bugün

devlet sömürü sistemini savunan insanlardır.

neredeyse tamamı devletin kölesidir. reayadır. osmanlıcılardan farkları yok.

bu adamların devlet memuru olması tesadüf değil ya...
Tabi ki de Ezik solculardıR.

Devlet kurumları disiplinsizliği ve kalitesizliği ile tanınır. Devlette eğitim ile özelde eğitimi, devlette sağlık hizmeti ile özelde sağlık hizmetini karşılaştırın...
liberalizm eleştirilerine şuan için cevap verip savunma yapamam. çünkü ben ne sosyalistler gibi duygusal genellikle hayallerin ve birtakım dogmaların peşinde, ne de türkiye'deki çakma liberaller gibi liberalizmi inanç edinip sosyalizmi öcü görüp "bööö" diyecek bir insanım.

sosyalizm, benim şimdilik gördüğüm kadarıyla insanları devletin kölesi ya da işçisi yapan, hayata işçi mantığıyla bakmaktan başka da bir işe yaramayan ve benim keyfi yaşantıma müdahil bir sistem. özgürlüklerimi koruyan bir sistem değil.

liberalizm, özgürlüklerimi koruyan, dilediğim eğlenceyi seçmeme olanak veren, dilediğimi satın alıp serbest ve rahat olduğum bir sistem.

sosyalizm liberalizme göre kendisi için zorba ve çılgınca şeyler yapan, bireysel hak ve hürriyetleri hiç sallamayan bir sistem.

sosyalizmin bilimin önünde engel olduğunu bildiğim bir sürü deli saçması kendi dogması var.

mantıksal açıdan islam'dan ve diğer semavi dinlerden farksız gibi bir havası var sosyalizmin.

şimdilik çıkardığım genel sonuç sosyalizm gibi liberalizm karşıtı ideolojilerin deneysellikten uzak, duygusal insanlarca dogmalarıyla beraber savunulması. bu hiç de akıl ve mantığa uygun bir şey değil; hem de hiç.
keyfime göre yaşamak istiyorsam ve sosyalizmin beni mutlu edecek, bana huzur verecek, bana birçok şekilde ürün satarak bilgi seviyemin artmasını sağlayacak yanı yoksa ne işime yarar ki.

ben idefix, babil vb. kapitalist sistemin ürünü olan siteler sayesinde birçok konuda aydınlandım. üzerimdeki her şey kapitalizmin ürünü.
sevdiğim insanla konuşuyorum... sevdiğim insanla konuşabilmemin sebebi toplumda azıcık liberal düzenin sosyal hayatta olması. muhafazakar ve sosyalist bir toplum cep telefonunu yaratamaz kapitalizm olmadan. özel hatlardan dilediğimi seçip kullanmamı, kapitalizmin ürünü olan ikili sınırsız konuşma paketlerini yaratamaz. sevdiğim insanla konuşmamı sağlayan telefon, şebeke, ağ, özel şirket vb. şeylerin toplamından oluşan iletişim sektörünü yaratamaz kapitalizm olmadan. eeee, ben neyini savunayım sosyalizmin?
liberalizmin ya da kapitalizmin olmadığı bir düzende ekonomik açıdan bugüne gelmemizi sağlayan internet teknolojisi bu kadar dallanıp budaklanıp uludağ sözlük gibi yerlerin kurulmasını sağladı. uludağ sözlük gibi sitelerde kapitalizmin ürünü. ellerimizdeki telefon, tüm ürün çeşitliliği, teknolojilerin tamamı kapitalizmin ürünüdür. eee, bunlar olmadan uludağ sözlük hiç olmazdı.

beyin denen organımla sorguladığım zaman kapitalizmin ve liberalizmin daha deneysel ve uygulanabilir, daha realist olduğunu, insan yaşamına hitap ettiğini görüyorum. kapitalizm ya da liberalizmden daha çok mantık ve deneye hitap eden bir sistem göremiyorum henüz. karşı olmak için bir sebebim yok.

daha iyisini bulursa insanlar bir gün onu kabul ederim. kapitalizm ve liberalizm tüm eleştirilere açık zaten.