bugün

(bkz: lev nikolayevic tolstoy)
anladığım kadarıyla "insan" ı en iyi tanımış kişilerden birisidir tolstoy. "anne karenina" da kadını da çok iyi analiz ettiğini anlarız.
Diriliş,itiraflarım,savaş ve barış gibi muhteşem şaheserler yazan gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan birisi
Anna Karenina yı söylemiyorum bile.
Torunu şu anda Putin'in kültür danışmanı olan Rus yazardır. Eserleriyle edebiyata çok şey kazandıran kişidir.
Dostoyevski ile beni en çok etkileyen yazarlardan biridir, Anna karenina olsun savaş ve barış olsun son derece güzel kitaplardır.
Tolstoy'un renklendirilmiş bir fotoğrafı:

görsel
hem hrisityan hem de anarşist olmayı başardığını ya da kendi öyle düşündüğü için böyle bir şeyin var olabileceğini sandığı bir fikir fukarası ve ideoloji kıyımcısıydı.
karakter olarak bukowski ile kendimi yakın hissetiğim adam.

" savaşta öldürdüm, kumarda kaybettim, ahlaksız bir hayat sürdüm "

diyor ki: bütün ruhumla iyi bir insan olmayı arzuluyordum... hırs iktidar, açgözlülük, şehvet, kibir, öfke, intikam... bunların hepsi saygı gören şeylerdi. bu hırslara teslim olarak ben de büyüklerim gibi oldum ve bu şekilde onların beni onayladıklarını hissettim.
“Hayattaki düzensizliklerin en büyük nedenlerinden biri şudur ki, herkes hayatında refaha kavuşmayı arzu eder, fakat hayatını terfi ettirmesini ve bizzat çalışma sonucunda hayatını daha iyi bir biçimde düzenleme ihtiyacını hissetmez.”
"Biliyor musun, her şeyden haberim var ama bazı şeyleri bilmek istemiyorum."