bugün

Philips firması tarafından üzrilmiştir. abd de satış fiyatı 50 dolardır. 20 yıl ömrü vardır. fiyatı biraz daha uygun olursa enerji tasarruffu açısından çok faydalı olacaktır.
akpliler için değişim zamanıdır. hedef 2023 ten 2033 e çıkarılabilir bu ampulle.
hepsiburada.comda 13 liradan başlayıp 50 liraya kadar değişen fiyata sahip yeni nesil tasarruflu ampul. fotoğraftaki 6.9 vattır. 3 tane lede sahiptir.
görsel
ü ürü üü:
13 liradan başlıyomuş:
YEni nesil power led adıyla çıkan güçlü ve daha az enerji harcayan ışık kaynaklarının geride bıraktığı demode olmuş ışık kaynağı.
Tasarruflu ampul adı verilen ampullerden dahada tasarruflu olan ampuldür. Piyasada led ampul olarak isimlendirilir. Aydınlatma başarısı oldukça iyidir. Elektrik faturaları yüksek gelen kişilerin muhakkak kullanması gerekir.
evet tasarruf ettirir doğrudur ama evde spot lamba kullanmıyorsanız (hele hele tasarruflu ampul kullanıyorsanız benim gibi) faturaya olumlu anlamda etkisi beklediğiniz kadar olmayacaktır... neyse önce çevre...
Sadece Watt değerine bakıp almayın. Lümeni ile kıyaslarsanız daha sağlıklı olur. Zira iki ürün de aynı watt tüketmesine rağmen diğer ürünün lümeni daha fazla olabiliyor. Her ampulun kutusunda kaç Watt olduğu yazar. Ancak bazı kalitesiz - markasız ürünlerde sadece Watt yazıyor. Lümen yazmıyor veya belirttiği Watt değerinden çok yakıyor.

not: Lümen, basit olarak ampulün verdiği ışın miktarı.
ilk aldığım led ampul dün söndü. Neden olduğunu bilemiyorum. Belki ani elektirik kesintisi... belki de ucuzluğu yüzünden. Bilemiyorum. dayanamadım içini açtım baktım. devreleri herhalde kolay soğusun diye alüminyum bir kutu içine koymuşlar. Ayrıca gene kolay soğuyabilmesi için termal jel olduğunu düşündüğüm bir macun sürmüşler.

Kolay soğumaz tabi.. Ulan bu kadar devreye ne gerek var ampulün içinde? Bunları bir armatürün içine koyun. Hangisi bozuluyorsa onu değiştirelim. Led bozulduysa ledi değiştirelim. Bak bir ampul bozuluyor. Tüm o devreler çalışsa bile çöp oluyor. Yazık değil mi? Bu dünyaya? Yazık değil mi çevreye? Düşünen kimse yok!
görsel

https://www.posta.com.tr/...-100-lira-kr-edin-2058264
Işık yayan diyot lambası, ışık kaynağı olarak Işık yayan diyotlar kullanan katı hal lambasıdır.
Ledlerle ışık veren yeni nesil tasarruflu ampül.
9 wattlıklar 60 watt ampul gücünde ışık verir.