bugün

son sahneyi kafamızda canlandırdığımız gibi çekselerdi, amarigan hökümatıyla derde girecek başları öyle böyle olmayacak olan filmdir.

tc ile ilgili bir filmde, ülkenin adaletinin kaybettiğini; kötü adledilen tarafın kazandığını düşün. izin verir misin, naparsın, devlet napar? çaktın?
konusuyla dikkatimi çekmiş, iyi adamın nasıl kötü adama dönüşebileceğini gözler önüne seren, sizi de o iyi-kötü adamla iyi ve kötü yapan, sonu pek de iyi bitmeyen, izlenilmesini şiddetle tavsiye edebileceğim filmdir.
güzel bir film. baştan şok ediyor zaten, sonraki gelişmeler de şaşırtıcı, adamın avukatlarla hakimlerle oynaması çok eğlenceli.

yalnız şimdi tam hatırlayamıyorum da bu adama iyice psikopata bağladığında birileri çıkıp, yok onu durdurmanız imkansız, şöyle zeki böyle iş bitirir tarzı konuşmalar yapmıştı. nedense tiksinip kapatmak istedim filmi.

ama yapmadım tabi. evet, sonu da hoşuma gitti.

ama sırf o adamı övme sahnesi yüzünden galiba filmin güzel bir film olduğunu hatırlamak için uğraşmam gerekti. kötüydü işte o sahne yüzünden kötüydü.

bıktım bu salak amerikan klişelerinden. yaşasın uzak doğu sineması.
finali olmasa, v for vendetta kadar efsaneleşebilecek bir film.
Dünyanın en başarılı , intikam filmlerinden biridir.
izleyenlerin ''Helal olsun lan'' diyerek , kendinden geçtiği filmdir.
ilk spoilerimi vercem çok heyecanlıyım lan. hufh:

--spoiler--
filmdeki savcının amına koyim.
--spoiler--

ilk spoiler için fena değil.

bırakmadı adam kodamanların mına koysun. asıl o bombayı savcının götüne sokmak lazımdı. işte o zaman justice for all olurdu. sen hem adalet adalet diye ağla, hem de çakallıkla orospulukla yılansı fareliklerle bombayı adamın götüne koy. olmaz öyle.
uzun zaman sonra tek solukta izlediğim filmdir. sonu filmin güzelliğine konusu itibariyle yakışamamıştır.
finaline niye bu kadar kötü denildiğine anlamadğım filmdir.

bitmesi gerektiği gibi bitti.
(bkz: the next three days)
finaline aldanmayıp, kurgusu ile de yetinmemiz gereken filmdir.

--spoiler--

kazanacağını beklemiyorduk ama bu şekilde kaybetmesi de üzmüştür bizleri, filmin sonunda savcı'nın çocuğu çello çalarken o çello'nun patlamasını ve kızın ölmesini istemiştim o derece etkileyen film.

--spoiler--
Başta müthiş Gerard Butler performansı, bol sürprizli ve ters köşe formüllü senaryosu ile aksiyonundan ziyade duygusal yönüyle beni daha çok vurmuş olan film. Öyle ki Guns N' Roses ''Don't Cry'' şarkısıyla bir video klip bile hazırlamışlığım var, göz atmak isteyenler için, buyursunlar. http://www.facebook.com/video/video.php?v=450867659395
amerikan sinemasının en zayıf yanı bu filmde de görülüyor.finali...her zaman kazananın amerika olması için zorlanan ve çuvallayan bir senaryo.yazık olmuş bu güzel filme.
gayet güzel filmdi. et yeme sahnesinde bana mangal yaktırmıştı ibneler. finali de gayet hoştu. puanım 9 kanka.
bir erkeğin olabilecek en büyük kabusundan biriyle başlayan film.

bitirdikten sonra gelen edit : harbi lan sonu pek yavan kalmış. böylesine eleştiri yapacaksın adalet üzerine, sonu böyle olacak. olmadı ama şimdi.
hayatımın intikam filmidir.

--spoiler--
-clyde öleceksiniz diyorsa ölürsünüz.
--spoiler--
Filmi izleyen herkes ''böyle bitmemeli lan'' deyip film biterken devam etmesini beklemiştir sanırım.

Kurgusu mükemmel, güzel bir finali olsaydı efsane olurdu.
zaten herkes aynı şeyi belirtmiş ben de demezsem eksik kalırım. ama gerçekten de bu filme bu son gider mi ya? e bizi film boyunca clyde hayranı yaptınız. sonradan niye adamımızı mağlup ettiniz? ben şahsen filmin sonunda çökmüş bir sistem ve harap olmuş bir kentin ortasında clyde'ı yürürken görmek isterdim, mal gibi bir kızın adını bile bilmediğim bir aletle saçma sapan şey çalışını değil.
son zamanlarda izlediğim en en en güzel film.

--spoiler--
hele o hakimin öldüğü sahne var ya uf
--spoiler--
iyi yazan türk senaristlerin filmleri gibi olmuş. sen onca sahnede aklımızı al, gözlerimize inanamayalım sonra gel aşkı memnu tadında bir final yap.
finalde yaşanan şey çok büyük bir sıçış gibi görünse de,aslında o adaleti temsil eden savcı denyosunun, gerard abimizi havaya uçurması nedeniyle, mücadele ettiği adaletsizliğe mahkum oluşunu göstermesi bakımından iyi bir son olarak görülebilir. yani eninde sonunda sende diğerlerine benzeyeceksin adamım mesajını aldım ben.
kurgu olarak çok iyi tasarlanmış bir film. izlenesidir. zaman kaybı değildir.
şimdiye kadar izlediğim filmler arasında; sonu en boktan olan, en güzel film diyebilirim.
inanın bana, bu filmle ile ilgili söylenebilecek tek gerçek budur.
gereksiz bir film. yerine termodinamik oku daha keyifli.
final sahnesiyle izleyenleri son derece şaşırtan müthiş film.
tamamen çaresizlikle ve haklı nedenlerle yola çıkan, adalet için akla ziyan taktikler ortaya koyan dahi mağdur, aşırı gidip suçlu-suçsuz gözetmeden öldüren bir psikopata dönüşür. filmin mesajı; adalet sisteminin kötü işleyişi, normal kişileri bile bir caniye dönüştürebilir ise tamam, ancak mesaj; adam ne kadar dahi olursa olsun sistem neticede ona karşı gelenin işini bitirirse, o olmaz işte. velhasılı izlenmelidir.