırakabilen, karizmatik, en önemlisi doğuşatna bu özelliklere sahip insanlardır... *
kalitesi kolay günde değil, kriz anında belli olur.
ing leader'dan apartma kelime.
liderler; -viyoner devrimci -takım kaptanı ve uzlaşmacı -sistem yöneticisi olarak 3 ayrılır
-orijinaldir.
-yenilikçi ve geliştiricidir.
-insan üzerine odaklanır.
-uzun vadeli bakar.
-dürüsttür.
-kendisidir.
-gözlerini yatay düzlemde gezdirir.
-mevcut duruma kafa tutar.
-doğru düşüncededir.
(bkz: Adnan Menderes)
(bkz: Turgut Özal)
(bkz: Tayyip Erdoğan) * hem liderdir bunlar, hem de demokrasinin yıldızlarıdır. *
yönetim gurusu olarak tanınan peter drucker : "izleyeni olmayan lider olamaz, çünkü lider onu izleyenlerin gayretleriyle başarıya ulaşır " der.

bunun yanı sıra, lider yerleşik değerler ile karşılaşılan çelişkilere karşı çıkarak ve o değerleri değiştirerek kendi gerçeklerini ortaya koyar.

çelişkili değerler yerine gerçekleri değiştiren ise lider olamaz.

yönetici ile çok karıştırılır.

yönetici bireylerden oluşan topluluğu yönetirken, lider bireylerden takım kurar ve onlara yol gösterir.

ayrıca, yönetici muhafazakardır ve korumayı amaçlar, lider ise gerçekler uğruna değerleri değiştirir.

(bkz: değişim yönetimi)
(bkz: liderlik)
(bkz: partisi olmayan siyasi lider)
"göz odur ki dağın arkasını göre.
akıl odur ki başa geleceği bile."

yukarıda paylaşılan bir öz-türk atasözüdür.

siz bana "başa geleceği bilen bir lider" gösterin,
ben de size ulu önder mustafa kemal'i göstereyim.
%80'i şerefsiz olan kişilerdir.

%20'lik dilime giren kişileri örnek gösterip sktiri çekmeden önce bir düşünün.

ne demiş güzide bir atamız;

(bkz: deveye diken insana siken yaranır)
(bkz: hicbir toplumsal basarinin lidersiz olmamasi)
çevrem iyi olsa sahip olabileceğim sıfat .

zira ben yeterince iyiyim ama çevrem kötü.

(bkz: x iyiydi de çevresi kötüydü)
en başta mustafa kemal atatürk ve sonrasında ilyiç lenin, ernesto, hanibal, napolyon.....
emri altındakilere yeni birşeyleri kabul ettirebilen ve o yeni şeyleri sevdirmek için mücadele eden, ileri görüşlü kişi.
Lider olmak için tam beyin gerekmez. Yarım, hatta çeyrek porsiyon beyin bile kifayet edebilir. Yeter ki takip edecek sürünün hafızası balık hafızası olsun.

kıymet nadir bindebir
almancası "führer" olan kelime...
farklıdır, diğerlerinin düşünmediğini düşünen, hayalini bile kuramadıklarını yapandır.
(bkz: önder)
genelde bencil olur.
iki buçuk lira olması sebebiyle bir kere alınıp ikinci kere alınmayan sigaradır,
besbelli malzemeden çalmış adamlar ya..
doğuştan gelen bir vasıf.