bugün

bazılarının unuttuğu ya da bilerek hiçe saydığı "senin dinin sana benim dinim bana" anlamına gelen kuran'da geçen bir cümle.
zorunlu not: müslümanım.
duanın sonunda yer alan bitiş cümlesi..
3 gulfubi elhamda 3 kere yinelelen cümledir.
genelde milletin dinine karışanların müslüman olmadığı düşünüldüğünde çok da işe yaramayacak cümledir. çünkü müslüman olmayanlar kuran'a da inanmaz.*
"niye oruç tutmuyon düdük?" diye üstünüze yürüyen eli sopalılara bu ayeti okursan bir anlığına afallayabilirler. o arada kaçtın kaçtın, yoksa yine bildiklerini okurlar. zira onlar kuran'dan muaf müslümanlardır*.
ayrıca bu ayeti iran'daki ulemaya da hatırlatmaya kalktığınzda (bkz: iran da din değiştiren kadınların idam edilmesi) "bize işimizi mi öğretiyon hateyist!" diye yaka paça dışarı atarlar. onlar şii ya, hep ondan.
aziz nesin sivas'tayken "bu adam ateist, yakın bunu" diye böğürenler bir anlığına bu ayeti unutmuş olsa gerek. oysa aziz nesin madımak oteli'nin balkonuna çıkıp aşağıdaki binlerce kişiye bu ayeti okusaydı belki de "ha pardon ya" diyip hemen dağılacaklardı.
lekum dinukum veliye din...
kafirun suresinin diger ayetlerini de hesaba katarak, "sizin dininiz size benim dinim banadir" dedigi insanlar kafirlerdir. oruc tutmayan düdük eger musluman degilse düdük de degildir. dinimizdeki ibadetler muslumanlari kapsar... dinde zorlama yoktur ayeti de musluman olmayanlar musluman olsunlar diye zorlanmaz demektir. musluman olanlar icin bu gecerli degildir. cunku islam, oyuncak degildir. allah da * şaka yapmiyor.
muslumanim demek bir sorumluluga girmek demektir ki; kisi yaptiklarindan ve yapmadiklarindan sorumludur, hesabi sorulacaktir.
tüm çıkar yolların sonu...
Günümüzde yanlış anlaşılması en olası ayetlerden biri olan kafirun suresinin 6. ayetidir.Yanlış anlaşılmasından öte kötüye kullanılan ayette kastedilen dinde zorlamanın olmaması, herkesin dininin kendisine olduğu durumu, "dini anlatmamak, öylece etrafındakilerden sorumlu olmama rahatlığına erişmek" anlamında değil "Kur'an'da sıkça bahsi geçen tebliğin farz olduğundan haberdar olunup tebliğin, yani "dinin varlığı, amacı ve gereklerini anlatma"nın yapılması, sonrasında kişiyi kendi haline bırakmak" tır. Evet, dinde zorlama yoktur ama islam dini bir köşeye çekilip dinini yaşayan değil dinin gereklerini yerine getirmenin yanında bunları anlatanların sayesinde hala varlığını sürdürmektedir ki bu dinin kurallarınca emredilen bir durumdur.Tabiki tarih, ayeti bir de bunun tersi anlamda anlayanlara da şahitlik etmiştir. islam dininin yanlış anlaşılmasının en büyük sebeplerinden olan bu devlet büyükleri, ileri gelen kişiler, dini zorla yaptırımda aracı olarak kullanmışlar, inancı zorunluluk olarak lanse etmişlerdir.Doğru anlaşıldığı sürece birçoklarının da rahata ereceğine inandığım özel ve güzel ayet...
(bkz: herkesin tuttuğu kendine)
Kuran'da kafirun suresinin son ayetidir. ilmihallerde bu ayetin, kafirlerin hz.muhammed'e "bir yıl biz müslüman olalım, sen de bir yıl kafir ol" önerisinden sonra indirildiği bildirilmektedir.
anlamı "benim dinim bana, sizin dininiz size" olan bu ayet, günlük hayatta dinden anlamayan arkadaşlara verilecek en güzel cevaplardandır.

edit: kaynak: yusuf tavaslı tam naaz hocası, din kardeşlerime ibadet bilgileri, basım tarihi 1996 eylül. syf:143
islamın ne kadar büyük bir din olduğuna da işarettir.
bazı idrak yolları tıkalı arkadaşlar bunu benim dinime karışırsan aha burda ayet gibisinden anlarlar ama araştırma gibi bir faaliyette bulunmadıkları için rezil olmaya mahkumdurlar. peygamberimiz gavurları dine davet ettiğinde onlar iman etmeyip aksine peygamberimizi de yanlış yola davet etmişlerdir ve bu uzun süre devam etmiştir bunun üzerine bu ayet inmiştir. bunun manası madem gelmiyorsun benim dinime de karışma demektir yani kemalistlere güzel bir cevap olsa gerek madem iman etmiyorsun benim imanıma niye karışıyorsun?
müslümanların birbirine söylemesinden imtina etmesi sadece başka dinden olanlara söylemesi farz-ı ayn olan ayet.
evrensel mesajdır.
muhammed ümmeti hala diyorki; leküm diniküm veliyedin. allah'a ve peygamberine saldırmadıkça senin dinin sana benim dinim bana. inanmadığına saldırma ki saldırılınca bebe gibi ağlamayasın derler.
Recmi falan
Kafa kesmeyi falan
Mahle baskisini falan
Tekmelemeyi falan
Saldirganligi falan.

Spor olsun diye yapiyoz.

Bir.cumledir. insan cumlesi.
mealde sizin dininiz size benim dinim bana demektir.