bugün

su gibi giden kolay içimli bir belçika birası.
tadi guzel ambalaji guzel bir belcika birasidir. sonra fiyati da o kadar pahali degildir. becksti fosterdi gibi biralarin yerine rahatlikla tuketilebilir.
ismi fransızca'da peri la fee kelimesini anımsatan belçika birası.
Mis gibi kokan, mayası tam süzülmemiş, hafif bulanık koyu kıvamlı Belçika birasıdır.

Hollanda'da marketlerde satılan Trippel (%8.5), Bruin (%6.5) ve Blond (%6.6) çeşitlerini denedim. Benim favorim Trippel (en son bıraktığımda 33lük şişesi 1.29 Euro'du), fakat pilsen içmeye alışık Türk tüketicisi için Blond daha popüler bir seçim olacaktır.

Akdeniz havzası dışında kalan Avrupa ülkelerinin de ağıztadından anlayabileceğine dair nadir işaretlerden biridir.

http://www.leffe.be
muhteşem bir belçika birası. alkol oranı yüksek ama içimi çok kolay. türkiye' de içtiğim biralar içinden en iyisi. yoğun aromatik bir tadı var ve köpüğü bile lezzetli. şu ana kadar içtiklerim içinde ilk beşimde ilk sıradadır bu bira.

1- leffe
2- carlsberg
3- corona
4- heineken
5- peroni
(bkz: leffe blonde)
Brunesini ilk kez içiyorum. Tercihim kesinlikle blond ama brune ile kıyaslayınca. Yoksa türkiyede içebileceğiniz biraların tamamından daha iyi leffe' nin herhangi bir türü.

Zaten daha önceki bir entrymde de favorim olduğunu söylemiştim. (bkz 2 entry yukası)
kesinlikle klas olan bira. yağ gibi kayıyor mübarek.
(bkz: leffe radieuse)
gereksiz pahalı biradır.
sarı bir şişesi olan, genelde diğer pahalı markalarla birlikte sergilenen belçika birası.
ukrayna da turk parasiyla 3 tl den satilan biradir. turkiye de sikik efes pilsen e 6 tl verip koprualtinda umit besen dinlerdim, burada 3 tl ye manitalarla evimde leffe icip pompa yapiyorum. vay amk.
Her belçika birası gibi güzel olan, ama Ankara'da ortalama bir barda 18 tlden filan sattıkları bira. Ne güzeldir oysa. Cafe del mundo'da içmiştim ilk. Sarışını, esmeri bir de kızılı vardı. Eheh tabii isimleri böyle değil de ben böyle kodlamışım kafama. Dark bira sevmediğimiz için sarışın ve kızıl olandan yani blond ve radieuse * alıp denemiştik. Blonde acı, kekremsi bira sevmeyenler için çok uygun ve hafif tadıyla herkes için güvenli bir seçim bence. radieuse ise gerçekten çok farklı. içinde tuhaf çiçek, meyve ve baharat aromaları olsa gerek, artık ne koyuyorlar bilmiyorum ama çok kendine özgü, güzel ve farklıydı. * * Tekrar deneyip yorum yapmam gerek ama. Bahane olur hem. içesim var şu aralar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar